Vytauto Didžiojo paminklo įkurdinimas Trakuose, Karvinės saloje, įžengė į naują etapą. Jį atveria tarp rajono savivaldybės, Vytauto Didžiojo sąjungos ir UAB „Trakuva“ pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Ja remiantis, mažiau nei per metus numatyta parengti paminklo Vytautui Didžiajam techninį projektą.
Šį dokumentą pasirašė Trakų rajono savivaldybės merės pavaduotoja Marija Puč, Vytauto Didžiojo sąjungos pirmininkė, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė ir bendrovės „Trakuva“ direktorė Filomena Kvedaravičienė. Pasirašant sutartį dalyvavo rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Liesys ir vienas iš paminklo Vytautui Didžiajam Trakuose statybos iniciatorių – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, rajono savivaldybės tarybos narys Romualdas Rudzys.
Vytauto Didžiojo įamžinimu Trakuose, Karvinės saloje, jau kelerius metus rūpinasi Vytauto Didžiojo sąjunga, Trakų rajono savivaldybė ir Trakų istorijos muziejus, dar 2011 metais liepos 6-ąją, Valstybės dieną, pasirašę bendradarbiavimo sutartį. Paminklą Vytautui Didžiajam sukūrė skulptorius Gediminas Karalius, projekto architektas – Algis Vyšniūnas.
Tačiau tik šiais metais surasta lėšų parengti paminklo techniniam projektui. Beje, Trakų istorijos muziejaus pastangomis, jau yra atlikti archeologiniai tyrimai. Parengus techninį projektą, bus paruošta nauja paminklo Vytautui Didžiajam vizualizacija, ji bus pateikta visuomenei ir paspartės kelias į šio sumanymo realizavimą.
„Sveikinu savivaldybę priėmus ilgai lauktą sprendimą. Džiaugiuosi, kad įsibėgėjantys rinkimai į savivaldą šio sprendimo nesustabdė. Trakai yra būtent ta vieta, kurioje turėtų stovėti monumentas Vytautui Didžiajam. Visada prisimenu vieno žymiausių Lieuvos skulptorių, jau išėjusio į anapilį, Stanislovo Kuzmos žodžius, kad Trakai bus europinė sostinė, jeigu turės paminklą savo karžygiams“, – sakė Vytauto Didžiojo sąjungos pirmininkė B. Valionytė.
Signataras, tarybos narys Romualdas Rudzys pastebėjo, kad paminklo pjedestalas, kuris įgis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kontūrų formą, turi didelę prasmę. Trakai, kaip ir to meto valstybė – nuo seno daugianacionalinis miestas ir puikiai atspindi anuometę istoriją. Tad Vytautas Didysis turi stovėti būtent Trakuose, prie LDK žemėlapio.
Buvo pabrėžta, kad paminklo Vytautui Didžiajam statyba labai reikšminga, pasitinkant svarbias istorines datas – Lietuvos valstybės 100-ąsias (2018 m.), Žalgirio mūšio 610-ąsias ir Vytauto Didžiojo mirties 590-ąsias metines (2020 m.).
Trakų rajono savivaldybės administracijosdirektorius J. Liesys tvirtino, kad paminklo Vytautui Didžiajam statyba bus siejama su strateginiame rajono savivaldybės plane numatytais darbais –Bažnytėlės salos atgaivinimu, rekonstruojamais tiltais į salos pilį. Direktoriaus žodžiais, Karvinės ir Bažnytėlės salos bus nauji turizmo traukos objektai, kuriems sutvarkyti bus ieškoma galimybių panaudoti ir ES struktūrinę paramą.
Sigita NEMEIKAITĖ,
Trakų rajono savivaldybės viešųjų ryšių specialistė
Sigitos Nemeikaitės nuotr.