Tradiciniai karaimų patiekalai „Kiubėtė“ kavinėje

Parašyta: 2013-09-06 | Kategorija: Karaimai, Naujienos, Trakai |

Kopija iš IMG_6763

Kavinės iškaba prie Trakų gatvės

Trakai yra karaimų pasaulio sostinė, kur šios tautos atstovai gyvena daugiau nei 600 metų. Čia yra tai, ko nėra kitur: stipri ir garsi karaimų bendruomenė. Lietuvoje visi puikiai žino tradicinę karaimų virtuvę, jų tautinis valgis – kibinai – garsus visoje Lietuvoje. Vien Trakuose turime dvi karaimų kavines. Vienoje jų ir lankėmės. Kalbamės su kavinės „Kiubėtė“ savininke Ingrida Dubinskaja-Špakovskaja.

Ingrida, kaip šioje vietoje, Trakų gatvėje, atsirado kavinė „Kiubėtė“?

Mano močiutės Elžbietos Rajeckajos žemės buvo Vytauto gatvėje iki pat Totoriškių ežero kranto. Tuomet Trakų gatvės dar nebuvo. Vėliau šių žemių dalį grąžino mano mamai, kur ir įkūrėme kavinę. Statomas pastatas Trakuose turėjo atitikti tradicinės medinės architektūros reikalavimus, todėl jis yra suręstas iš rąstų. Pastatą projektavo architektas Algirdas Steponavičius. 2005 m. balandžio pabaigoje atvėrėme duris pirmiesiems svečiams.

Papasakokite apie kavinės pavadinimo idėją.

Kiubėtė yra karaimų nacionalinis patiekalas, kuris švenčių dienomis suburdavo šeimą prie stalo ir buvo kepamas vienas visai šeimai. Viršutinė jos dalis (greta pynės) yra suvalgoma kartu su sultiniu, o visa likusi – kaip antras patiekalas. Anksčiau įdarui buvo naudojama sukapota mėsa nedideliais gabaliukais su kaulu, o dabar mes kepame porciją, skirtą vienam asmeniui, ir mėsą dedame be kaulo. Čia galite paragauti 13 rūšių kiubėtė. Šis patiekalas nuo kibinų skiriasi tuo, kad jie gali būti tik su mėsos įdaru, o kiubėtė – su žuvimi, su mėsa, grybais ar sūriu.

Apibūdinkite karaimų nacionalinę virtuvę.

Labai daug karaimų nacionalinės virtuvės patiekalų yra gaminami su tešla ir mėsos įdaru (koldūnai, kiubėtė, kibinai), taip pat kepsniai, kurie kepami ant žarijų. Mūsų kavinė siūlo jautienos ir avienos didkepsnius keptus ant grotelių.

Kiek mums yra žinoma, Jūs savo karjerą pradėjote Trakų senojoje kibininėje.

Taip, baigiau Vilniaus kooperacijos technikumą ir 15 metų dirbau kibininėje. Iš pradžių buvau virėja, o 13 su puse metų – vyr. virėja. Dabar, turint savo nuosavą verslą, turime pastovius darbuotojus. Dalis jų atėjo kartu su manimi iš senosios darbovietės. Iš viso jų turime 17. Taip pat aptarnaujame įvairius pobūvius ir renginius ne tik kavinėje, bet ir kitose vietose, kur gauname užsakymą.

Trumpai pristatykite savo šeimą.

Turiu vyrą Michailą, kuris gimęs Kijeve bei dvi dukras Dovletą ir Dinarą. Dovleta studijuoja reklamos vadybą ir šoka etnografiniame karaimų šokio ansamblyje „Sanduhač“, o Dinara mokosi mokykloje ir šoka karaimų etnografiniame ansamblyje „Birlik“.

Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Simona GUDABSKAITĖ

Juozo Vercinkevičiaus ir Ingridos Špakovskajos šeimos archyvo nuotr.

 

Kopija iš IMG_6706

Banketinė salė pusrūsyje

Kopija iš IMG_6683

Taip atrodo „Kiubėtės“ patiekalai

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite