Kovo 17 d. antrame mero rinkimų ture varžysis Edita Rudelienė ir Kęstutis Vilkauskas.
Kovo 3-ąją vyko Trakų rajono savivaldybės tarybos narių ir mero rinkimai, kuriuose savo pilietinę valią pareiškė 53,09 proc. rinkėjų. Susumavus gautus rezultatus paaiškėjo, kad kovo 17 d. bus surengtas pakartotinis balsavimas dėl mero posto, kuriame susikaus dabartinė rajono vadovė Edita Rudelienė (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), gavusi 41,47 proc. rinkėjų balsų, ir dabartinis Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas (Lietuvos socialdemokratų partija), už kurį balsavo 17,84 proc. balsavimo teisę turinčių rajono gyventojų. Rinkėjai dar turi savaitę apsispręsti, už ką norės atiduoti savo balsą, o kad tai atlikti būtų lengviau, iniciatyva „Žinau, ką renku“ kovo 13 d. Trakų kultūros rūmuose 17:30 val. organizuos lemiamus mero debatus, kuriuos vėl moderuos LRT Tyrimų skyriaus žurnalistas Mindaugas Aušra.
Liberalų pergalė
Šiemet rinkimuose į Trakų rajono savivaldybės tarybos narius ir merus Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis žengė su gausiausia komanda – net 50 kandidatų. Ir laimėjo daugiausiai mandatų į savivaldybės tarybą – 8. 2015-ųjų savivaldos rinkimuose partija buvo pelniusi 6 mandatus. Trakų rajono gyventojai aktyviai palaiko jų išsikeltus tikslus ir šiemet. Trakų liberalai visose 28-iose rajono rinkimų apylinkėse surinko daugiausiai rinkėjų balsų, o dabartinė Trakų rajono vadovė Edita Rudelienė, atstovaujanti LR liberalų sąjūdžiui ir užsitikrinusi 41,47 proc. rinkėjų palankumą, pateko į antrą mero rinkimų turą ir sieks būti perrinkta antrai kadencijai. Daugiausia balsų kovoje į tarybą surinko jau žinomi veidai – Nijolė Lisevičienė, Darius Kvedaravičius, dabartiniai tarybos nariai Rolandas Paškonis ir Jurgita Čirienė bei kt. Bet koks bus galutinis tarybos narių sąrašas po visų rokiruočių – teks palaukti…
Kęstučio Vilkausko socialdemokratai ir Antano Nedzinsko salto
Lietuvos socialdemokratų partijos Trakų skyriui šiųmetiniai savivaldos rinkimai buvo prastesni, palyginus su prieš ketverius metus vykusiais rinkimais –
partija prarado dvi nario vietas taryboje. Šiemet vietoj turėtų 6 mandatų turės tik 4. Bet jų išsikeltas kandidatas į Trakų rajono savivaldybės merus Kęstutis Vilkauskas, Trakų seniūnas, kovo 17 d. pakartotiniuose mero rinkimuose mėgins sulaukti rinkėjų palankumo ir tapti rajono vadovu. Šiemet į tarybą išrinkta neseniai Aukštadvario seniūnės postą palikusi socialdemokratė Jadvyga Dzencevičienė, dar vienai kadencijai perrinkta Neįgaliųjų reikalų departamento prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė dr. Asta Kandratavičienė. Ketvirtą poziciją užsitikrino Nerijus Šaulys. Įdomi situacija susiklostė tarp daugeliui žinomo buvusio Seimo nario Antano Nedzinsko ir buvusios Trakų kultūros rūmų direktorės Vilijos Babarskienės, kuri jam nusileido tik vienu tašku ir liko šešta. Jeigu pralaimėjimo dėl mero posto atveju Kęstutis Vilkauskas atsisakys tarybos nario mandato ir liks Trakų seniūnu, Antanas Nedzinskas taps savivaldybės tarybos nariu. Bet palaukime politinių kovų tęsinio kovo 17-ąją…
Jaroslavas be mero kėdės
Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Krikščioniškų šeimų sąjunga“ gavo 4 mandatus. Tačiau jei lygintume gautų balsų skaičių, šiemet Lenkų rinkimų akcija buvo antra ir aplenkė trečioje vietoje bendroje įskaitoje likusius socialdemokratus. Už lenkų partiją balsavo 1 875 rinkėjai. Tačiau, deja, tai nepadėjo dabartiniam Seimo nariui Jaroslavui Narkevič būti išrinktam Trakų rajono savivaldybės meru. O štai nemenką šuolį padarė partijos senbūvis Henrikas Jankovskis, kuris prieš tai ne kartą buvo išrinktas tarybos nariu. Jis iš paskutinės 40-os vietos pakilo į 8-ą.
