Birželio pirmąją savaitę po žvaigždėta padange startavo Trakų viešosios bibliotekos projektas „Migruojantis kinas: lietuviško kino kaleidoskopas“. Trakiškiai ir miesto svečiai pirmąjį vasaros mėnesį buvo kviečiami į keturių kino filmų peržiūras. Šiais metais dėmesys skirtas profesionalių lietuvių kino režisierių kūrybai.
Pirmojo seanso metu kinomanai rinkosi į režisierės Marijos Kavtaradzės kino filmo „Tu man nieko neprimeni“ peržiūrą ir susitikimą su pagrindiniu aktoriumi Kęstučiu Cicėnu.
Pasaulinė filmo „Tu man nieko neprimeni“ premjera įvyko prestižiniame „Sundance“ (JAV) kino festivalyje ir jau pirmasis jo pasirodymas buvo sėkmingas – pelnė apdovanojimą už geriausią režisūrą. Filmas spėjo apkeliauti daugybę tarptautinių kino festivalių. Tai – antrasis režisierės M. Kavtaradzės pilnametražis darbas. Su pirmuoju kūriniu „Išgyventi vasarą“ (2018) bibliotekos kino projekto lankytojai buvo supažindinti anksčiau. Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“, kurie vyko birželio 9 d. Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertų salėje, filmas „Tu man nieko neprimeni“ buvo nominuotas net 13 kategorijų. Drąsiai galima sakyti, kad pelnė pačius svarbiausius apdovanojimus: „Metų geriausias aktorės vaidmuo“ (Greta Grinevičiūtė); „Metų geriausias aktoriaus vaidmuo“ (Kęstutis Cicėnas); „Metų geriausias ilgametražis vaidybinis filmas“; „Metų geriausias montažo režisieriaus darbas“ (Silvija Vilkaitė); „Metų geriausias režisieriaus darbas“ (Marija Kavtaradzė); „Metų geriausias scenarijaus autorius“ (Marija Kavtaradzė). Taigi, susirinkę trakiškiai ir miesto svečiai bibliotekos kiemelyje regėjo geriausią 2024 m. filmą ir galėjo pabendrauti su geriausiu metų aktoriumi!
Kęstutis Cicėnas – teatro ir kino aktorius. 2016 m. baigė Lietuvos muzikos ir teatro (LMTA) bakalaurą (kurso vad. Oskaras Koršunovas), nuo 2020 m. – Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) trupės aktorius. Jis yra pelnęs įvairių apdovanojimų profesionalių teatrų festivaliuose. Daugiausia vaidmenų sukūręs LNDT ir Oskaro Koršunovo (OKT) teatruose. Jo įsimintiniausi darbai yra tokiuose spektakliuose kaip „Išvarymas“ ir „Vestuvės“ (rež. O. Koršunovas), „Raganosiai“ (rež. Antanas Obscarskas), kine – „Tu man nieko neprimeni“ (rež. Marija Kavtaradzė), „Šeima“ (rež. Ramūnas Cicėnas).
Pokalbio metu K. Cicėnas pasakojo apie dar vaikystėje atrastą teatre slypinčią magiją, sunkų, tačiau įdomų aktoriaus darbą, kuriuo yra labai patenkintas, apie įveiktą scenos baimę, iššūkius, su kuriais tenka susidurti kuriant vaidmenis tiek kine, tiek teatre. Svečias pristatė filmą „Tu man nieko neprimeni“ – pasakojo apie repeticijas, įsijautimą į personažą, mokymąsi gestų kalbos, filmavimo užkulisius. Taip pat pasidalijo savo pomėgiais bei susirinkusiems žiūrovams perdavė linkėjimus nuo filmo kūrybinės komandos – režisierės Marijos Kavtaradzės ir aktorės Gretos Grinevičiūtės, palinkėjo gražaus vakaro ir gero kino seanso. Dėkojame vakaro svečiui už įdomų ir šiltą pokalbį.
Dėl prapliupusio dangaus kino seansas „5 1/2 meilės istorijos viename Vilniaus bute“ (rež. Tomas Vengris) žiūrovus kvietė susiburti jaukioje Trakų viešosios bibliotekos skaitykloje. Tai – antrasis režisieriaus T. Vengrio ilgametražis filmas, pasakojantis apie tame pačiame bute Lietuvos sostinėje viena po kitos apsistojančias penkias poras. Kiekvieną jų ištinka meilės krizė. Filme kartu su užsienio aktoriais vaidina ir lietuviško kino grandai bei jaunosios kartos atstovai: Velta Žygurė-Anužienė, Vidas Petkevičius, Jonas Braškys, Andrius Žiurauskas, Marijus Mažūnas ir kt. Lietuvos nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ filme vaidmenį kūrusi Izraelio aktorė Hadar Ratzon Rotem apdovanota kaip „Metų geriausia antraplanė aktorė“.
Filmas kvietė pasijuokti iš komiškų situacijų, o tuo pačiu ir pamąstyti apie amžinąsias vertybes: meilę, santykius, ištikimybę, apie savivertės jausmą, vienatvę, apie (ne)gebėjimą susidoroti su užgriuvusiomis problemomis. Absurdiškos situacijos atliepia šių dienų tikrovę, todėl tampa artimos ir žiūrovui. Į siužetą įpinamos ir Lietuvos istorijos detalės (Holokaustas, sovietmetis).
Po savaitės lauko erdvę šalia bibliotekos aptraukus sutemoms, susirinkę kinomanai mėgavosi mokslinės fantastikos filmu su pasakos motyvais „Vesper“ (rež. Kristina Buožytė, Bruno Samper). Filmas – daugiabriaunis, jame nagrinėjama daug temų: klimato kaitos problemos, totalitarizmas, tėvų ir vaikų santykiai, vaizduojamas distopinis ateities pasaulis. Nors „Vesper“ veiksmas vyksta ateityje, o gamta čia atrodo itin atšiauri, visos scenos nufilmuotos netoli Vilniaus. Tarp kine įamžintų vietų – Lentvario dvaras, Griovių geomorfologinis draustinis, Pinyklos miškas, Asalkėlių ir Balžio pelkės, Petešos dvaras, Ratnyčios durpynas, Neries regioninis parkas. Kino juosta įtraukė nuo pat pirmų minučių ir kvietė pasigrožėti gimtosios šalies gamta, kuri filme atsiskleidė be galo kinematografiškai.
Paskutinę birželio savaitę sugūžėję į Trakų viešąją biblioteką mažieji kinomanai žiūrėjo šeimai ir vaikams skirtą filmą „Lobis“. Jis sukurtas pagal to paties pavadinimo rašytojos Renatos Šerelytės ir režisierės Agnės Marcinkevičiūtės scenarijų. Nuotaikingas filmas apie keturių herojų išdaigas pas senelius kaime bei lobio paieškas abejingų nepaliko. Kartu tai buvo ir kelionė po vaizduotės pasaulį bei supratimas, kad tikrasis lobis yra ne materialus daiktas, o – nuoširdi draugystė. Kino seansas buvo skirtas Globos savaitei, kurią minėjome drauge su partneriais ir svečiais iš Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro. Kalbėjome apie tai, kaip svarbu kiekvienam vaikui turėti jaukius namus ir mylinčius tėvus ar globėjus.
Birželio kino maratonas baigėsi, tačiau žiūrovų laukia dar šeši kino vakarai rugpjūtį – Trakuose ir Onuškyje, Paluknyje bei Aukštadvaryje. Kino filmų programa itin spalvinga. Iki pasimatymo po žvaigždėmis!
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.
Akvilė Narbutienė,
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė