Š. m. gegužės 18 d., minint Tarptautinę muziejų dieną, Trakų istorijos muziejuje startuoja ypatinga Lietuvos muziejų kelio (LMK) projekto net šešerius metus truksianti kultūros paveldo aktualinimo programa „Gimtoji Europa“.
Programa sumanyta pasitelkiant Česlovo Milošo (Czeslawas Miloszas (1911-2004)) esė „Gimtoji Europa“, kurią Nobelio premijos laureatas Czeslawas Miloszas sukūrė emigracijoje. Tai esė apie Europą rytų europiečio, rašytojo akimis, kurios įžvelgė kaip būti Europoje ir jaustis europiečiu, nepamirštant gimtosios vietos, o kartu jaučiant ir suvokiant įvairių Europos kultūrų sąveiką.
„Gimtosios Europos” programos idėja – aktualizuoti Europos ženklus Lietuvoje. Pažinti ir suvokti, kaip į baltišką Lietuvos tapatybę įsismelkė Lotynų civilizacija, jos turinys.
Lotyniškoji vakarų civilizacija mus pasiekė viduramžiais ir labiausiai tapo matoma gotikos stiliaus statiniais – pilimis, šventovėmis. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad kiekvienas LMK programos kūrimo Europos epochų tema aspektas yra ne tik paminklų, bet ir tos epochos žmonių, ją kūrusių europinių asmenybių gimimo ir gyvenimo vietų, tikėjimo, karybos, gyvensenos, amatų, meno, mokslo ir kt. ženklų aktualizavimas, siekiama Gotikos kelią į Lietuvą pristatyti ne tik kaip architektūros ir meno stilių, bet kaip keturių šimtmečių istorijos epochą (XII amž. – XVI amž. pr.), persmelktą Vakarų kultūros ženklais, kurie šiandien yra tapę esminiais Lietuvos tapatybės simboliais.
„Ryškus programos „Gimtoji Europa“ aktualumas ir šių dienų geopolitiniame kontsekste, kai karo Ukrainoje akivaizdoje, Lietuvą istoriškai bandoma orientuoti į Rytų kultūros įtakos sferą. Įgyvendinama programa suponuos istorinę-kultūrinę kontrargumentaciją šiai klaidingai sampratai, – teigia Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas, Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis.
Pirmųjų, 2023-ųjų metų, LMK projekto tema „Europos ženklai Lietuvoje: Gotika“, tad neatsitiktinai programos administratoriumi bei atidarymo renginio šeimininku tapo Trakų istorijos muziejus. LMA kultūros paveldo aktualinimo, kultūros bei meno sklaidos edukacinio projekto atidarymo renginį „Sakralioji gotika“ muziejininkai skiria daug aprėpiančioms temoms, o pats renginys vyks Trakų Pusiasalio pilies ir dominikonų vienuolyno komplekse, Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje, Trakų Salos pilyje. Pasak organizatorių, nors lietuviškoji Gotika buvo praktiška ir nuo pat pradžių išraiškinga – paženklinta inžinerinėmis inovacijomis ir simbolinių naujovių žygdarbiais, – ryškiausias gotikinės filosofijos aspektas yra tas, kaip ji įkūnija viduramžių laikotarpio krikščioniškosios energijos kulminaciją – energiją, viršijančią bet kurios kitos epochos energiją tiek dvasiniame, tiek pasaulietiniame gyvenime.
Renginio dalyvių lauks ypatinga programa: susirinkusių Trakų Pusiasalio pilies ir dominikonų vienuolyno ansamblyje lauks bičiulių pietūs, Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje aukojamos Šv. Mišios – už tuos, kurie jau už laiko ribos: už išėjusius Lietuvos muziejininkus, už pandemijos aukas, už mūsų kolegas, žuvusius ar dar atkakliai bekovojančius Ukrainos žemėje. Po mišių lauks pažintis su Vytauto Didžiojo funduotos bažnyčios bei joje saugomo stebuklais garsėjančio Dievo Motinos paveikslo istorija.
Trakų Salos pilies Didžiojoje menėje, suvienyti bendrų tikslų, Lietuvos muziejininkai atidarys parodą „Ukraina: nepalaužiamos tautos dvasiniai lobiai“ iš Nacionalinio draustinio „Kyjivo Pečersko lavra“ rinkinių.
Iškilmingame renginyje kartu su Lietuvos muziejų bendruomene dalyvaus LMA socialiniai partneriai, miesto ir muziejaus svečiai. LMK programą „Gimtoji Europa“ ir pirmąją jos temą „Europos ženklai Lietuvoje: Gotika“ pristatys bei muziejų bendruomenę su profesine švente sveikins Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas Marius Pečiulis.
2023 m. LMK „Europos ženklai Lietuvoje: Gotika“ programa šiemet prasidės Dzūkijos regione (gegužės 18 – birželio 11 d.). Vėliau kvies keliauti Suvalkijos (Sūduvos) (birželio 12 – liepos 2 d.), Mažosios Lietuvos (liepos 3 – liepos 23 d.), Žemaitijos (liepos 24 – rugpjūčio 20 d). ir Aukštaitijos (rugpjūčio 21 – rugsėjo 27 d.) regionuose.
Daugiau informacijos teikia Živilė Barkauskaitė – programos administratorė, TIM direktoriaus pavaduotoja muziejinei ir kultūrinei veiklai, tel. +370 611 85612 arba el. paštu muziejukelias@gmail.com
Kitos LMK, aktualizuojančio, edukuojančio, įprasminančio Europos lotyniškosios civilizacijos ženklus Lietuvoje, atveriančio jo vertę ir svarbą mūsų tapatybei, t e m o s yra šios: Europos ženklai Lietuvoje: renesansas – 2024 m.; Europos ženklai Lietuvoje: barokas – 2025 m.; Europos ženklai Lietuvoje: klasicizmas – 2026 m.; Europos ženklai Lietuvoje: istorizmas – 2027 m. (neogotika, neorenesansas, neobarokas, neoklasicizmas ir kt.).
Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija (LMA)
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija (LTICA)
Informacinis partneris – Lietuvos radijas
Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Lietuvos muziejų asociacijos inform.