Balandžio 27–29 d. įvyko moksleivių piligriminis žygis „Sveika, Marija!“ Alytus–Pivašiūnai–Onuškis–Trakai, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo 100-osioms, Trakų Dievo Motinos paveikslo vainikavimo 300-osioms ir Pivašiūnų Dievo Motinos vainikavimo 30-osioms metinėms, Gyvybės dienai paminėti ir Šventojo Tėvo atvykimui pasiruošti.
Pagrindinis piligriminio žygio tikslas – ateiti pas Mergelę Mariją, atsinešant savo intensiją. Vilkaviškio vyskupijos Alytaus dekanato šeimos centro vadovė Rita Kaupinienė kartu su Audrone Anušauskiene šį pavasarį, per Gyvybės dieną, organizavo penktą piligriminį žygį – pirmi trys buvo surengti iš Alytaus į Pivašiūnus, vienas – iš Merkinės į Pivašiūnus, o šis pirmą kartą vyko iš Alytaus į Trakus ir truko tris dienas. Iš Alytaus išėjo 140 piligrimų, Pivašiūnuose, įveikę 28 km atstumą, pusryčiavo 120 (nes kai kurie vakare išvyko namo), antrą dieną prie žygio prisijungė varėniškiai ir rūdiškiečiai. Iš viso piligriminiame žygyje per tris dienas dalyvavo iki 200 žmonių.
Iš pradinio kelionės taško dalyvius išlydėjo Alytaus Šv. Angelų Sargų parapijos klebonas ir dekanas, garbės kanauninkas Arūnas Užupis. Visą kelią su piligrimais žygiavo ir Jaunimo dienų kryžių nešti padėjo Pivašiūnų parapijos klebonas mons. Vincas Baublys. Piligriminio žygio dalyviai turėjo ir savo kapelioną – Alytaus Šv. Angelų Sargų parapijos kun. Romą Budrevičių, kuris aukojo šv. Mišias Pivašiūnų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų ir Onuškio Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčiose.
Žmonių svetingumu džiaugėsi Vilkaviškio vyskupijos Alytaus dekanato šeimos centro vadovė Rita Kaupinienė su kolege Audrone Anušauskiene. Piligrimai maloniai buvo priimti Pivašiūnų ir Onuškio Donato Malinausko gimnazijose. „Abiejuose mokyklose vyko ir naktinės programos. Jaunimui labiausiai patinka šokiai. –
įspūdžiais dalijosi Audronė Anušauskienė. – Vienur vaikus ir jaunimą linksmino mūsų bičiuliai iš Merkinės, kitur – Brazilų šeima iš Kauno. Taip pat vyko ir naktinė Švč. Sakramento adoracija.“
„Buvo ne tik linksmybės, bet ir vyko tikėjimo liudijimai, – talkino Rita Kaupinienė. – Pvz., kartu keliavęs Zenonas pasakojo, kaip jo mama išmeldė jam gyvybę. Vyro rankose sprogo sprogmuo. Medikai neteikė vilčių, kad jis išgyvens, o vyras ne tik pasveiko, bet ir dirba, turi 5 vaikus ir dalyvauja piligriminiame žygyje.“
Paklausus, kas sunkiausia einant į piligriminį žygį, Rūdiškių gimnazijos tikybos mokytoja Rasuolė Vaškevičienė, dalyvavusi su 22 mokiniais iš Rūdiškių, Pivašiūnų ir Žilinų mokyklų, teigė, kad keliauti buvo sunku, nes vaikai pasiėmė nelengvas intensijas – daugiausiai meldėsi už šeimas, jų gerovę. Jai antrino ir Varėnos „Ryto“ progimnazijos tikybos mokytoja Elena Kaziukeviūtė, dalyvaujanti su mokiniais jau ne be pirmą kartą piligriminiuose žygiuose. Pedagogė tikino, kad iš pat pradžių sulaukia daug dalyvių pajusti piligrimystės skonį, tačiau atėjus lemiamai dienai, norinčiųjų skaičius sumažėja ir lieka tie, kurie iš tikrųjų to trokšta. „Kaip mokytojai, man būna sunki nežinomybė, kai reikia viską suplanuoti, bet priimame visus tėvus ir vaikus, ir šeimas, visi yra kviečiami.“ Varėniškiai priklauso Vilniaus arkivyskupijai, todėl, kaip sakė Elena Kaziukevičiūtė, jie kasmet keliauja iš Aušros vartų į Trakus, visą laiką dalyvauja Jaunimo dienose, pernai buvo Pasaulio jaunimo dienose Krokuvoje, kur dalyvavo ir Popiežius Pranciškus.
Piligrimystės tradicijos turi gyvuoti
Trijų dienų piligriminį žygį vainikavo šv. Mišios Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje, kurias aukojo Alytaus Šv. Angelų Sargų parapijos klebonas ir dekanas, garbės kanauninkas Arūnas Užupis ir Pivašiūnų parapijos klebonas mons. Vincas Baublys. Prieš prasidedant pamaldoms už piligrimystės tradicijų puoselėjimą ir Trakų Dievo Motinos gerbimą dėkojo Trakų kleb. dek. Jonas Varaneckas. „ Kviečiu, kad atėjus pas Mamą, Lietuvos Globėją, mes visi tilptume Jos glėbyje, kad pasakytume Jai viską, kas mus rūpi, kas mums skauda, – palinkėjo J. Varaneckas ir visiems dar kartą priminė reikšmingą įvykį Bažnyčios istorijoje – š. m. vasario 11 d. Lietuva ir jos žmonės buvo paaukoti Nekaltosios Marijos širdžiai.
Klebonas ir dekanas A. Užupis irgi padėkojo visiems ištvėrusiems sunkų trijų dienų kelią ir sakė, kad šis piligriminis žygis – tai tikėjimo išbandymas, kurį jaunieji dalyviai sėkmingai įveikė.
Vilkaviškio vyskupijos Alytaus dekanato šeimos centro vadovė Rita Kaupinienė ir Audronė Anušauskienė džiaugėsi, kad pirmasis piligriminis žygis iš Alytaus į Trakus pavyko, tad mano, kad tai galėtų būti nuolatinis piligriminio kelio maršrutas, panašiai kaip nuo Trijų Kryžių kalno į Šiluvą. „Kuo daugiau atsiras žmonių, tikinčių piligrimystės idėja, tol ši tradicija gyvuos, – teigė abi moterys, tikinčios, kad kitąmet vėl aplankys Trakus.
„Trakų žemė“ irgi tikisi, kad ir kitais metais Trakų Dievo Motinos šventovė sulauks gausaus būrio piligrimų, kurie skirs jai savo maldas ir širdis.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ,
Juozo Vercinkevičiaus nuotr.