Šv. Jokūbo kelyje – Onuškio Donato Malinausko gimnazija

Parašyta: 2022-08-20 | Kategorija: Bažnyčia, Lietuva, Naujienos, Onuškis, Seniūnijos, Trakai |

Onuškio piligrimai su Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos parapijos, Semeliškių gimnazijos piligrimais

Šv. Jokūbo kelio tinklas Lietuvoje – piligrimystės kelias, kuris puoselėjamas bei plėtojamas kartu su Katalikų Bažnyčia. Tarptautiniu lygiu pripažintą ir Europos Tarybos kultūros kelių instituto sertifikuotą Šv. Jokūbo kelio tinklą Lietuvoje sudaro keturios šio kelio atšakos: Žemaitijos/Karaliaučiaus, Šiaulių, Kauno ir Vilniaus. Šv. Jokūbo kelias tinklas driekiasi per 40 Lietuvos savivaldybių, 26 savivaldybės yra susijungusios į asociaciją, kuriai nuo 2018 m. priklauso ir Trakų rajono savivaldybė.

Kiekvienais metais Šv. Jokūbo kelio draugų asociacija kviečia į tradicinę Šv. Jokūbo kelio jaunųjų ambasadorių estafetę, kuri vyksta balandžio – birželio  mėnesiais. Jauni žmonės – mokiniai, gimnazistai, studentai – kviečiami jungtis į šią jaunimo akciją ir tapti Šv. Jokūbo kelio Lietuvoje ambasadoriais. Žmonės leidžiasi į kelią, vedami skirtingų intencijų, keliaudami ieško atsakymų į daugybę svarbių klausimų. Branginamos ir puoselėjamos krikščioniškosios vertybės ir piligrimystės tradicijos. Jaunųjų ambasadorių estafetės tikslas – atrasti Švento Jokūbo kelius savo savivaldybėje ir už jos ribų, aplankyti keliuose esančias šventoves, kultūros paveldo, istorijos objektus. Popiežius Pranciškus Šventaisiais Jokūbo metais paskelbė 2021-uosius ir 2022-uosius metus. Šiais metais estafetė  skiriama Šventiesiems Jokūbo metams ir paramai kovojančiai Ukrainai. Renginių metu raginama tikėjimą liudyti darbais, nes tikėjimas be darbų yra miręs.

Šiemet estafetėje dalyvavo 1800 jaunųjų piligrimų iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Alytaus, Šiaulių, Šilutės, Lazdijų, Žagarės, Marijampolės, Serijų, Semeliškių, Pivašiūnų, Pasvalio, Plungės, Anykščių, Joniškio, Raseinių. Į šią veiklą įsijungė Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos piligrimai su mokytoja Rasuole Vaškevičiene, kurie keliavo maršrutu Lentvaris-Senieji Trakai – Trakai – Lentvaris ir Onuškio Donato Malinausko gimnazijos mokiniai, bendruomenės nariai.

Šv. Jokūbo kelyje Onuškio Donato Malinausko gimnazija

Projektinė veikla Onuškio Donato Malinausko gimnazijoje praturtina bendruomenę. Įvairi  programa skatina keliauti, pažinti, mokytis, atrasti, puoselėti krikščioniškas vertybes, reprezentuoti save ir savo gyvenamąją vietą. Viena iš projektinės veiklos krypčių – Šv. Jokūbo kelio jaunųjų ambasadorių estafetė. Rašomi projektai, planuojamas maršrutas, derinami susitikimai. Piligrimai iš Lietuvos ir kitų kraštų aplanko Onuškio Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčią. Kelionės, pėsčiųjų žygiai, išvykos dviračiais, autobusais, sutikti žmonės, patirti įspūdžiai skatina kurti. Šiemet smagu buvo pabendrauti su kunigu,  vyriausiuoju policijos kapelionu Algirdu Toliatu ir piligrimais iš Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios,  priimti piligrimus iš Semeliškių gimnazijos su mokytoja Nijole Ustiliene.

Onuškio Donato Malinausko gimnazijos bendruomenė aktyviai dalyvauja Šv. Jokūbo kelio estafetėje. Turėjome tikslą minėdami Jaunimo metus  prisijungti prie Šv. Jokūbo kelio jaunųjų ambasadorių estafetės, skirtos Šventiesiems Jokūbo metams 2022 ir kovojančiai Ukrainai,  didinti Trakų rajono savivaldybės žinomumą ir parengti meninę programą ,,Žydėkite, Trakai!“. Svarbu pasitinkant Trakų miesto 700 metų jubiliejų,  populiarinti Šv. Jokūbo kelius Lietuvoje ir Trakų rajone, skatinti moksleivius keliauti po savo kraštą, savanoriauti.

Šiauliai, Kryžių kalnas

Šiemet buvo pasirinktas Šiaulių kraštas. Per Šiaulius eina tarptautinio Šv. Jokūbo kelio Šiaulių atšaka. Jokūbo ženklu – kriaukle pažymėtos 32 mūsų šalies šventoves, tarp kurių yra Onuškio Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia ir Kryžių kalnas. Kelionėje po Šiaurės Lietuvą susipažinome su turtingu istorijos, kultūros, gamtos, architektūros paveldu, Lietuvos nekilnojamojo turto kultūros paveldo objektais, užmezgėme ryšius su Šiaulių ,,Santarvės“ gimnazijos mokinių savivaldos atstovais. Vyko šiltas susitikimas su šios gimnazijos bendruomene, gimnazijos mokiniais.

Su Rūta Stankuviene

Dėkojame gimnazijos direktorei Ingridai Kuolienei, pavaduotojai Olgai Neutovai už nuoširdų bendravimą ir gimnazijos veiklų pristatymą. Mieste aplankėme Baltų kultūros pažinimo centrą „Baltų kelias“, kuris duris lankytojams atvėrė 2021 m. Jo erdvėse radome interaktyvių žaidimų. Šiuolaikinėmis technologijomis, eksponatų kopijomis, edukacinėmis veiklomis pristatoma baltų istorija, kultūra. Susitikome su Šiaulių turizmo informacijos centro vadove Rūta Stankuviene, kuri aktyviai prisideda prie religinio turizmo skatinimo, kultūros kelių plėtros, koordinuoja darbus,  aktualius ne tik Šiaulių kraštui, bet ir visai Lietuvai. Pasidalinome patirtimi ir įžvalgomis.

Išvyką vainikavo kelionė į Kryžių kalną. Į šią vietą traukia piligrimai iš viso pasaulio. Mes nuvežėme ir pastatėme kryžių, kurį išdrožė gimnazijos dailės mokytojas Vydas Kasperavičius. Padėkojome Dievui už visas malones, kurias patiriame ir paprašėme Onuškio Donato Malinausko gimnazijai ir jos bendruomenės nariams Aukščiausiojo užtarimo.

Šį projektą finansavo Trakų rajono savivaldybė ir Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Piligriminė kelionė į Švėkšną ir Telšius

Antroji piligriminė kelionė organizuota į Žemaitiją. Piligrimų kelionės tikslas – kartu bendrystėje švęsti 2022 metus, kuriuos popiežius paskelbė Šventaisiais Jokūbo metais.

Ankstų liepos mėnesio rytą senojoje Onuškio miestelio aikštėje prie Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios rinkosi Onuškio ir Žilinų parapijos piligrimai. Kelionėje planuota aplankyti Švėkšnos Šv. Jokūbo bažnyčią, dalyvauti Šv. Jokūbo, Švėkšnos miestelio globėjo, atlaiduose ir Šv. Jokūbo festivalio renginiuose, Telšiuose susitikti su Telšių vyskupijos vyskupu Algirdu Jurevičiumi. Būtent pernai liepos 25-oji diena (Jokūbo vardo diena) sutapo su sekmadieniu. Taip nutinka tik keletą kartų per šimtmetį. Tačiau dėl pandemijos renginių vyko nedaug. Tą dieną vyksta didieji Šv. Jokūbo atlaidai, piligrimai iš viso pasaulio lanko šventojo titulą turinčias bažnyčias.

Telšių vyskupijos vyskupas Algirdas Jurevičius

„Pamąstykime kiekvienas apie savo kelionės tikslą, turėkime kiekvienas savo intenciją“,- kelionės pradžioje paragino maldoje susikaupti klebonas Algimantas Gaidukevičius. Kelionės organizatorė priminė Šv. Jokūbo kelio atsiradimo istoriją, paminėjo Santiago de Compostela katedrą, kur, manoma, palaidotas apaštalas Jokūbas, paragino rasti šviesos savyje, pasirinkti savo kelią ir aplankyti šventą vietą.  Švėkšnoje apie bažnyčios istoriją (vieną iš vienuolikos šventovių Lietuvoje, turinčių Šv. Jokūbo titulą), kultūros paveldo ir istorijos objektus pasakojo vietinis gidas, istorijos mokytojas Silvestras.

