Gruodžio 21 dieną, Vilniuje ant pastato sienos priešais Baltarusijos ambasadą viešai pristatyta neofreska, skirta Baltarusijos žmogaus teisių gynėjui, Nobelio taikos laureatui Alesiui Beliackiui ir kitiems Aliaksandro Lukašenkos režimo įkalintiems Baltarusijos politiniams kaliniams.
Užsienio reikalų ministerijos inicijuoto projekto vieta – šalia Baltarusijos ambasados – neatsitiktinė, ji tapo A. Lukašenkos režimo represijų simboliu. A. Beliackio portretas į ambasadą žvelgs nuo kitapus gatvės esančios Simono Daukanto progimnazijos pastato sienos.
„Nobelio taikos premija, skirta A. Beliackiui, kuris jau keletą dešimtmečių nepaliaudamas gina demokratiją ir žmogaus teises Baltarusijoje, primena mums, kad autoritariniai režimai nepajėgūs įveikti laisvę mylinčių žmonių nuostatų. Šiuo metu Baltarusijos kalėjimuose yra laikomi 1435 politiniai kaliniai. A. Beliackis yra šių dienų Nelsonas Mandela, kurio asmenyje šiandien įprasminame visus politinius kalinius. Dešimtys tūkstančių žmonių buvo tardomi, kankinami, mušami, jiems primetami įvairiausi kaltinimai, bandant juos sulaikyti už politinę veiklą kovoje už demokratiją. Kol visi jie yra kalinami, nei diplomatai, nei Lietuvos visuomenė neturi teisės pamiršti šių drąsių žmonių. Tikiuosi, kad šis meno kūrinys tarnaus kaip gilios neteisybės priminimas, kurią vykdo tarnaujantys A. Lukašenkos režimui“, – teigė neofreskos pristatymo metu į susirinkusius kreipęsis Užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.
Baltarusijos demokratijos ir žmogaus teisių aktyvistų pasipriešinimą A. Lukašenkos režimui liudijantį kūrinį sukūrė meno laboratorijai „Kiaurai sienas“ vadovaujanti dailininkė monumentalistė Lina Šlipavičiūtė-Černiauskienė, o jį įgyvendino gatvės menininkų kolektyvas „Gyva grafika“.
Projekto idėją palaikė A. Beliackio įkurta organizacija „Viasna“, kuri dalį savo veiklos dėl A. Lukašenkos režimo persekiojimo yra perkėlusi į Lietuvą. Leidimus kūrinio atsiradimui suteikė Vilniaus miesto savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas.
urm.lt inf. ir nuotraukos