Kovo 13–14 d., trečiadienį ir ketvirtadienį, prasidėjo išankstinis balsavimas renkant merus antrame ture. Trakų rajono savivaldybės gyventojai turi apsispręsti, kas valdys rajoną ateinančius ketverius metus – dabartinė merė liberalė Edita Rudelienė ar Trakų seniūnas socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas. Pirmąją dieną rinkėjų aktyvumas Trakų rajono savivaldybėje buvo nedidelis – tik 0,95 proc.
Taip pat trečiadienį–penktadienį vyksta išankstinis balsavimas specialiuose paštuose, šiandien ir rytoj – balsavimas namuose. Pastarąja teise gali pasinaudoti neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi rinkėjai, taip pat sulaukę 70 metų ir vyresni, jeigu jie dėl sveikatos būklės patys negali atvykti rinkimų dieną į rinkimų apylinkę. Kovo 17 d., sekmadienį, balsavimas 28-iose Trakų rajono rinkimų apylinkėse prasidės 7:00 val. ir baigsis 20:00 val.
Debatai
Kovo 13 d. Trakų kultūros rūmuose iniciatyva „Žinau, ką renku“ – tai nešališkas politikos stebėsenos tinklas, kuriame dalyvauja jauni žmonės iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių –
organizavo II turo kandidatų į Trakų rajono savivaldybės merus debatus, kuriuos vėl moderavo LRT Tyrimų skyriaus žurnalistas Mindaugas Aušra. Debatai tiesiogiai buvo transliuojami socialiniame tinkle „Facebook“, paskyrose „Žinau, ką renku“ ir „FB bendruomenė „Mano karta“. Gaila, kad šiuose debatuose, palyginus su prieš dvi savaites įvykusiais, kai tuomet dalyvavo šeši kandidatai į mero postą, žiūrovų susirinko mažiau.
Debatų metu buvo apžvelgti kandidatų į Trakų rajono savivaldybės mero postą pažadai. Edita Rudelienė žada toliau tęsti pradėtus projektus ir įgyvendinti naujus. Kandidatė pabrėžė bendradarbiavimo su Vyriausybe, Seimu, ministerijomis, verslo įmonėmis svarbą. Visų išsikeltų tikslų ir uždavinių vienas žmogus negali pasiekti, jam reikalinga patikima komanda. Dabartinė merė džiaugiasi, kad tiek Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, tiek visuomeninis rinkimų komitetas „Renkuosi ateitį“ išreiškė jai paramą antrame rinkimų ture bei kvietė ir kitus išrinktus tarybos narius prisijungti prie koalicijos, kad visi galėtų dirbti Trakų rajono labui.
Kandidatas į Trakų rajono merus Kęstutis Vilkauskas savo rinkiminėje programoje akcentuoja kokybiškų paslaugų, pvz., vandens, šilumos, medicinos ir kt., teikimą bei mažesnius įkainius už jas. Taip pat Trakų seniūnas pabrėžia, kad Trakams reikėtų siekti istorinio miesto statuso. Tai leistų miestui gauti papildomą finansavimą. Jis neseniai buvo Seime ir susitiko su Kultūros komiteto pirmininku Ramūnu Karbauskiu, kuriam ir papasakojo apie šią idėją. Moderuotojas Mindaugas Aušra neatlyžo: Kodėl būtent toks statusas, o ne, pvz., kurorto? „Mes jau gal 10 metų siekiame kurorto statuso ir vis nepasiekiame, – sako K. Vilkauskas. Paklaustas, kodėl nepavyksta pasiekti, kandidatas atsako, kad kurortinio miesto statusas pritaikytas tokiems miestams kaip Birštonas, Druskininkai, Palanga, kur yra sanatorijos, gydyklos, viešbučiai. – Mes esame visiškai kito tipo miestas, esame arti Vilniaus. Ir nemažai mūsų klientų yra vilniečiai. Turime į tai orientuotis.“
Taip pat Kęstutis Vilkauskas savo rinkimų programoje siūlo savivaldos decentralizaciją, taip suteikiant seniūnijoms didesnį savarankiškumą.
Debatų metu buvo paliestas ir Trakų istorinio nacionalinio parko klausimas. Abu kandidatai siūlo, kad reikėtų spręsti šią problemą, galbūt sumažinti jam priklausančią teritoriją, nes nevisoje joje yra saugomų kultūros paveldo objektų. Trakų istorinio nacionalinio parko schema nėra keista nuo 1993 m. ir neatitinka šių dienų realijų, – teigia Edita Rudelienė.
Taip pat kandidatai debatuose iškėlė ir kultūros klausimą. Kęstutis Vilkauskas akcentuoja, kad Trakų rajone reikėtų labiau skatinti kultūros puoselėjimą, ypač remti lietuvių liaudies etnografinius kolektyvus, nes kitaip neturėsime ateityje, kas mums atstovautų Dainų šventėje. Edita Rudelienė jam pritaria, primindama, kad lenkų tautinė bendrija buriasi į mėgėjų kolektyvus ir paragino jų pavyzdžiu sekti kitus, pridurdama, kad savivaldybė paremtų naujas iniciatyvas, kolektyvus.
Savo klausimus kandidatams į merus galėjo užduoti tiek Trakų kultūros rūmų salėje sėdintys žiūrovai, tiek socialinio tinklo „Facebook“ vartotojai, stebintys tiesioginę transliaciją internetu. Rinkėjai domėjosi tiek paveldo objektais, tiek savivaldybės kelių būkle ir kt. ekonominiais, socialiniais, kultūriniais klausimais. Pavyzdžiui, Kovo 11-osios akto signataras Romualdas Rudzys teiravosi, kada pagaliau Trakuose atsiras paminklas Vytautui Didžiajam. „Trakų rajono savivaldybė paruošė projektą ir kreipėsi į LR kultūros ministeriją dėl finansavimo, nes sąmata paminklui yra tikrai didelė, – paaiškino E. Rudelienė. K. Vilkauskas siūlo valdžiai aktyviau veikti, tuomet ir tas paminklas jau būtų stovėjęs.
Visi, kas negalėjo stebėti kandidatų į Trakų rajono savivaldybės merus akistatą, tai gali padaryti pasižiūrėję vaizdo įrašą socialiniame tinkle „Facebook“, paskyroje „Žinau, ką renku“, o įvertinę kandidatų pasisakymus, labiausiai patikusiam atiduoti savo balsą sekmadienį, rinkimų dieną. Redakcijai pasiteiravus žurnalisto Mindaugo Aušros, jis kandidatų pasisakymus įvertino neblogai, vienus atsakymus jie buvo geriau pasiruošę, kitus – prasčiau.
Balsų perskaičiavimas
Praeitos savaitės laikraščio „Trakų žemė“ numeryje buvo rašyta, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga prašė perskaičiuoti balsus Trakų miesto rinkimų apylinkėje (Nr. 3). „Valstiečių“ stebėtojo pateiktas balsų skaičius šimtu skyrėsi nuo fiksuoto komisijos. Partijos atstovas pranešė, kad „valstiečiai“ gavo 163 balsus, o štai VRK perduotame protokole fiksuoti 63 balsai. Balsai buvo perskaičiuoti, tačiau balsavimo rezultatai nepasikeitė. „Informuojame, kad atsižvelgiant į 2019 m. kovo 8 d. VRK posėdyje priimtą sprendimą dėl LVŽS biuletenių iš Trakų m. (Nr. 3) rinkimų apylinkės perskaičiavimo, VRK pastate (Gynėjų g. 8, Vilnius) 2019 m. kovo 12 d., antradienį, 15:00 val. (Gynėjų g. 8, Vilnius) buvo atliktas LVŽS biuletenių iš Trakų miesto rinkimų apylinkės Nr. 3 perskaičiavimas. Pažeidimų nenustatyta“, – informavo Trakų rajono savivaldybės Nr. 52 rinkimų komisijos pirmininkė Alina Kuleš.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Autorės nuotr.