Deja, paskutiniai dveji rinkimai į savivaldybės tarybos narius jam nepalankūs – pritrūksta šiek tiek balsų.
Konservatoriai: mokyklos direktorius ar tarybos narys?
Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos direktorius Jonas Kietavičius nusprendęs, kad su Trakų liberalais jam nepakeliui, pasirinko Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partiją. Kartu su juo pas konservatorius atėjo ir buvę liberalai Darius Mechovskis ir Vygandas Lenkauskas. Po įvykusių savivaldos rinkimų šis trejetukas pateko į tarybą. Tačiau dabar Jonas Kietavičius turės rinktis, kas jam svarbiau – tarybos nario mandatas ar gimnazijos direktoriaus kėdė? Atsisakius tarybos nario mandato, žalia šviesa įsijungs kol kas dabartinei tarybos narei Nijolei Romaškienei, likusiai ketvirtoje vietoje.
LVŽS padidino mandatų skaičių
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Trakų skyrius 2019 m. savivaldos rinkimams pasitelkė 23 kandidatus – kol kas didžiausias kandidatų skaičius rinkimuose į Trakų rajono savivaldybės tarybą. Partija iškovojo du mandatus taryboje – jie atiteko Voitechui Vinskevičiui ir Vladyslavui Kravčunui. Trečiadienį Trakų rajono savivaldybės rinkimų komisija Nr. 52 sprendė, ar perskaičiuoti Trakų miesto apylinkės balsus. To prašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, nes stebėtojo pateiktas balsų skaičius šimtu skyrėsi nuo fiksuoto komisijos. Partijos atstovas pranešė, kad „valstiečiai“ gavo 163 balsus, o VRK perduotame protokole fiksuoti 63 balsai. „Valstiečiai“ pažymi, kad papildomas šimtas balsų jiems lemtų dar vieną mandatą šalia gautų dviejų.
Pasirinko „ateitį“
Šiųmetiniuose savivaldos rinkimuose yra labai populiarūs rinkimų komitetai. Lietuvoje jie turėtų gauti per 300 mandatų. Trakuose iš trijų visuomeninių rinkimų komitetų rinkėjų palaikymo sulaukė tik vienas – „Renkuosi ateitį“. Mandatus gavo dabartiniai tarybos nariai – buvę socialdemokratai Jolanta Abucevičienė ir Šarūnas Ūsas bei Andrej Prokofjev, palikęs Lietuvos laisvės sąjungą (liberalus).
Kiti du visuomeniniai rinkimų komitetai „Trakų krašto reikalas“ ir „Už klestintį Trakų kraštą“ rinkėjams nelabai rūpi. Jie nesurinko pakankamai balsų ir į tarybą nepateko. Komitete atsidūręs buvęs Trakų rajono meras Vytautas Zalieckas liko be mandato. Taip pat į tarybą su juo nepateko ir šios kadencijos tarybos nariai – Darius Bartkevičius ir Sergejus Vorobjovas.
Taryba be Darbo partijos
Kovo 3-iąją rinkimuose nepasisekė ir Darbo partijai. Jos kandidatė į Trakų rajono savivaldybės merus Gelena Drungilienė surinko mažiausiai balsų. Taip pat partija pelnė mažiausiai rinkėjų balsų ir turėjusi tris mandatus taryboje 2019–2023 m. šįkart neturės nė vieno. Gelena Drungilienė palaiko „valstiečių“ iniciatyvą perskaičiuoti balsus ir viliasi, kad rezultatai bus kitokie…
Prašymai perskaičiuoti balsus
Kaip jau buvo minėta, trečiadienį „valstiečiai“ Trakų rajono savivaldybės rinkimų komisijos Nr. 52 prašė perskaičiuoti Trakų miesto apylinkės balsus. Prie jų prisijungė ir Darbo partija, konservatoriai, LSDP bei visuomeninis rinkimų komitetas „Už klestintį Trakų kraštą“. „Darbo partijos atstovės rinkimams Jurgitos Ramanauskienės, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Trakų skyriaus pirmininko Vladyslavo Kravčun prašymus bei visuomeninio komiteto „ Už klestintį Trakų kraštą“ atstovo Miroslavo Jagėlos protestą nuspręsta palikti nenagrinėtais, vadovaujantis LR savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 81 str. 2, 4 d. perduoti nagrinėti VRK pagal kompetenciją, – informavo komisijos pirmininkė Alina Kuleš. – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos kandidatės Nijolės Romaškienės, Lietuvos socialdemokratų atstovės rinkimams Eugenijos Vilkauskienės, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovo Liutauro Ulevičiaus prašymus nutarta atmesti praleidus LR savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 81 str. 1 d. nustatytus terminus.“ Taigi, kol kas skelbiamas Trakų rajono savivaldybės tarybos narių sąrašas yra preliminarus.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