Už Lietuvą Europoje ir Europą Lietuvoje

Parašyta: 2017-03-22 | Kategorija: Istorija, Naujienos |

Europos Sąjungos Ambasadoriaus Rusijoje Vygaudo Ušacko sveikinimas Romos sutarties pasirašymo 60-mečio proga

Europa švenčia! Praėjo 60 metų nuo tos dienos, kai 1957 metų kovo 25 dieną Romoje Europos Sąjungos signatarai padėjo parašus po Romos sutartimi. Taip sukurdami svarbiausią mūsų amžiaus taikos ir vienybės projektą, kurio dalimi esame ir mes, Lietuva. Tai nuo tarpusavio rietenų ir barjerų išsekintų Europos piliečių kūrinys, skirtas tam, kad ginklai ir skausmas į Senąjį žemyną niekada nesugrįžtų.

Ir nors anuomet Lietuva nuožmiai slėpta už geležinės uždangos, mūsų ambicingi siekiai, vertybės ir tarpusavio pagarba neleidžia abejoti – jei būtume buvę laisvi, mūsų valstybė būtų viena iš Europos Sąjungos kūrėjų.

Europos Komisijos vadovo Žano Klodo Junkerio žodžiais tariant, dabar mes – vieningos ir stiprios Europos kūrėjų vizijos sergėtojai. Kūrėjų, kurie 1945 metais grįžo iš karo ir koncentracijos stovyklų į sunaikintus miestus ir kaimus. Nustūmę užmarštin nesantaiką tarp tautų ir valstybių, nevaržydami nacionalinio identiteto, išvien vardan gerovės, europiečiai įsipareigojo siekti taikios, vieningos ir klestinčios Europos.

Net ir po 60 metų ši drąsi vizija išlieka gaji ir leidžia mums didžiuotis įspūdingais pasiekimais. Europa iš nuolatinių karų ir nesantaikos kibirkščių alinamo žemyno tapo taikos kontinentu. Ambicinga vieningos Europos vizija į darnią šeimą suvienijo 28 valstybes, per 500 milijonų europiečių, kalbančių 24 skirtingomis kalbomis.

Šeima, kurią vadiname Europos Sąjunga, šiandien tapo taikaus bendradarbiavimo, laisvės, demokratijos, lygybės, solidarumo ir pagarbos žmogaus orumui simboliu. Tai galingiausia prekybos ir humanitarinės pagalbos partnerė pasaulyje, didžiausia pasaulio prekybos rinka ir antrą stipriausią valiutą turinti sąjunga, tapusi svarbiausių demokratinių valstybių namais. Europos piliečiai čia gali laisvai keliauti, gyventi ir dirbti. Narystė Europos Sąjungoje tapo gerovės ir augimo garantu.

Vieninga Europa mus pavertė galingais kovojant su tarptautiniais iššūkiais – globalizacija, tarptautinių ginkluotų konfliktų sukeltais padariniais, terorizmo grėsme, skurdu, migracija, gamtos ir jos išteklių eikvojimu. Neslopstančiu iššūkiu tampa ir santykiai su didžiausia Europos Sąjungos kaimyne. 2014 metais įvykdyta nelegali Krymo aneksija ir ginkluotas konfliktas Rytų Ukrainoje tik dar stipriau išryškino kardinalius Rusijos ir Europos pasaulėžiūrų skirtumus, susijusius su saugumu, žmogaus teisių principais, atviros rinkos ekonomikos siekius.

Svarbiausiu priešnuodžiu prieš propagandą ir priešiškumo kurstymą čia tampa tautų tarpusavio žmoniškieji ryšiai, parama jaunų žmonių siekiui įgyti tarptautinės, vakarietiškos patirties ir demokratinės visuomenės šalininkų palaikymas. Europa šių vertybių puoselėjimui skiria ir skirs savo dėmesį.

Tad žvelgdami į ateitį, mes, europiečiai, privalome suprasti, kad šio taikos projekto perspektyva ir gerovė – mūsų rankose. Mes turime stengtis išlikti drauge, nes vienybėje glūdi mūsų stiprybė. 60 metų patirties, kurią sukaupėme nuo Romos sutarties pasirašymo, įrodo, kad tik vieninga Europos Sąjunga yra pajėgi užtikrinti mūsų visų gerovę. Ir tik vieninga Europa bus stipri ir galinga partnerė visame pasaulyje.

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite