Su Senaisiais metais atsisveikino vaidindami ir šokdami
Kai atėjau į priešventinės nuotaikos kupiną Trakų neįgaliųjų užimtumo centrą, čia jau vyko spektaklio „Grybų karas“ repeticija pagal Justino Marcinkevičiaus eiliuotą pasaką. Spektaklyje vaidino centro lankytojai, o jiems talkino centro darbuotojai. Kaip sakė viena socialinė darbuotoja: „Patys kuriame ir dekoracijas, siuvame sceninius drabužius, o svarbiausia, kad centro lankytojai mokosi išreikšti save per vaidybą, taip pat ugdo savo kognityvinius gebėjimus, mokosi mintinai žodžius.“ Taigi, žiūrėdamas spektaklį galvojau, kad šio centro darbuotojai atlieką milžinišką darbą pasibelsdami į neįgalaus žmogaus širdį ir integruodami jį į pilnavertį bendruomeninį gyvenimą. Po šio spektaklio matėsi, kad neįgalieji gali vaidinti ir platesnei auditorijai, juos tik reiktų padrąsinti ir palaikyti.
Linksmai nusiteikęs centro direktorius Juozas Norinkevičius pasveikino susirinkusiuosius naujametinių švenčių išvakarėse kviesdamas lankytojus naujiems kūrybiniams polėkiams.
Taip pat vyko „Talentų šou“, kurio metu centro lankytojai turėjo galimybę pademonstruoti savo talentus. Dauguma pasirodė kaip dainininkai, šokėjai, įvairių rankdarbių gamintojai, daug džiugesio visiems atnešė pasirodęs Kalėdų Senelis su dovanomis, kurių centriečiai be abejo laukė –už pasakytus Seneliui eilėraštukus jie gavo dovanų. Šventinėje programoje apsilankė ir Senųjų Trakų Viešpaties Apreiškimo vienuolyno Šv. Jono Apaštalinių seserys, kurios jau daug metų palaiko katalikiškus ryšius su centro bendruomene.
Su Trakų neįgaliųjų užimtumo centru bendrauju jau daugelį metų, kasmet jo lankytojai vis kitokie, savaip žiūri į gyvenimą, tobulėja. Praeidamas pro šalį vis sutinku jaunų žmonių porelę, kartais jie eina ir susikibę už rankų, tarsi įsimylėjeliai, suprantantys vienas kitą. Taigi, jiems ir norisi sakyti: „Būk sveikas gyvenime! Mes su tavimi.“
Paulius Lileikis sukonstravo asmeninę Pinhole kamerą
Dar prieš šv. Kalėdas Trakų neįgaliųjų užimtumo centre TKFA „Fotra“ fotografai susitiko su Lietuvos spaudos atstovu, žurnalistu, menininku ir foto operatoriumi Pauliumi Lileikiu, gyvenančiu kaimynystėje – Trakų Vokėje. Mūsų kolegoms jis parodė savo paties sukonstruotą medinį fotoaparatą, pasakojo subtilybes, kurių internete nerasi, rodė juo darytas menines nuotraukas Trakų Vokės parke, Nidoje ir kitur, atsakinėjo į susirinkusiųjų klausimus. Susitikimo metu daug buvo kalbama apie šiuolaikinės, skaitmeninės ir juostelinės fotografijos technikos subtilybes.
Vilniaus moksleiviai pamilo ir Trakų eglę
Moksleivių atostogų metu dažnai išeidamas ar ateidamas į Trakų miesto biblioteką prie kultūros rūmų užsuku prie eglutės bei girliandomis papuoštų medžių. Prie žaliaskarės sutinku didesnes ar mažesnes grupes moksleivių, bendraujančių su Kalėdų Seneliu. Taip susipažinau su Vilniaus miesto moksleiviais. Sako, jie pamilo mūsų Trakų eglutę, o labiausiai –čia pat stovintį traukinuką, kuriuo jie vėliau vyksta į Angelų kalvą ar Užutrakio dvaro renginius. Neseniai čia sutikau grupelę savo „buvusių kraštiečių“ – Grigiškių moksleivius, atvykusius į Trakus. Sakė, kad ir jie pamėgo mūsų Trakų eglutę. Mokytojams, kaip mūsų krašto suvenyrą, įteikiau Trakų r. laikraščių.
