Trakų rajono savivaldybė yra viena iš keturiasdešimt dviejų Lietuvos savivaldybių, kuriose pastaraisiais metais gerovės indeksas auga arba yra pastovus. 2022 metų Savivaldybių gerovės indekse tarp devynių urbanizuotųjų savivaldybių jai atiteko ketvirta vieta, jos gerovės indekso rodiklis ir 2022 metais išliko 3,9 balo (2021 m. – 3,9, 2020 m. – 3,7).
Vilniaus politikos analizės institutas parengė 2022 metų Savivaldybių gerovės indeksą. Jame šešiasdešimt Lietuvos savivaldybių yra sugrupuotos į didžiųjų miestų, kaimiškųjų savivaldybių, urbanizuotųjų savivaldybių ir kurortų kategorijas, remiantis Lietuvos finansų ministerijos ir Centrinės projektų valdymo agentūros siūloma metodika, ir papildomai išskiriant žiedinių savivaldybių kategoriją.
Gerovės indekse savivaldybės vertinamos pagal penkis komponentus (subindeksus): socialinį, fizinį saugumą, ekonomikos gyvybingumą, švietimo kokybę ir demografiją, atsižvelgiant į savivaldybių demografinius rodiklius ir skaičiuojant vidurkius.
Socialinis saugumas
Pastebimas žymus socialinio saugumo situacijos Trakų rajono savivaldybėje pagerėjimas, mat, 2022 metais šis subindeksas pasiekė net 4,0 balus (2021 metais buvo 2,5). Socialinio saugumo komponentu apibrėžiama savivaldybių socialinės gerovės situacija pagal integraciją į darbo rinką, lygias galimybes (vyrų ir moterų užimtumo santykį), socialinės paramos aprėptį ir skurdo rizikos lygį.
Fizinis saugumas
Fizinio saugumo subindeksas skaičiuojamas pagal potencialių grėsmių gyvybei ir sveikatai rodiklius: automobilių kelių saugumą, nusikalstamumą, medicininės pagalbos prieinamumą ir mirštamumo nuo neužkrečiamų ligų statistiką. Trakų rajono savivaldybėje 2022 metais jis buvo 1,7 balo.
Ekonomikos gyvybingumas
Pagal ekonomikos gyvybingumą 2022 metais Trakų rajono savivaldybė atsidūrė antroje vietoje tarp urbanizuotųjų Lietuvos savivaldybių, ją 0,3 balo lenkia Mažeikių rajono savivaldybė. Ekonomikos gyvybingumas 2022 metais Trakų rajono savivaldybėje įvertintas 3,3 balo (2021 m. – 3,1). Šį faktorių apibūdina konkurencingumo, investicijų patrauklumo ir augimo potencialo rodikliai: vidutinis atlyginimas, įmonių, smulkių bei vidutinių įmonių skaičius, tiesioginių užsienio investicijų skaičius, tenkantis vienam gyventojui, užimtumo lygis.
Švietimo kokybė
Švietimo kokybės subindeksas skaičiuojamas pagal švietimo prieinamumo rodiklius (ikimokyklinio švietimo aprėptį, dalyvavimą neformaliojo vaikų švietimo veiklose) ir švietimo rezultatų rodiklius (brandos egzaminų (lietuvių kalbos ir matematikos) rezultatus). Pastebėtina, kad Trakų rajono savivaldybėje šis subindeksas vėl auga – 2021 metais buvo 5,1 balo, o pastaraisiais metais pakilo iki 5,9 balo.
Demografija
Demografinės senatvės koeficiento ir balanso tarp atvykusiųjų bei išvykusiųjų asmenų rodiklių tendencingas kritimas pastebimas visose Lietuvos savivaldybėse. Jis jaučiamas ir Trakų rajono savivaldybėje (2022 m. – 4,4, 2021 m. – 6,8), tačiau ji yra viena iš savivaldybių, kurioje padėtis geriausia, nes jos vidurkis viršija bendrą Lietuvos vidurkį daugiau kaip per vieną standartinį nuokrypį. Trakų rajono savivaldybė išlieka aukščiausioje vietoje tarp visų urbanizuotųjų savivaldybių ir ją lenkia tik kitoms kategorijoms priskirtos Klaipėdos, Kauno, Vilniaus rajonų, Vilniaus miesto, Neringos savivaldybės.
Su 2022 m. Savivaldybių gerovės indeksu ir jo komponentų palyginimu su 2016–2021 m. rodikliais susipažinti galima Trakų rajono savivaldybės interneto svetainėje (https://trakai.lt/data/public/uploads/2023/02/indeksas_2022.pdf).
Trakų rajono savivaldybės informacija