Kunigas Astijus Kungys ir kunigas Algimantas Gaidukevičius

Šventas atlaidų Mišias aukojo ir atlaidų prasmę tikintiesiems atskleidė vienuolis pranciškonas kunigas Astijus Kungys, giedojo Lietuvos valstybinis choras ,,Vilnius“, visus susirinkusiuosius į didžiuosius atlaidus sveikino, visiems dėkojo ir į agapę po Šv. Mišių kvietė Švėkšnos Šv. Jokūbo bažnyčios klebonas, Šv. Jokūbo kelio draugų asociacijos viceprezidentas Julius Meškauskas. Maldoje prisijungė Trakų neįgaliųjų centro lankytojai, direktorius Juozas Norinkevičius, Trakų rajono savivaldybės tarybos narė Asta Kandratavičienė.  Piligrimai spėjo apžiūrėti įspūdingo grožio neogotikinę bažnyčią, užkopė į varpinės bokštą, pamatė senąjį laikrodį ir bažnyčios varpus, pasivaikščiojo po Švėkšnos senamiestį, senuoju viaduku iš bažnyčios nukeliavo į grafų Pliaterių įkurtą miestelio parką,  pasigrožėjo Genovaitės vila,  tvenkiniais ir skulptūromis, atnaujinta centrine aikšte ir žydų sinagoga.

Švėkšna. Prie bažnyčios

Ypač laukėme susitikimo su Telšių vyskupijos vyskupu Algirdu Jurevičiumi. Gerumo, nuoširdumo ir ypatingos šviesos jausmu su keliaujančiais piligrimais pasidalijo vyskupas. Mus sutikęs, palydėjo pro bažnyčios duris, papuoštas vario plokštėmis, vaizduojančiomis krikščionybės raidą Žemaitijoje, pakvietė susikaupti prie renesanso-klasicizmo stiliaus Telšių Šv. Antano Paduviečio katedros altoriaus Šv. Antano paveikslo. Vyskupas papasakojo apie senamiestį, kunigų seminarijos sakralinių statinių komplekso istoriją, parodė kultūros paveldo ir urbanistikos objektus, kurių gausu miesto centre. Išgirdome Stanislovo ir Gabrieliaus Narutavičių gyvenimo istoriją. Jis kalbėjo apie pirmojo Telšių vyskupijos vyskupo Justino Staugaičio nuopelnus, priminė vyskupo Vincento Borisevičiaus likimą – suimto, kankinto, 1946 metais sušaudyto Vilniuje. Vyskupas pasivaikščiojo su mumis sutvarkyta Masčio ežero pakrante, supažindino su Žemaitijos sostinės istorija ir dabartimi, parodė žemaičių simbolį mešką. Miestas paliko gerą įspūdį. Bet labiausiai sužavėjo kelionėje sutikti žmonės, jų sukurtas bendrystės ir susikaupimo jausmas.

Kartu su Telšių vyskupu

Kelionės pabaigoje po vakarienės piligrimams įteikti piligriminės kelionės pažymėjimai, piligrimų pasai praturtėjo Švėkšnos Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčios ir Telšių vyskupijos Šv. Antano Paduviečio katedros antspaudais. Pasiektas piligriminės kelionės tikslas – aplankytos religinę reikšmę turinčios vietos, pasigrožėta unikaliais gamtos kampeliais, bendrauta su įvairių pomėgių žmonėmis, išsiruošusiais kelionėn, susitikta su istoriją ir kultūrą išmanančiais žmonėmis. Tai buvo susikaupimo ir maldos kelionė, ji suvienijo, praturtino, įkvėpė naujiems darbams.

Padėka su Juozu

Onuškio parapijos klebonas Algimantas Gaidukevičius ir  Šv. Jokūbo kelio draugų asociacijos prezidentė Rima Blikertienė dėkoja Trakų rajono savivaldybės administracijai už moralinę ir finansinę pagalbą organizuojant piligriminę kelionę į Švėkšną ir Telšius.

Buen camino, Šv. Jokūbo kelio piligrimai!

Šv. Jokūbo kelio draugų asociacijos prezidentė,

Onuškio Donato Malinausko gimnazijos direktorė Rima Blikertienė,

Onuškio Donato Malinausko gimnazijos direktorės pavaduotoja Stasė Masilionienė

Kosto Radlinsko nuotraukos


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite