Seniausia Trakų rajone statybinė organizacija UAB „ALTITUDĖ“ švenčia 20 metų veiklos jubiliejų. Įmonė, gerai žinoma visiems rajono gyventojams, yra pastačiusi bei renovavusi daugybę objektų. Šia proga kalbamės su įmonės direktoriumi Kęstučiu Biekša.
Nuo ko viskas prasidėjo?
Įmonė įkurta 1992 m. gruodžio mėn., tačiau veiklos nevykdė, 1995m. liepos mėn. tapus įmonės savininku ir pradėjus man vadovauti, įmonė tegyvuoja iki šiol.
Kodėl nusprendėte užsiimti statyba?
Kadangi giminėje buvo ir yra daug garsių statybininkų, kurie kaip tik man imponavo, nusprendžiau mokytis statybos inžinerijos, baigiau Pramoninės civilinės statybos specialybę.
Kodėl pasirinkote Trakus?
Esu gimęs Trakų rajone. Baigęs mokslus sugrįžau į Trakus ir pradėjau dirbti tuometinėje TSO (Tarpkolūkinė statybos organizacija), karjerą pradėjau nuo meistro, bedirbdamas tapau darbų vadovu, aikštelės viršininku.
1988m. dirbau Trakų agropramoniniame susivienijime vyresniuoju techninės priežiūros inžinieriumi,1989m. susivieniję inžinieriai vieni pirmųjų rajone įkūrėme statybos paslaugų kooperatyvą „SP“, vykdėme statybos techninę priežiūrą, projektavimo darbus bei įvairius statybos darbus. Nuo 1991m. pradėjau dirbti UAB „Altra“, kuri vykdė Vytauto g. Trakuose gyv. namų statybą, dirbau darbų vadovu, techniniu direktoriumi. Nuo 1995m. liepos mėn. prasidėjo darbinė veikla UAB „Altitudėje“, kuri tęsiasi iki šiol.
Kodėl UAB „Altitudė“ įsikūrė prekybinės bazės teritorijoje?
Atsirado laisvų patalpų, prasidėjo laikotarpis, kai saugot prekių nereikėjo, viskas iš centrinių sandėlių keliavo tiesiai į parduotuves, o mums ši vieta tuo metu atrodė strategiškai patogi vieta. Be to, yra kaimo vietovė, ką tik pradėjusiai veiklą įmonei buvo labai svarbu, nes buvo mažesni turto bei žemės mokesčiai, juk viską reikėjo patiems užsidirbti, ne taip kaip kitos įmonės buvo privatizuotos už čekius ir nesugebėjo išgyventi.
Taip po truputį pradėjome kurtis, atsirado vienas 1000 kv. m. angaras, vėliau – administracinės patalpos, mechaninės dirbtuvės. 1998m. pradėjome gaminti plastikinius langus – vėl reikėjo plėstis. Taip pamažu susiformavo visa mūsų infostruktūra.
Kaip dabar atrodo Altitudė po 20 metų?
Mūsų įmonė dirba stabiliai. Žinoma, buvo įvairių laikotarpių: tiek sėkmingų, tiek truputį sunkesnių. Buvo laikotarpis, kai įmonės apyvartos buvo nemažos, o darbuotojų skaičius siekė net 209 žmones. Tačiau ekonominė krizė neaplenkė ir mūsų. Teko mažinti darbuotojų skaičių, sumažėjo apyvarta. Galiu pasidžiaugti, kad mūsų įmonė išlaikė visus sunkumus, dirba stabiliai, išmoka darbuotojams atlyginimus ir nevėluoja mokėti mokesčių. Žengiame į priekį, dirbame.
Praeitą savaitę jūsų visas kolektyvas buvo išvykęs į biržų kraštą. Paaiškėjo 20 darbuotojų, kurie dirba nuo pat įmonės įsteigimo. Gal galėtumėte juos pristatyt? Juk nedažnai taip pasitaiko.
Taip, tikrai taip nedažnai atsitinka. Galėčiau įvardinti apie 14 žmonių, kurie mūsų įmonėje dirba 15 ir daugiau metų. 20 metų yra išdirbusi vyriausioji finansininkė Vanda Mikulska, vairuotojas Tadeuš Žarskij, dažytoja – apdailininkė Janina Zajankauskienė, stalius – dailidė Vytas Šareika ;15 ir daugiau metų yra išdirbę buhalterė Stanislava Jurgelevičienė, statybos darbų vadovas Eugenijus Svirskas, stalius-dailidė Anatolij Starikovič, mini krautuvo mašinistas Antanas Čaikauskas, suvirintojas Romas Jarominas, projektų vadovė Gelena Podgaiskaja, inžinierė – sąmatininkė Inga Zajančkovskienė, darbų vadovas Vladimir Nagornyj. Nuoširdžiai Jiems tariu ačiū. Tai yra puikūs darbuotojai. Darbų vadovas Eugenijus Svirskas pradėjo kurti PVC langų cechą, jis pradėjo dirbti šioje srityje nuo nulio, padėjo pamatus plastikinių langų gamybos procesui, vyko į įvairius mokymus Lietuvoje ir užsienyje. Tai yra žmonės, kuriais galima pasitikėti.
Galima vardinti ir daugelį kitų darbuotojų, kurie dirba pas mus ne vienerius metus, džiaugiamės, kad turime jaunimo, kurie atėjo dirbti po mokyklos baigimo ir dirba iki šiol. Mūsų branduolys yra nusistovėjęs, brandus ir tai mus džiugina. Dabar įmonėje dirba apie 70 žmonių.
