Atrodytų, kad kalbėti apie duris nėra daug prasmės. Tai – savaime suprantamas dalykas, kuris užsidaro, atsidaro, užsirakina ir atsirakina. Tačiau durys mūsų gyvenime yra svarbios ir bendra estetine, ir funkcine prasme. Jeigu norite, kad namuose viskas būtų gerai, durys negali girgždėti, klibėti, trūkčioti ar tiesiog neatlikti savo pareigų. Jos saugo mūsų privatumą ir dažniausiai yra ganėtinai brangus pirkinys, dėl to medines duris prižiūrėti tikrai verta. Bet kaip tai daryti tinkamai? Pasižiūrėkime.
Savalaikis sutepimas alyva
Viena įkyriausių problemų yra girgždančios durys. Jeigu norite naktį nieko neprižadindami nueiti atsigerti pieno ar arbatos, kad išblaškytumėte nemigą, arba anksčiau ryte atsikelti bei nesukelti didelio šurmulio, turite pasitikėti durimis. Per laiką, jose esančiai vyriai susidėvi ir ima girgždėti, kadangi trintis sukelia nemalonius garsus. Šios problemos sprendimas yra labai greitas ir paprastas – įsigykite tepimo priemonių. Jums reikalinga speciali alyva ar tepalas, kuri skirta būtent durims. Užpurškus ar užtepus to aliejaus ir tepalo, duris reikia truputėlį pajudinti, kad tepalas išsivaikščiotų po pačią vyrio konstrukciją. Tepalui patekus į visas reikiamas angas, durys nustos girgždėti!
Tepimo priemones galite įsigyti paspaudę ant šios nuorodos – https://www.varle.lt/tepimo-priemones/.
Sunkiai arba labai lengvai atsidarančios rankenos
Dėl per didelio dėvėjimosi arba netinkamo panaudojimo, kai kada paveda durų rankenos. Per laiką jos gali tapti labai palaidos ir kone besvorės, o kitais atvejais itin užstengsta ir pasidaro labai sunkiai nulenkiamos. Kaip tai spręsti?
Jeigu rankena užstrigo arba labai sunkiai lenkiasi, tikriausiai problema yra su vamzdelio formos skląsčiu. Pirmiausiai atidarykite duris ir pažiūrėkite ar nėra akivaizdžių atplyšimų, atsipalaidavusių varžtų ar kitų dalykų, kurie fiziškai, iš išorės galėtų trukdyti rankenai lenktis. Jeigu nėra, tuomet turėsite surasti reikiamą varžtą arba kitu būdu atlaisvinti rankeną nuo durų. Tuomet ištraukite skląstį ir įstumkite judančią detalę rankiniu būdu bei patikrinkite ar ji pati atsistato (su spyruoklės pagalba). Pagal tai, kaip reaguoja skląstis, galite nustatyti spyruoklės lūžį ar kitą problemą.
Su pernelyg laisva rankena, priėjimas prie problemos irgi yra labai panašus ar net identiškas. Visgi šis darbas užims laiko, o taip pat jo užims ir naujo skląsčio paieška. Tokį darbą dažnai geriau patikėti profesionalams.
Jeigu pati rankena atkibusi, padės klijai internetu.
Išdraskyta arba visai užstrigusi spyna
Po labai daug naudojimo spynos gali būti pažeistos. Spynų strigimą sukelia prastos oro sąlygos, dėl kurių užstringa spynos mechanizmas ir neina jo išjudinti. Kai kada lūžta ir patys raktai. Kaip sako spynų meistrai, tai yra labai dažna problema, kurios daug kas net nepastebi. Jeigu spynoje užstrigo raktas, jau reikia kviesti specialistus, nes patiems jo ištraukti, nepažeidus spynos, ko gero nepavyks.
Jeigu įkišus į spyną raktas nesisuka, problema gali būti su pačia spyna. Neforsuokite savo judesių, kad nenulaužtumėte pačio rakto. Kvieskite meistrus.
Nebeužsidarančios durys
Durys dažniausiai neužsidaro dėl pažeistų vyrių, skląsčių arba deformacijų. Jeigu problema su vyriais, reikėtų juos apžiūrėti ir įsitikinti, kad būtent dėl jų durų nepavyksta uždaryti. Tuomet juos gali reikėti pareguliuoti.
Jeigu girdite trinties garsą, kai uždarinėjate duris, problemos šaknis gali būti skląstis. Tokiu atveju gali tekti keisti visą spyną, kad durys vėl tenkintų poreikius. Deformacijos arba po remonto darbų durys gali ir neužsidaryti. Tai reiškia, kad šiek tiek pasikeitė jų geometrija (ji gali lėtai pasikeisti ir per laiką). Darbas tam sutvarkyti nėra didelis, bet jis užima laiko ir reikalauja pastangų.
Valymas
Kiekvienos durys turi skirtingas ir unikalias charakteristikas, kurias reikia paisyti, kuomet galvojate apie jų priežiūrą. Medinių durų valymui patariama naudoti medvilninę šluostę arba nenaudojamą medvilninę maikutę ir vandenį. Jeigu ant durų yra stiklas, galite naudoti specialius, stiklams skirtus valiklius bei atskirą šluostę. Rekomenduojama duris valyti du kartus per metus. Ypač tai aktualu laukinėms durims, kurios prirenka tikrai nemažai purvo ir kitų nešvarumų.
Po valymo reikia paviršių nusausinti.
PR