Trakų rajono Žaizdrių kaime 2002 m. rugpjūčio 2 d. įmonės UAB „Egapris“ teritorijoje, kuri užsiėmė dėvėtų padangų perdirbimu, kilo gaisras virtęs ekologine nelaime. Gaisras buvo gesinamas pusantros paros. Dėl didžiulio kiekio sudegusių padangų aplinkai buvo padaryta 25 mln. litų žala.
Prieš 11 metų vykusio gaisro metu degančių padangų dūmai į atmosferą išmetė daug žmonių sveikatai kenksmingų kietųjų dalelių, tarp kurių buvo ir kancerogeninių (vėžį sukeliančių) junginių. Gaisro gesinti buvo sukviesta virš 60 ugniagesių iš Trakų, Kauno, Vilniaus, Elektrėnų bei kitų rajonų. Nors mokslininkai tuomet teigė, jog visi šie į dangų išmesti nuodai nepakenkė Trakų miesto gyventojams, tačiau gaisro padariniai smarkiai užteršė cheminėmis medžiagomis 2,3 hektaro padangų aikštelės teritoriją. Tuometiniai dirvožemio tyrimai atskleidė, jog sunkiųjų metalų koncentracija viršijo didžiausias leistinas normas.
Gaisro padarinių likvidavimas
Likvidavus gaisrą, dar daug laiko buvo ieškoma, kas imtųsi likviduoti padarytą žalą buvusioje naudotų padangų saugojimo aikštelėje. Tačiau visi ketinimai baigdavosi tik kalbomis, nes Trakų rajono savivaldybė ir aplinkos ministerija negalėjo skirti lėšų privačios bendrovės įsteigto sąvartyno tvarkymui. Ir tik vėliau atsiradus galimybei panaudoti teritorijos tvarkymui Europos Sąjungos skirtas lėšas buvo paruoštas projektas „Buvusioje naudotų padangų aikštelėje (Žaizdrių k. Trakų sen,. Trakų r. sav.) įvykusio gaisro padarinių likvidavimas ir užterštos teritorijos sutvarkymas“ ir pasirašyta jungtinės veiklos (partnerystės) sutartis tarp Trakų rajono savivaldybės administracijos, atstovaujamos tuometinio administracijos direktoriaus Rimanto Kulio ir Žemės ūkio bendrovės „Žaizdras“, atstovaujamos savininko Albino Zalecko. Projektui iš viso buvo skirta 846 800 litų. ES struktūrinių fondų lėšos sudarė 677 400 litų, Trakų rajono savivaldybė skyrė 42 300 litų, o žemės ūkio bendrovė „Žaizdras“ prisidėjo 127 000 litų.
Trakų rajono savivaldybės skelbtą konkursą dėl padangų gaisro metu užterštos teritorijos išvalymo ir sutvarkymo laimėjo bendrovės „Irdaiva“ ir „Elektrėnų švara“. Kadangi per gaisrą sudegė ne visos padangos, todėl dalis jų anuomet buvo užversta smėliu ir dirvožemiu. Valant buvusią padangų saugojimo aikštelę reikėjo jas iškasti, kai kur ekskavatoriai išrausdavo net iki 1 metro gylio duobę. 3500 tonų nesudegusių padangų ir dalinai sudegusios buvo surinktos atskirai ir surūšiuotos. Vėliau išgabentos į bendrovę „Akmenės cementas“, kur jos turėjo būti perdirbamos, tačiau to nebuvo padaryta. Išvežus padangas buvo šalinami ir padangų degėsiai, ir gaisro gesinimui naudotomis cheminėmis medžiagomis užterštas gruntas. Vietoj iškasto grunto buvo užpiltas naujas kokybiškas dirvožemis ir pasėta žolė. Įgyvendinus šį projektą nuo tolimesnės taršos buvo apsaugotas dirvožemis, gilesni grunto sluoksniai, gruntinis bei požeminis vanduo, čia gyvenančių žmonių sveikata.
Ateities planai
Išvalytoje ir sutvarkytoje dėvėtų padangų aikštelės teritorijoje, kurioje kadaise siautė siaubingas gaisras, o dabar žaliuoja veja, ŽŪB „Žaizdras“ savininkas Albinas Zaleckas teigė, jog norėtų čia statyti gamybines patalpas, logistikos sandėlius. Jam įsigyjant buvusios T. Kosčiuskos kolūkio Žaizdrių žemės ūkio technikos gamybinės bazės pastatus buvo išnuomota šalia pastatų esanti valstybinė žemė kartu su buvusia naudotų padangų aikštele.
Robertas STANEVIČIUS
Autoriaus nuotr.