Rugsėjo 8 d. Trakų viešosios bibliotekos Paluknio kaimo filialas pakvietė savo lankytojus į pažintinę išvyką po savo kraštą, skirtą Trakų miesto įkūrimo 700-mečiui ir Karaimų metams paminėti.
Pažintinę išvyką pradėjome nuo Šv. Jono Nepomuko koplytstulpio – vieno iš svarbesnių Trakų miesto akcentų. Šis 14 metrų aukščio koplytstulpis yra įrengtas pačioje Trakų miesto šerdyje, Karaimų ir Vytauto gatvių sankirtoje, buvusios Rotušės aikštės centre. Rašytiniai šaltiniai byloja, kad jau XVII a. viduryje čia stovėjo mūrinė kolona su statula. Apie šį koplytstulpį sklando ir daugiau legendų, bet apie jas daugiau sužinoti buvo pavesta išvykos dalyviams, kad savo žiniomis galėtų pasidalinti su kitais.
Kitas pažintinis objektas buvo Trakų istorijos muziejus. Apžiūrėję gražiai sutvarkytą muziejaus teritoriją užsukome apžiūrėti Sakralinio meno ekspozicijos, įrengtos buvusio Dominikonų vienuolyno koplyčioje (Trakų Pusiasalio pilies teritorijoje). Čia eksponuojami liturginiai indai, drabužiai, altoriaus reikmenys, religinio siužeto dailės kūriniai, langus puošia vitražai su šv. Dominyko ir šv. Jono Nepomuko figūromis. Dar vieną pažintinę dovaną gavome lankydamiesi muziejuje, kur vyko jungtinės autorinių Biblijos įrišų parodos pristatymas „Biblija knygrišio rankose: džiaugsmas sielai, grožis akims“. Pagarba Biblijos žiniai, siekiant pabrėžti jos svarbą, taurumą ir vertę, diktavo ir knygrišystės amato bei meno kryptis: kuriant viršelius, dekoruojant juos apkaustais, sagtimis, įspaudais ir kitomis detalėmis. Pabuvoję parodos pristatyme, ne tik giliau susipažinome su knygų įrišimo bei puošybos subtilybėmis, bet ir kitų žvilgsniu vertinome apžiūrimą parodą.
Apžiūrėję muziejaus ekspozicijas keliavome Karaimų gatve, pilies link, grožėdamiesi išlaikytomis karaimų tradicijomis statant namus. Nuo seno Trakų miestas garsėja įvairių tautinių ir religinių bendruomenių sambūviu. Būtent tai lėmė, kad net ir šiandien tą galima išvysti vaikštant po skirtingomis architektūros tradicijomis išmargintą miestą. Tai – vienas didžiausių Trakų išskirtinumų. Dar vienas Trakų miesto traukos ypatumas yra karaimai. Kurdama gyvenimą Trakuose, karaimų bendruomenė per visus šimtmečius išsaugojo savo tradicijas, tikėjimą, papročius ir svarbiausia – kalbą. Būtent dėl šių priežasčių galima išgirsti žmones kalbant, kad Trakai – visos Lietuvos ir net viso pasaulio karaimų sostinė.
Pasigrožėję Trakų pilies didybe iš apžvalgos aikštelės pasukome Senųjų Trakų link. Ten buvo numatyta pažintis su Senųjų Trakų buvusiu benediktinų vienuolynu ir Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bei šv. Benedikto bažnyčiomis. Apžiūrint bažnytinį ansamblį su dabar veikiančiu Dievo gailestingumo seserų vienuolynu galima pastebėti, kad Senuosiuose Trakuose iš senosios abatijos iki mūsų dienų išliko tik menki fragmentai, tačiau verta pasigėrėti ant kunigaikščių laikus menančio piliakalnio išsidėsčiusiais vienuolyno pastatais ir savotiškai iš vienuolyno mūrų išaugančia bažnyčia, tarsi iliustruojančia, kaip iš praėjusių amžių vienuoliško apaštalavimo ir maldų kyla dabarties religinio gyvenimo tradicija. Dar lankydami šią vietą sužinojome tokį įdomų faktą, kad medinė bažnyčia, kuri buvo pastatyta 1780 m. Senuosiuose Trakuose, 1905 m. buvo išardyta ir perkelta į Paluknį, kur, deja, 1943 metais taip pat buvo sudeginta. Tad pasisėmę žinių apie mūsų rajono žymias vietas, išgirdę įdomių istorinių faktų, pasukome namų link.
O kad pažintinė išvyka išliktų ilgam atminty ir primintų, kad ne visos rajono lankytinos vietos jau aplankytos, vyr. bibliotekininkė Danutė visiems keliautojams padovanojo po puodelį su Trakų vaizdu.
Danutė Nekulsian,
Trakų viešosios bibliotekos Paluknio filialo vyr. bibliotekininkė