Tęsiant darbuotojų tema, galima drąsiai sakyti, kad jūs jiems esate puikus pavyzdys, nes ne vienas išėjęs iš jūsų įmonės, yra įkūręs savo įmonę.
Žmonių, išėjusių iš „Altitudės“, darbo karjera tik tai kyla – yra įkūrę įmones. Reikia tik džiaugtis, kad žmonės įgauna patirties, sukuria savo įmones ir naujas darbo vietas.
Jūs visą laiką remiate Trakų bažnyčią ir mons. Vytautu Pranciškų Rūką. Neseniai įrengiate trapą privažiavimui metaliniam vežimėliui prie jo namo.
Monsinjoras yra visų mūsų mylimas. Jam nepadėti būtų didžiausia nuodėmė. Bet kuriam kunigui, monsinjorui V. Rūkui padedam mes. Kad jis galėtų išvažiuoti iš namų, mes ir įrengėme jam išvažiavimo trapą. Taip pat padedame ir Onuškio bažnyčiai, ir kitoms.
Jūs su žmona Vida ilgai jau dirbate kartu. O jūsų dukros ar domisi statybų verslu, ar seks Jūsų keliais?
Vyresnioji dukra Justina baigė VGTU bakalauro studijas architektūros specialybę, po to įgijo Švedijos Karališkojo technikos universiteto magistrą, taip pat architektūros specialybę. Kaip matome, artimai susijusi su statybomis. Tačiau šiuo metu ji turi darbą, bet gal ateityje ir prisijungs prie mūsų komandos. Jaunesnioji dukra Kornelija yra abiturientė. Ji neseniai laikė egzaminus ir laukia rezultatų.
Koks Jūsų laisvalaikis?
Laisvalaikiu patinka keliauti, aplankyti gražias vietas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje; medžioti, paskaityti gerą knygą.
Kaip vertinate UAB Altitudės ateities perspektyvas?
Įmonės perspektyvos neblogos. Materialinė ir techninė bazė yra pajėgi. Esame pajėgūs dalyvauti konkursuose ir juos vykdyti. Turime daug patirties.
Kokios yra didžiausios problemos, kas trukdo dirbti?
Statybos veikla susijusi su socialiniais klausimais, finansavimo, kreditavimo, draudimo sistemomis. Todėl problemų yra įvairių ir daug. Bendrovė vykdanti statybos veiklą, privalo dalyvauti paskelbtuose darbų pirkimo konkursuose, kur būsimieji Užsakovai – viešasis sektorius, perka statybos darbus pagal mažiausią kainą, o ne ekonominį naudingumą. Dalyvaujant konkursuose reikia paruošti daug dokumentacijos, atlikti būsimų darbų skaičiavimus, neturint statybos projekto, per 10 -14 kalendorinių dienų, tai labai trumpas laiko tarpas. Laimėjus konkursą prasideda statybos projektų problemos, nes būna klaidų, neatitikimų dėl kurių dažnai vyksta papildomi darbų pirkimai, būna klaidingai parengti techniniai, techniniai – darbo projektai, vykdant darbus pagal tokią techninę dokumentaciją atsiranda daug pakeitimų, kuriuos reikia derinti su įvairiomis institucijomis. Daug problemų iškyla atliekant daugiabučių namų renovaciją. Nors ir būna paskirti atsakingi darbuotojai už atliktų darbų priėmimą ir atliktų darbų tikrinimą, namo gyventojai trukdo vykdyti darbus, reiškia savo nepagrįstas pastabas.
Reikia paminėti ir viešojo sektoriaus (Užsakovo) pavėluotus mokėjimus, sutartyse numatoma atsiskaitymas su Rangovu per 30 d., bet iš tiesų tai užtrunka iki 60 d. -90 d., o kartais ir ilgiau, tai Rangovą neatleidžia nuo mokesčių biudžetui mokėjimo vėlavimo, be to dar su tiekėjais reikia atsiskaityti laiku, sumokėti valstybinio socialinio draudimo mokestį, išmokėti laiku darbo užmokestį. Savivaldybės įstaigos nėra PVM mokėtojai, iš jų PVM nesusigrąžinsi, taigi yra įvairių problemų, kurios trukdo įmonės vystymuisi.
Kokie svarbiausi objektai, kokios svarbiausios sritys, kuriomis užsiimate?
Šiuo metu mes užsiimame vien tik renovacijos darbais. Mūsų veiklos geografija apima ne tik Trakų rajoną bet ir kaimyninius. Vilniuje renovuojame 100 butų daugiabutį gyvenamąjį namą, rekonstruojame pastatą įrengiant biblioteką su skaityklomis ir valgykla Vilniuje, Lietuvos edukologijos universitete, tai didžiulis objektas. Pasirašėme sutartį virš 1,5 mln. eurų su Vilniaus Gedimino technikos universitetu dėl bendrabučių Saulėtekio al. 25 renovacijos. Tai yra didžiulė darbo apimtis, nes vien tik fasadas sudaro 8,5 tūkst. kv. m. Apie 1 tūkst. kvad. stogo, o kur dar šildymo sistema ir visi kiti dalykai, susiję su renovavimu, kad pagerėtų studentų gyvenimo kokybė. Lentvaryje taip pat renovuojame daugiabučius. Ir dar daugybė kitų objektų.
Dėkojame už pokalbį.
Kalbėjosi Juozas VERCINKEVIČIUS
Juozo Vercinkevičiaus nuotr.