Kai lauke termometro stulpelis pasiekia aukštą laipsnį, dauguma namų savininkų negalvoja apie savo namų šildymo sistemas. Jie mąsto apie būsto vėsinimo išlaidas. Tačiau būtent tuomet, kai lauke karščiausia, yra idealus metas atkreipti dėmesį į šildymo įrenginius.
Juk šildyti namus kainuoja daugiau nei juos vėsinti, tad ne sezono metu verta atlikti pagrindinius šildymo sistemos priežiūros darbus. Taigi, nuo ko pradėti?
Kaip prižiūrėti radiatorių?
Radiatoriai (adma.lt/102-radiatoriai) yra vienas populiariausių namų šildymo būdų. Dabar šie įrenginiai yra modernūs, kompaktiški, ekonomiški ir stilingi. Kuo galima pasirūpinti vasarą, kad žiemą radiatorius veiktų dar kokybiškiau?
Reguliariai tikrinkite dujų srauto matuoklį. Įsitikinkite, kad jis yra normos ribose. Jei taip nėra, nedelsdami išjunkite sistemą ir kreipkitės į techninės priežiūros tarnybą.
Patikrinkite, ar sistemoje nėra oro. Ypač po radiatoriaus remonto reikia patikrinti, ar sistemoje neliko oro. Jeigu jo yra, orą reikia išleisti pro specialius ventilius. Net ir dėl mažo oro kiekio radiatoriai gali veikti neefektyviai.
Valykite dulkes. Būtina reguliariai valyti dulkes nuo radiatorių.
Neužstatykite radiatorių. Nepatariama radiatoriaus užstatyti baldais: lovomis, knygų lentynomis ar stalais. Tačiau jeigu prie išorinės sienos pastatysite masyvią spintą, sumažinsite šilumos nuostolius per šį plotą.
Pasirūpinkite užuolaidomis. Tinkamas užuolaidų ilgis gali padėti sutaupyti energijos. Jeigu užuolaidų ilgis yra iki palangės, bus užtikrinta geresnė oro cirkuliacija patalpoje. Tačiau negalima užuolaidomis visiškai uždengti radiatoriaus, nes tuomet šilumos nuostoliai tik išaugs.
Oro filtrų keitimo darbai
ŠVOK oro filtrų keitimas prieš šiltąjį sezoną yra teisingas žingsnis, tačiau ir visą vasarą reikėtų stebėti jų būklę. Ypač svarbu filtrus patikrinti vasaros pabaigoje – būtent tada gali tekti juos išvalyti arba pakeisti. Vasarą žmonės ilgesnį laiką eksploatuoja oro kondicionierius, o tai reiškia, kad pro filtrus praeina daugiau oro ir nusėda šiukšlės. Drėgnos vasaros sąlygos gali paskatinti pelėsio augimą užsikimšusiame filtre.
Jei įtariate, kad oro filtrai yra nešvarūs, vadovaukitės šiais žingsniais:
- Išjunkite įrenginį.
- Išimkite filtrą.
- Patikrinkite visas ventiliacines angas.
- Rankiniu dulkių siurbliu išsiurbkite iš filtro lengvai pasiekiamus nešvarumus.
- Tada filtrą maždaug valandai pamerkite į mišinį, kurį sudaro vienoda vandens ir baltojo acto dalis.
- Praėjus šiam laikui, švelniai išplaukite filtrą naudodami žarnelę.
- Leiskite filtrui išdžiūti ir pakeiskite jį.
Nešvarūs filtrai mažina įrangos efektyvumą ir lemia prastą patalpų oro kokybę. Tai gali sukelti ir rimtesnių problemų, pavyzdžiui, prastą šilumos perdavimą ir kitų detalių gedimą.
Kondicionieriaus kompresoriaus ričių valymas
Oro kondicionieriai yra šilumos siurbliai „oras-oras“, neretai turintys ir šildymo funkciją. Žiemą dėl sniego, ledo ir kondensato būna ypač drėgna. Jei nenaudojate brezento arba kondensatoriaus dangčio, kondicionieriuje kaupiasi šiukšlės, purvas ir nuosėdos. Dėl to gali užsikimšti įrenginio ritės.
Šiukšlėms ir purvui išvalyti galite naudoti žarnelę su specialiu antgaliu. Tai darydami įsitikinkite, kad vandens nepateko ant elektrinių komponentų ar ventiliatoriaus variklio. Taip pat stenkitės nepažeisti ortakių ir neužtvindyti įrenginio. Šias dalis galite uždengti, kad į jas netyčia nepatektų vandens.
Jei purvas ir nešvarumai išlieka, tikriausiai nepavyks jų išvalyti patiems. Palikite tai specialistui, kuris turės profesionalius įrankius.
Tinkamas metas keisti boilerį
Vasara yra ne tik tinkamas metas atlikti boilerio techninę priežiūrą, bet ir jį pakeisti. Kadangi šis metų laikas yra ne sezoninis, bus lengviau suplanuoti reikiamus darbus su meistru. O ir boilerį geriau pakeisti dabar, nei laukti kurį laiką ir rizikuoti, kad žiemą jis suges.
Taip turėsite daugiau laiko išsirinkti jums tinkamiausią modelį, nesvarbu, ar ieškote kombinuotojo boilerio, ar tik šilumą tiekiančio sprendimo. Be to, turėsite visiškai naują šildytuvą, paruoštą žiemai, todėl šaltesniais mėnesiais daug mažiau rizikuosite susidurti su centrinio šildymo problemomis.
Kodėl verta atlikti darbus vasarą?
- Užtikrinsite, kad jūsų šildymo sistema bus pasiruošusi veikti maksimaliu efektyvumu vos tik ją įjungus ir patikimai dirbs visą šaltąjį sezoną.
- Jei atliekant techninę apžiūrą išryškės kokių nors problemų, turėsite daug laiko jas išspręsti, iki kol ateis metas įjungti šildymo sistemą prasidėjus šaltiems orams.
- Vasara yra ne šildymo sezonas, todėl bus lengviau ir pigiau rasti reikiamą įmonę, meistrą ar prekę.
- Šaltesniais mėnesiais jums neteks išjungti šildymo dėl techninės apžiūros ir rizikuoti, kad namai atvės.
- Kasmet vasarą atliekama šildymo sistemos techninė apžiūra garantuos, kad jūs ir jūsų būstas išliks saugūs visus metus.
PR