Mano „…tyla“ jau sugrįžo į namus
Prieš pat šv. Kalėdas mano nuotraukų paroda „Skiriu …Jums tylą“ jau sugrįžo į namus – ją iš Dusmenų bibliotekos man atvežė Onuškio seniūnė Zita Aniulienė. Paroda, daugiau kaip du metus keliavusi po Trakų ir Onuškio krašto bendruomenės namus ir bibliotekas, surado kelią namo.
Vienoje iš dėžių radau du sąsiuvinius su gražiais pasveikinimais ir palinkėjimais tolimesniame kūrybiniame kelyje –kurti, nesustoti puoselėjant gimtąjį miestą, Trakų rajoną, gamtą ir žmones bei senovės praeitį. Malonu, kad daug mielų žodžių sulaukiau ir savo anūko antros klasės mokinio, Justo, svainio Kazimiero, dukterėčios Aldonos iš Grendavės seniūnijos, prieš 60 metų buvusios mokytojos Stasės. Mielus palinkėjimus kūrybinėje veikloje man skyrė mieli kaimynai iš Senųjų Trakų, taip pat rūdiškiečiai, trakiečiai, Onuškio seniūnė Zita Aniulienė, Dusmenų bibliotekininkė Rima Voverytė, o aukštadvarietės mergaitės man net atsiuntė atvirukus su gražiomis širdelėmis. Tolimesnių susitikimų laukia Onuškio Donato Malinausko gimnazijos direktorė Rima Blikertienė ir mokyklos kolektyvas bei Rūdiškių gimnazijos direktorė Jelena Ignatovič bei daugybė Tiltų kaimo gyventojų, buvusių kaimynų ir klasės draugas Vytautas Vilkišius.
Mieli tėvynainiai, dėkoju Jums už gražius žodžius ir linkėjimus. Taip pat žemai lenkiuosi prieš mano rėmėjus: UAB „Trakų kooperacijos prekyba“ (direktorė Adelė Gedminienė), fotostudiją „Su Saule“ (vad. Saulė Lementauskienė), bei visiems, kurie padėjo man įsigyti naują fotoaparatą, su kuriuo dabar galiu dirbti bei kurti Trakų rajono ir valstybinei spaudai.
Kūrybinė veikla
Mano darytos nuotraukas laikraščio „Bičiulystė“ konkursams atrado a. a. Šakių bibliotekininkė ir Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Danutė. Tad ji ir pakvietė į Šakių r., Zyplių dvare, vykusį pirmąjį šalies neįgaliųjų foto plenerą. Vilniaus apskričiai atstovavau vienintelis. Dar tuomet fotografavau juostiniu „Zenitu“ ir „Kodak“ (skaitmeniniu). Po plenero mano nuotraukos pateko į Seimą, į bendraautorinę parodą, kur už jas pelniau prizą. Vėliau plenerai buvo Nidoje, kur vyko šalies neįgaliųjų poetų, literatų kūrybinis pleneras. Vėliau vyko plenerai Juodkrantėje, Šventojoje, Birštone, mano darbai keliavo po Seimo parodas bei Lietuvos miestų ir miestelių parodų sales. 2009 m. buvo paroda Trakuose, po to sekė parodos Trakų globos ir socialinių paslaugų, Trakų neįgaliųjų užimtumo centruose, ir kitur. Artimai bendravau su a. a. fotomenininku Alfredu Girdžiušu. Jam padedant susipažinau su žymiu fotomenininku Rimantu Dichavičiumi ir pasimokiau iš pastarojo darbų. Taip pat esu susipažinęs su R. Požerskiu ir kt.
Aukštadvariečiai laukia naujų mano nuotraukų parodų. Taigi, mieli kraštiečiai, širdingai dėkoju Jums už šiltus žodžius.
Pagarbiai
Pas Jus buvusių nuotraukų autorius Vytautas Žemaitis,
ten, kur gimė Vytautas Didysis