Seni elektronikos prietaisai gali sukelti galvos skausmą. Ką su jais daryti? Ar verta prietaisą taisyti, o galbūt geriau priduoti į metalo laužą? Tai priklauso nuo kelių skirtingų aspektų. Rekomenduojama atsižvelgti į gedimo sudėtingumą, remonto kainą ir įrenginio vertę. Taigi, aptarkime šiuos aspektus kiek plačiau.
Kada verta taisyti seną elektroniką?
Seną elektroniką verta taisyti, jeigu:
- Gedimas yra nedidelis, o taisymas pigus. Kai prietaisui reikia paprasto remonto, pavyzdžiui, pakeisti bateriją, atnaujinti programinę įrangą ar panašiai, galima apsvarstyti taisymo galimybę, mat nedidelės investicijos greičiausiai prailgins įrenginio tarnavimo laiką;
- Prietaisas turi didelę vertę. Tai gali būti aukštos kokybės televizoriai, išmanieji telefonai ar panašiai. Kartais juos taisyti apsimoka, nes naujo įrenginio kaina būtų pernelyg didelė. Kita vertus, čia svarbu paminėti ir sentimentalią vertę. Kartais žmonės pasirenka taisyti įvairius daiktus dėl to, kad jie kelia tam tikrus prisiminimus ar panašiai;
- Norite mažinti atliekų kiekį. Remontas yra aplinkai naudingas sprendimas, mat nusprendę taisyti, ilgiau naudojate jau pagamintą produktą, o tai sumažina naujos gamybos poreikį.
Svarbu paminėti, kad prietaisus taip pat rekomenduojama taisyti tuomet, jei remonto išlaidos neviršija 50% naujo analogiško daikto kainos.
Kada seną elektroniką geriau priduoti į laužą?
Senos elektronikos pridavimas į laužą yra geresnis pasirinkimas, jeigu:
- Prietaisas yra pasenęs. Senų įrenginių taisymas kartais gali kainuoti daugiau nei naujo prietaiso įsigijimas;
- Taisymas kainuoja brangiai. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, jeigu remonto išlaidos viršija 50% naujo įrenginio vertės, taisyti seno daikto nebeapsimoka;
- Prietaisas dažnai genda. Jei susiduriate su nuolatiniais įrenginio gedimais, remontas gali tapti tik trumpalaikiu sprendimu.
Nors jau minėjome, kad remontas yra aplinkai naudingas sprendimas, prie tvarumo taip pat prisidėsite tinkamai atsikratydami atliekomis. Elektronikos laužo supirkimas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ar kituose Lietuvos miestuose padės tuo pasirūpinti. Tinkamai utilizuojant senus prietaisus, pavojingos medžiagos nepatenka į aplinką, todėl negali pakenkti. Be to, supirktuvės taip pat pasirūpina vertingų medžiagų perdirbimu ir pakartotiniu panaudojimu. Tai prisideda prie mažesnio gamtos išteklių naudojimo, žiedinės ekonomikos kūrimo ir pan.
Kaip galite matyti, neegzistuoja vienas aiškus atsakymas į klausimą, ką daryti su pasenusia elektronika. Tai priklauso nuo skirtingų aspektų – įrenginio būklės, remonto kainos ir pan. Visgi, nesvarbu, kurį variantą pasirinksite, būkite atsakingi ir pasirūpinkite aplinkos tausojimu.
PR