Kotryna Rajeckaitė Trakų viešojoje bibliotekoje. Organizatorių nuotr.
Trečiajame susitikimų ciklo „Karaimų dienos“ renginyje Trakų viešojoje bibliotekoje susitikome su Kotryna Rajeckaite. Gimusi ir augusi Trakuose, susitikimo pradžioje, Kotryna pasidžiaugė ir padėkojo už dėmesį karaimų bendruomenei, kuri šiemet švenčia 625 metų įsikūrimo Lietuvoje jubiliejų.
Pasakodama apie savo kaip savanorės, mentorės kelią, Kotryna prisiminė, kad viskas prasidėjo būtent šiame pastate (Vytauto g. 69), pirmame aukšte įsikūrusioje Atviroje jaunimo erdvėje. Tuomet kartu su Akvile Budreckyte jos stengėsi įkurti tokią erdvę jaunimui, kurioje būtų galima veikti, atrasti save, būti bendruomenės dalimi. Vėliau sekė aktyvus darbas mokinių taryboje, savivaldybės jaunimo reikalų taryboje. Baigusi gimnaziją, mokslus tęsė Vytauto Didžiojo universitete Kaune. Kaip sakė Kotryna, ji pasirinko politikos mokslus, nes jai tai pasirodė aktualu, platu, puiki galimybė gauti daug informacijos ir susipažinti su daugeliu dalykų. Studijų metais prasidėjo antrasis aktyvaus gyvenimo etapas – tik įstojusi į universitetą gavo pasiūlymą dirbti projektų fasilitatore su suaugusiais žmonėmis. Kaip paaiškino Kotryna – tai „prabangus žodis“, paaiškinantis paprastą darbo sritį – tai žmogus, kuris veda projektą. Organizacijos samdo ją darbui su patvirtintais projektais. Viskas paremta neformaliu švietimu. Pagrindinis darbas vyksta su 16–29 metų jaunimu iš užsienio. Šį darbą Kotryna tęsia jau 4 metus, per kuriuos įgyvendino apie 20 projektų. Šiuo metu ji taip pat dirba ties projektu.
Nors projektai užima nemažai laiko, Kotryna yra patenkinta ir džiaugiasi savo darbu, juo labiau, kad universitetas suteikia tokią galimybę, nes yra paremtas laisvo mokymosi principu. Laisvalaikio metu ji domisi menu, yra baigusi Trakų meno mokyklos Dailės skyrių, skiria laiko draugams, buvimui gamtoje. Kotryna didžiuojasi esanti karaime. „Būti karaime – man padeda, – teigia Kotryna. – Tai atveria daug durų.“ Kalbėdama apie savo tautybę, ji stengiasi papasakoti visiems ne tik apie žinomus dalykus, bet ir apie karaimų istoriją, kuri be galo turtinga ir įdomi.
Kotryna aktyviai dalyvauja ir bendruomenės gyvenime. Nuo 12 m. šoko karaimų šokių ansamblyje „Birlik“, dalyvavo vasaros stovyklose, įvairiuose renginiuose, mokėsi karaimų kalbos ir jos mokė jaunesnius, vaidino spektakliuose. Aktyviai dalyvauja organizuojant renginius Karaimų metams paminėti – su draugais organizuoja karaimų suvažiavimą, 4 dienų konferenciją. „Svarbiausia yra susibūrimas, buvimas kartu“, – sakė pašnekovė.
„Norint tapti lyderiu, viskas turėtų eiti iš vidaus, nes, jeigu nori, kad bendruomenėje viskas keistųsi, augtų, turi imtis iniciatyvos pats. Svarbu nebijoti daryti tai, ką tu mėgsti, kas tau patinka“, – dalijosi mintimis Kotryna. Paklausta apie siekius, prisipažino esanti svajoklė. Jos svajonė – kada nors atidaryti suaugusiųjų mokyklą, kurioje vyresni žmonės galėtų ir turėtų galimybę išmokti tai, ko negalėjo mokytis būdami jauni.
Minint šiuos Karaimų metus, Kotryna norėtų palinkėti savo bendruomenei, kad šie metai būtų tokie, kokius bendruomenė ir įsivaizdavo, planavo, kad Lietuvoje žinotų, jog karaimai yra ne tik kibinų kepėjai ir pilies saugotojai.
Pokalbio įrašą su K. Rajeckaite galite peržiūrėti bibliotekos svetainėje www.trakubiblioteka.lt ir bibliotekos Facebook paskyroje.
Irena Jocienė
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė