Rykantų bibliotekoje – paroda Lietuvių kalbos dienoms

Parašyta: 2022-02-08 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos sumanymu nuo 2016 m. kiekvienais metais vasario 16–kovo 11 dienomis Lietuvoje ir užsienyje

rengiamos Lietuvių kalbos dienos. Atsižvelgdama į pandeminę padėtį, Kalbos komisija pasiūlė 2022 m. Lietuvių kalbos dienų renginius rengti vasario–gegužės mėnesiais.

Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti lietuvių kalbos žinomumą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje.

Rengiant Lietuvių kalbos dienų renginius Kalbos komisija siūlo atsižvelgti į tai, kad 2022 m. Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Pranciškaus Skorinos metais bei prisiminti pirmąsias lietuvių raštijos knygas – katekizmą, gramatiką, žodyną, romaną. Šiemet sukanka 500 metų, kai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo išspausdinta pirmoji knyga – Pranciškaus Skorinos „Mažoji kelionių knygelė“, ir Vilniuje įkurta pirmoji Rytų Europos spaustuvė.

Lietuvoje švietimo ir visuomenės minties centras, skatinęs domėtis etnografija bei tautosaka, buvo Vilniaus universitetas. Universiteto auklėtiniai buvo žymieji tautosakininkai – Simonas Stanevičius, Liudvikas Adomas Jucevičius. Simonas Daukantas irgi buvo prisidėjęs prie Lietuvių tautosakos lobyno. Ja rūpinosi ir Motiejus Valančius, tačiau iškiliausi nuopelnai lietuvių tautosakos istorijoje priklauso broliams Juškoms.

Rykantų biblioteka minėdama Lietuvių kalbos dienas paruošė ir eksponuoja teminę parodą „Lietuvių liaudies pasakų skrynelę pravėrus“. Parodą sudaro dalis bibliotekoje turimų lietuvių liaudies pasakų. Buitinės, stebuklinės, gyvulinės, melų bei pasakos be galo yra pasakojamosios lietuvių tautosakos rūšis. Lietuvių dainuojamoji (dainos), pasakojamoji (pasakos, sakmės, padavimai, legendos ir kt.) bei smulkioji (patarlės, mįslės ir kt.) tautosaka yra anoniminė sakytinė didelio žmonių kolektyvo kūryba, kuria buvo siekiama išsaugoti tradicijas ir perduoti jas tolesnėms kartoms. Susipažinę su paroda galėsite sužinoti žinomų šios srities žmonių atsakymus į klausimą – ar dar reikalingos liaudies pasakos?

Kviečiu apsilankyti Rykantų bibliotekoje, Vilniaus g. 5, Rykantų k. Paroda veiks iki vasario 28 d.

Daugiau renginių Lietuvių kalbos dienoms galite rasti Trakų viešosios bibliotekos puslapyje www.trakubiblioteka.lt

Barbara Jocienė

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialo vyr. bibliotekininkė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite