„Trispalvė tą dieną lydi mus visur. Ir aprangoje, ir nuotaikoje, ir gaminant valgius. Valstybės laisvę vertiname kasdien, tačiau yra akimirkų, kai ją paminėti norisi ypatingai“, – apie Lietuvos valstybės atkūrimo dieną sako žinomas treneris, kyokushin karate klubo „Energijos smūgis“ įkūrėjas Darius Petrikauskas.
Vasario 16-oji jam šįmet dar išskirtinesnė nei anksčiau, nes sekmadienį jis dalyvaus savo auklėtinių karate diržų kvalifikaciniame egzamine. „Vaikams būtent tokia proga pademonstruoti savo susikaupimą ir pasiekimus yra reikšmingas įvykis. Nuo šiol jie jį sies su valstybės švente“, – įsitikinęs pašnekovas. Jis vasario 16-ąją mini ir su šeima: tėvais, broliu, jo artimiausiais. D. Petrikauskas užsimena, jog visa giminė turi daug tautiškos atributikos, kuri yra naudojama ne vieną dieną per metus. „Šįmet bus pirmoji aštuonių mėnesių dukrelės Lukrecijos valstybės atkūrimo diena. Jos rytą sutikę Vilniuje, popiet vyksime į pajūrį, taip savitai įprasmindami reikšmingą datą“, – sako D. Petrikauskas.
![](https://www.voruta.lt/wp-content/uploads/Treneris-Darius-Petrikauksas.jpeg)
Treneris Darius Petrikauskas. Asmeninė nuotr.
Šventinis žygis
Žygyje su nakvyne miške vasario 16-ąją minės dainininkas, šaulys Gabrielius Liaudanskas-Svaras. „Tradicijos, valstybingumas yra mūsų kertinis akmuo, kuris, nepaisant išorinių aplinkybių ir įvykių, nekinta. Juk ir sovietų laikais žmonės minėjo jiems reikšmingas, uždraustas šventes. Atimti to, kas brangu ir kuo tiki, neįmanoma“, – sako pašnekovas. Jo nuomone, vasario 16-ąją sklindanti žinutė niekada nesikeičia, o kiekvienas ją įprasminti gali taip, kaip jam yra artima.
![](https://www.voruta.lt/wp-content/uploads/G.-Liaudanskas-Svaras-580x725.jpg)
Dainininkas, šaulys Gabrielius Liaudanskas – Svaras. Asmeninė nuotr.
Laukiamiausia šventė
„Vasario 16-oji – viena laukiamiausių metų švenčių. Man ji, netgi sakyčiau, pagrindinė. Tokia, kurios metu giedi tautišką giesmę, pagerbi valstybės simbolius ir apkabini žmones, kurie taip pat supranta laisvės skonį bei vertę“, – sako advokatas Robertas Juodka. Pašnekovo nuomone, kova už tai, ką turime, privalo vykti kasdien – poelgiais, jausmais, dalinimusi, pagarba.
![](https://www.voruta.lt/wp-content/uploads/Robertas-Juodka-580x578.jpg)
Advokatas Robertas Juodka. Asmeninė nuotr.
Svarbu atkreipti visų tautų dėmesį
Savaitė, kuomet laukiama vasario 16-osios, itin svarbi VDU Švietimo akademijos Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovei Vilmai Leonavičienei. Buvo prognozuota, jog būtent valstybės atkūrimo dieną gims jos dukra, bet mažoji truputį paskubėjo. „Man svarbus šis laikotarpis, kuris kasmet primena, kokie esame laimingi, kad galime švęsti. Ir trispalvis momentas reikšmingas, nes jausmas, kaip viskas yra trapu, primena kiekvienos akimirkos svarbą“, – sako V. Leonavičienė. Pašnekovė, net išvykusi į užsienį, vasario 16-ąją stengiasi įprasminti atkreipdama kitų tautų atstovų dėmesį į tai, kas jai virpina širdį. „Tai tarsi gimimo, naujos pradžios laikotarpis, į kurį mūsų valstybė žengia kasmet vis labiau sustiprėjusi“, – patikina VDU atstovė.
![](https://www.voruta.lt/wp-content/uploads/Vilma-Leonaviciene-1-580x521.jpg)
VDU Švietimo akademijos Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė Vilma Leonavičienė. Asmeninė nuotr.
Tautinės puošmenos ir simbolika
VDA profesorė Jolanta Talaikytė sako, kad vasario 16-oji jai yra širdies, savasties šventė. Ji jau ne vienerius metus ją mini dalyvaudama iškilminguose trispalviuose pusryčiuose, į kuriuos susirenka patriotiškai nusiteikę žmonės. „Tą dieną yra tekę puošti ir signatarų balkoną, dalyvauti minėjimuose, kurti ar tiesiog pabūti su artimaisiais“, – sako žinoma pašnekovė. Ji, įkvėpta valstybinės šventės iškilmingumo ir jos metu teikiamų apdovanojimų, maždaug prieš aštuonerius metus pradėjo kurti teminius medalius. Meilės valstybei simboliu, anot autorės, gali save įvertinti kiekvienas. Jos kurtos tautinės puošmenos nuolat eksponuojamos Signatarų namuose, kur muziejaus lankytojai gali įsigyti ir pasidovanoti sau medaliuką ,,Aš❤LT“. Šįmet J. Talaikytė į savo dirbinius įnešė ir etno kultūros akcentų. „Paminėčiau karo pradžią Ukrainoje, kuomet visi kaip galėjome, taip padėjome ,,išgyventi“ tą karo pradžios streso laikotarpį. Rankdarbiai gydo, tai nerimo naktimis kurdama mūsų ir užpultos valstybės tautinės simbolikos puošmenas po kruopelytę rinkome lėšas, aukojome ,,Blue / Yelow” organizacijai“, – sako J. Talaikytė.
![](https://www.voruta.lt/wp-content/uploads/J.-Talaikienes-trspalviai-aksesusarai-580x440.jpg)
Prof. Jolantos Talaikytės kurti trispalviai aksesuarai – teminiai medaliai. Asmeninė nuotr.
Trispalviai Vasario 16-osios pusryčiai tapo tradicija
“Jau aštuntus metus iš eilės Lietuvoje organizuojami šventiniai iškilmingi Vasario 16-osios pusryčiai. Jie vyko įvairiose prestižinėse Vilniaus vietose. Pagrindinis renginių akcentas trispalviai (raudona, žalia, geltona – Lietuvos valstybės vėliavos) maisto – kulinarijos akcentai, originali meninė programa ir simbolika. Pusryčiuose dalyvavo daugelis Lietuvoje žinomų verslo, kultūros, sporto, kariuomenes ir pramogų pasaulio veidų, valstybinių institucijų atstovai. Ir tai jau tapo tradicija. Tiesa, pandemijos metu, kai renginiai nevyko, akcija išvystėme tarptautiniu mastu, juk didelė mūsų tautiečių dalis yra išsibarstę po visą pasaulį. Šiemet vėl organizuojame renginį, o viso pasaulio lietuvius kviečiame pradėti pusryčius būtent taip”, – džiaugiasi “Trispalvių pusryčių” idėjos autorius visuomenininkas Alkas Paltarokas.
![](https://www.voruta.lt/wp-content/uploads/Alkas-Paltarokas-3-580x580.jpg)
„Trispalvių pusryčių“ idėjos autorius, visuomenininkas Alkas Paltarokas. Asmeninė nuotr.