AB „Kelių priežiūra“ archyvo nuotr.
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ruošiasi atremti stipraus vėjo padarinius, dėl kurių dalyje Lietuvos regionų gali sutrikti elektros energijos tiekimas ilgąjį Vėlinių savaitgalį. Bendrovė padidino budinčių brigadų skaičių iki 200, paruošė prijungimui 170 elektros generatorių, bendram darbui sutelkė ir rangovus.
„Stebime orų prognozes ir atsižvelgdami į jas priimame sprendimus. Ruošiantis artėjančiam stipriam vėjui, ESO operatyviai sutelkė pajėgas, pasiruošusias šalinti galimus padarinius, kad ilgąjį Vėlinių savaitgalį žmonės patirtų kuo mažiau nesklandumų dėl elektros tiekimo sutrikimų.
Pasirengusių operatyviai darbus pradėti darbuotojų skaičius padvigubintas: daugiau nei įprastai dirbs oro linijų defektuotojų, inžinierių, elektrikų, technikų. Skaičiuojama, kad iš viso vėjo padarytos žalos likvidavimui sutelkta daugiau nei 400 žmonių“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Pasak R. Juodkienės, Visų Šventųjų dieną, lapkričio 1-ąją, į darbą kviečiamas maksimalus darbuotojų skaičius, nes stiprinamos ne tik lauko brigados, bet ir skambučių centro, dispečerių komandos. Taip pat apie besiartinantį rudeninį cikloną perspėti rangovai, kad būtų pasiruošę operatyviai reaguoti ir vykti šalinti padarinių.
„Žmonės sutelkti regionų centruose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Panevėžyje, Šiauliuose. Gavus pranešimą apie elektros tiekimo sutrikimus, brigados, jeigu leis oro sąlygos, galės su reikalinga įranga išvykti į avarijos vietą, taip bus užtikrintas operatyvesnis atvykimas į įvykio vietą“, – apie pasirengimą pasakoja ESO atstovė.
Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad laukuose besidarbuojantys ESO specialistai kai kuriuos darbus galės atlikti tik nusilpus vėjui. Pavyzdžiui, keltis su bokšteliais ir taisyti oro linijose nutrauktus laidus ar atstatyti išverstas atramas, taip pat atlikti ir kitus darbus, laikantis saugumo reikalavimų, galima tik esant silpnesniam nei 15 m/s vėjui.
Pasak R. Juodkienės, bendrovės ekspertai atsakingai vertina sinoptikų prognozes, kurios kartais pasikeičia. „Jeigu ciklonas Lietuvą aplenks ir žalos tinklui nepadarys, džiaugsimės. Priešingu atveju, galėsime reaguoti operatyviau ir greičiau likviduosime vėjo padarytą žalą tinklui“, – teigia atstovė.
Po vasarą Lietuvą nusiaubusios audros ESO įsigijo papildomos įrangos: nupirkti 2 nauji mobilūs ant automobilių sumontuoti 400 kVA generatoriai, o iš viso paruošta per 170 generatorių. 40 iš jų yra didelės galios, kurių vienas gali elektros energija laikinai, kol bus pilnai atstatytas tiekimas, aprūpinti gyvenvietes, kuriose yra nuo 40 iki 300 namų ūkių. Svarbu pažymėti, kad didžiuosius generatorius bendrovės specialistai gali prijungti tik tais atvejais, kai nėra pažeisti žemos įtampos tinklai, kuriais ir tiekiama elektros energija galutiniam vartotojui.
„ESO komanda šias vėjuotas dienas pasitinka stipresnė ir geriau pasirengusi, tačiau kova su stichija sunkiai nuspėjama, o jos padarinių pašalinimas užtrunka. Dažnai elektros energijos tiekimo per kelias valandas visiems nukentėjusiems vartotojams atstatyti neįmanoma, bet suprantame ir tai, kad žmonėms išsiversti be elektros, ypač šaltuoju metų laiku, sudėtinga. Todėl prašome žmonių iš anksto įvertinti savo poreikius ir pasiruošti: gal apsistoti pas artimuosius, išsinuomoti generatorių, o gal užteks pakrauto žibintuvėlio ir papildomo akumuliatoriaus mobiliam telefonui pasikrauti“, – sako R. Juodkienė.
ESO atstovė pažymi, kad vienu metu dėl stichijos nutrūkus energijos tiekimui daugelyje šalies vietų atvykti į jas visas iškart nėra galimybės, todėl prioritetas teikiamas vietovėms, kuriose pašalinus padarinius ir atstačius tinklo veikimą daugiausiai klientų bus grąžintas elektros energijos tiekimas.
„Pavyzdžiui, generatoriai pirmiausia jungiami prie transformatorinių, kad elektros energija būtų tiekiama strategiškai svarbioms įstaigoms: ligoninėms, gaisrinėms, policijos nuovadoms ir pan. Generatoriai taip pat pajungiami ir ten, kur sutrikimai būna labai sudėtingi ir jų likvidavimas užtrunka ilgai.
Daugiau darbuotojų dirbs ir skambučių centre, į kurį žmonės kreipiasi norėdami užregistruoti sutrikimus, pranešti apie medžių nutrauktus elektros laidus ar nulaužtas atramas.
ESO rekomenduoja elektros energijos tiekimo sutrikimus registruoti internetu. Informacija taip pat skelbiama ir ESO svetainėje, tad prieš registruojant problemą pirmiausia reiktų patikrinti sutrikimų žemėlapį. Jeigu jame sutrikimas jau pažymėtas, pakartotinai registruoti nebereikia.
Bendrovės duomenys rodo, kad didžiausią žalą tinklui padaro ant oro linijų užgriuvę medžiai ar jų šakos, kurios nutraukia elektros laidus arba nulaužia atramas.
Sinoptikai prognozuoja, kad jau ketvirtadienio vakarą Lietuvą pasieks audringas ciklonas, kuris penktadienį gali padalinti šalį į ramesnę šiaurinę, šiaurės rytinę ir audringą vakarinę, pietinę dalis. Šeštadienį visa Lietuva atsidurs vis dar audringoje vakarinėje šio ciklono dalyje: pūs stiprus, žvarbus šiaurės vakarų vėjas, lietus maišysis su šlapdriba. Vėjo gūsiai sieks iki 15–20 m/s, pajūryje iki 25 m/s.
ESO inform.