Netikėtai saulėtą lietingosios praėjusios savaitės vakarą senasis Rykantų kaimas skambėjo nuo dainų ir šokių, kadangi rugpjūčio 28 d. Rykantų universaliame daugiafunkciame centre (Rykantų UDC) įvyko šventinis koncertas, skirtas naujų medžio apdirbimo amatų dirbtuvių atidarymui. Šios dirbtuvės įrengtos įgyvendinant Europos Sąjungos iš dalies finansuojama projektą „Kaimas-kultūros šaltinis“, kuris skatina kultūrinį Lietuvos ir Baltarusijos šalių bendradarbiavimą bei darnią pasienio regiono raidą. Netrukus to paties projekto dėka tradicinio audimo dirbtuves turėtų atidaryti Rykantų UDC partneris – Lydos rajono vykdomojo komiteto kultūros skyrius. Epidemiologinė situacija šiais metais nesuteikė galimybės bičiuliams iš Baltarusijos atvykti į medžio dirbtuvių atidarymo renginį, tačiau jų puikų ir labai nuoširdų muzikinį sveikinimą galime visi pamatyti Rykantų centro interneto svetainėje.
Pasak Rykantų UDC direktorius Dariušo Nedveckio, naujų dirbtuvių pastatas unikalus tuo, kad jis pritaikytas ne tik staliaus ir dailidės darbams atlikti, bet ir prireikus transformuojasi į sceną. Jo galimybes išbandė ir nenusivylė atidarymo koncerte dalyvavę Trakų rajono kolektyvų: „Dusmena“, „Padūkėlis“, „Landwarowianka“, „Lendvarė“, „Vilsa“, „Pozityvas“. Trakų rajono savivaldybė taip pat yra šio projekto partneris, tad džiugu buvo svečių gretose matyti ir ant scenos sveikinimo žodžius tariant girdėti mero pavaduotoją Mariją Puč, tarybos narę Teresą Solovjovą, administracijos direktoriaus pavaduotoją Agatą Mankeliūnienę.
Šventės dalyviai grožėjosi ypatingais scenos dekoro elementais – vėjalentėmis, langų apvadais ir pasakų namelį primenančiu tradicinių langų bei stogo papuošimų modeliu. Visa tai sukurta neseniai vykusio ir penkias dienas trukusio medžio apdirbimo seminaro dalyvių rankomis. Praktinius mokymus vedė medienos apdirbimo meistras Kęstutis Cikanas, išmokęs gaminti lėkius, vėjalentes, kitas ornamentines medinės architektūros detales, o paskaitą apie tradicinę architektūrą skaitė architektė dr. Rasa Bertašiūtė, supažindinusi su Lietuvos–Baltarusijos paribio teritorijai būdinga tradicine namų puošyba. Seminaro dalyviams taip pat buvo rengiamos išvykos į etnografinius Trakų rajono ir Neries regioninio parko kaimus – Rykantus, Tiltus, Naujienas, Lieponis, Grabijolus, surengta ekskursija po medinius Trakus. Šį rudenį planuojama surengti dar porą trumpesnių seminarų.
Didelę patirtį turintis K. Cikanas labai gerai įvertino naujas dirbtuves, aukštos kokybės įrankius ir galimybes dirbti viduje bei terasoje. Planuojama, kad čia galės nuolat vykti edukacijos, seminarai, plenerai, vaikų stovyklos, bus populiarinama tradicinė Trakų kraštui būdinga medinių namų puošyba. Tikimasi, kad patogus susisiekimas paskatins meistrus atrasti Rykantus kaip vietą, kur galima puoselėti ir skleisti medžio apdirbimo amatą, pasivaikščioti ilgiausia išlikusia tarpukariu kloto Vilnius–Kaunas trakto atkarpa, aplankyti vieną seniausių bažnyčių Lietuvoje ir nukeliauti ekologiniu maršrutu iki Neries, kurį parengė dar vienas projekto partneris – Neries regioninio
Rykantų UDC inf.
Užs. Nr. 516