Rajono savivaldybės delegacija viešėjo Vokietijoje, Šionebeke, pagal ES programą „Europa piliečiams“. Projektą, kurio dėka įvyko kelionė ir išsami pažintis su šio miesto ir šalies gyvenimu, parengė Šionebeko miestų partnerystės klubas, bendradarbiaujant Trakų ir Šionebeko savivaldybėms.
Trakus ir Šionebeką sieja ilgamečiai, antrąjį dešimtmetį perkopę, tarptautinio bendradarbiavimo ryšiai. Toliau gilinti ir plėtoti ryšius padeda ir neseniai įkurti Trakų ir Šionebeko partnerystės klubai.
Pagal projekto idėją, siekiant geriau pažinti vieni kitus, Trakų rajono savivaldybės atstovai buvo apgyvendinti šeimose, kurios svečius labai nuoširdžiai globojo. Vienas iš dar artimesnei bendrystei sujungusių renginių, į kuriuos buvo pakviesti ir aktyviai įsijungė trakiečiai – tai tradicinis Šionebeko bėgimo maratonas. Jame dalyvavo per tūkstantis bėgikų, tarp kurių startais džiugino mūsų rajono sportininkai. Savo amžiaus grupėse antrąsias vietas užėmė Inesa Židonytė ir Indrė Budėnienė, trečiąją vietą iškovojo Šarūnas Ūsas.
Šionebeko savivaldybės ir partnerystės klubo nariai trakiečius išsamiai supažindino su šio Saksonijos-Anhalto žemės miesto gyvenimu, įžymybėmis, lūkesčiais. Įdomu tai, kad Šionebekas iš seno garsėjo labai derlingomis žemėmis ir žemdirbyste, pramonės įmonėmis, tačiau jau kuris laikas stengiasi kuo aktyviau plėtoti ir turizmą, ir puoselėja naująjį įvaizdį.
Ką šis miestas gali įdomaus pasiūlyti savo svečiams, įsitikino ir trakiečiai. Šionebekas iki Vokietijos susivienijimo priklausė Rytų, buvusiai demokratinei Vokietijai, ir lig šiol, kaip ir Lietuva, tebejaučia tuomečio režimo pasekmes. Šiuo požiūriu abi bendradarbiaujančios pusės labai gerai viena kitą supranta. Šios istorijos, kurioje netrūksta labai dramatiškų puslapių, gyvas atspindys – tai Marienborno pasienio muziejus ir sienos, kuri skyrė buvusias Rytų ir Vakarų Vokietijų valstybes, ekspozicija. Tai naujieji turizmo objektai, kurie gausiai pritraukia jaunosios kartos bei užsienio turistų.
Viešnagės metu trakiečiai aplankė ir Saksonijos-Anhalto žemės parlamentą Magdeburge, kultūros paveldo šedevrą Magdeburgo katedrą, šiuolaikinio meno ir architektūros pavyzdį –
statinių kompleksą „Žalioji citadelė“. Šionebeke, kaip ir Trakuose, veikia keli irklavimo klubai, įrengta moderni irklavimo sporto bazė. Tai dar viena sąsaja, kuri mus jungia ir dar viena patirtis, kuri praturtino. Šionebeko atstovai parodė ir išskirtinį turizmo objektą – atkurtą bronzos amžiaus šventyklą Piomeltėje, supažindino su poilsio žaliosiose miesto apylinkėse, kurios labai priminė Lietuvą, galimybėmis.
Ypač įsimintinas buvo trakiečių priėmimas miesto rotušėje, kur kalbėta apie šiandienos problemas ir lūkesčius, kurie stebėtinai panašūs ir Lietuvoje, ir Vokietijoje. Šionebeko meras Bert Knoblauch pastebėjo, kad jaunimas traukia į Vakarų Vokietiją, todėl susirūpinta, kaip jį sulaikyti – kuriamos naujos darbo vietos, imtas aktyviai plėtoti turizmas. Mūsų rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Kvedaravičius išreiškė nuomonę, kad esame panašūs, nes einame nelengvu permainų keliu. Jo žodžiais, ši išsami, įdomi viešnagė bus geras startas toliau plėtoti ryšius tarp abiejų šalių, miestų ir žmonių. Susitikime dalyvavęs Lietuvos garbės konsulas Bernd Moser apžvelgė Lietuvos ir Vokietijos santykių raidą, pabrėžęs tolimesnių santykių svarbą. Šionebeko partnerystės klubo vadovas Markus Baudisch tvirtino, kad šis pirmasis projektas, kai susitiko ir artimai bendravo, vieni kitus pažino abiejų miestų žmonės, yra gera pradžia, kuri turės tęsinį.
„Aplankę Šionebeką įgijome daug naudingos patirties, kaip tvarkomi panašaus dydžio miestai, organizuojama savivaldybės veikla. Aptarėme naujus bendradarbiavimo projektus. Vienas artimiausių bus skirtas jaunimo mainams, galvojame ir apie bendrą turizmo infrastruktūros plėtojimo projektinę veiklą“, – tvirtino savivaldybės administracijos direktorius
D. Kvedaravičius.
Trakų rajono savivaldybės informacija
Sigitos Nemeikaitės nuotr.