Su darbo vizitu į Nyderlandus atvykęs Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda Hagoje susitiko su Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) pirmininku Piotru Hofmanskiu bei Europos Sąjungos bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje agentūros (Eurojust) viceprezidente Margarita Šniutyte-Daugėliene.
Susitikimuose aptartas tarptautinis karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimas, baudžiamasis karo nusikaltėlių persekiojimas ir Specialiojo tribunolo dėl agresijos prieš Ukrainą steigimas.
Kalbėdamas su TBT pirmininku Prezidentas pabrėžė, kad Tarptautinis baudžiamasis teismas privalo ir toliau atlikti pagrindinį vaidmenį tarptautinių nusikaltimų baudžiamuosiuose procesuose, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą tarptautinė bendruomenė privalo ieškoti papildomų teisingumo įgyvendinimo priemonių.
„Tarptautinis baudžiamasis teismas yra svarbiausia institucija tiriant karo nusikaltimus, genocidą ir nusikaltimus žmoniškumui, agresiją. Daugybę tokių nusikaltimų pavyzdžių, įskaitant brutalius karo belaisvių žudymus, prievartą prieš civilius gyventojus, matome ir Ukrainoje. Už šių nusikaltimų stovi tie, kas priėmė sprendimą pradėti karą, steigti filtracijos stovyklas, sankcionavo sistemines žudynes ir kankinimus, – Rusijos civilinė ir karinė vadovybė. Negalime leisti ir neleisime jiems išvengti atsakomybės“, – sakė Lietuvos valstybės vadovas.
Prezidentas pasveikino TBT sprendimą išduoti arešto orderius V. Putinui ir M. Lvovai-Belovai.
„Tai svarbus žingsnis ginant tarptautinius humanitarinius principus ir parodant, kad atsakomybė už šiurkščius tarptautinių įstatymo normų pažeidimus yra neišvengiama. Tačiau vaikų deportacija iš užgrobtų Ukrainos teritorijų į Rusiją yra tik vienas iš daugelio Kremliaus režimo karo nusikaltimų, kurių visų pirminė priežastis yra agresijos nusikaltimas“, – teigė Prezidentas.
Šalies vadovas pažymėjo, jog Lietuva tvirtai palaiko siekį įkurti Specialųjį tribunolą dėl agresijos prieš Ukrainą, kadangi TBT galėtų tirti agresijos nusikaltimus tik dviem atvejais: jei Rusija ir Ukraina būtų Romos statuto dalyvėmis arba būtų gautas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos kreipimasis.
Pokalbyje su Eurojusto viceprezidente M. Šniutyte-Daugėliene Prezidentas padėkojo už aktyvų agentūros vaidmenį koordinuojant tarptautinių nusikaltimų tyrimus bei renkant įrodymus Ukrainoje.
„Lietuva remia sprendimą įkurti Tarptautinį agresijos nusikaltimų baudžiamojo persekiojimo koordinacinį centrą, prie kurio atsiradimo svariai prisidėjo ir Eurojusto agentūra. Tai svarbus ir savalaikis žingsnis, nes agresijos nusikaltimų įrodymai privalo būti surinkti nedelsiant“, – sakė Prezidentas.
Lietuvos valstybės vadovas pabrėžė, kad koordinacinio centro sukūrimas taip pat yra pirmasis žingsnis link Specialiojo tribunolo įsteigimo.