Šią savaitę, t. y. rugsėjo 13–20 d. „Trakuose – Lietuvos kultūros sostinėje 2020“ vykęs didžiausias tarptautinis menų festivalis TRANS/MISIJOS baigėsi. Apie 40 įvairių renginių sutraukė nemažai žiūrovų. Tai, ko gero, vienintelis festivalis, kuris sujungė visas meno šakas.
Paskutinė TRANS/MISIJŲ diena
Šeštadienį, rugsėjo 19-ąją, paskutinę festivalio dieną, Trakų kultūros rūmuose trakiečiai ir miesto svečiai buvo pakviesti susipažinti su Lvovo Šv. Mikalojaus kunigaikščių bažnyčios dvasininko, karo kapeliono Andriy Duda fotografijų paroda „Apkabinimų įstatymas“ (ukr. Закон обіймів), kurioje užfiksuoti žmonės ir sustabdytos jų buvimo karo zonoje Ukrainoje akimirkos. Kaip atidarymo metu sakė festivalio koordinatorė Edita Tamulytė, žvelgdami į šias nuotraukas, mes suvokiame, kaip iš tiesų gerai gyvename – pas mus nevyksta karas.
Visus atėjusius apžiūrėti parodos pasveikino ir Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Keizik, kuris apgailestavo, kad dėl koronaviruso pandemijos Ukrainos delegacija negalėjo atvykti į Trakus, tačiau atsiuntė savo parodą, filmuotą spektaklį, tad žiūrovai gali susipažinti su šios šalies kultūra. Taip pat jis padėkojo ir Trakų rajono savivaldybės merei Editai Rudelienei, kuri dalyvauja beveik visose TRANS/MISIJŲ renginiuose.
Sveikinimo žodžius parodos atidarymo proga tarė ir atvykusi Ukrainos ambasados Lietuvoje Konsulinio skyriaus trečioji sekretorė Olena Kuzmenčiuk, kuri džiaugėsi ne tik galimybe atvažiuoti čia į Trakus, į šį festivalį, bet ir puoselėjamais Lietuvos–Ukrainos tarpusavio ryšiais.
Po visų oficialių kalbų susirinkusieji buvo pakviesti apžiūrėti fotografijų parodą. Ji buvo ypatinga ne tik tuo, kad nuotraukos persmelktos karo nuotaikomis, bet ir tuo, kad jau tarp mūsų nebėra paties parodos autoriaus – š. m. balandžio mėnesį Andriy Duda išėjo… Tačiau jo darbai kalba už jį, tęsia jo pradėtą veiklą.
Po to 16:30 val. publikai buvo parodytas Marijos Zankovetskos Ukrainos nacionalinio akademinio dramos teatro spektaklio filmas „Emigrantai“ (rež. V. Sikorskij) pagal S. Mrožek. Turbūt nerastume ir Lietuvoje nė vienos šeimos, kurios nebūtų palietusi emigracija. Vienų išvyko broliai, seserys į užsienį, kitų – tetos ar dėdės, dar kitų – draugai, pažįstami, kaimynai. Tad ši problema aktuali ne tik Ukrainos, bet ir Lietuvos visuomenei.
TRANS/MISIJŲ festivalį užbaigė šiemet prisijungusi mūsų kaimynė Latvija. 19:00 val. valstybinis Daugpilio teatras pristatė spektaklį „Artumas“. Pasak jo kūrėjų, kūnas yra pats gražiausias instrumentas. Kūno kalbai vertimo nereikia. Kūnas turi savo istorijas. Šios kūno sukurtos ir gyvenime pastebimos istorijos atvirai papasakotos žiūrovui šokio, plastiškumo ir nuogo kūno grožio kalba. Tai maži romanai apie žmogų, apie žmones, apie jų jausmus, paslaptis, santykius … Kaip teigia teatro kritikė Anastasija Gulina (Maskva), pjesė „Artumas“ tapo spektakliu apie artumą ne tik tarp žmonių, bet ir apie artumą su savimi. Apie savęs priėmimą: savo vyriškumą moteryje ir, atvirkščiai – moteriškumą vyre. Tai stebėtinai subtilus žaidimas su visuotiniais archetipais ir mitais: gimimas, konfliktas, žinios, meilė, konkurencija, grįžimas į dangų, pabaiga… Susirinkę žiūrovai po spektaklio negailėjo aplodismentų aktoriams.
Po to scenoje tradiciškai buvo perduota kitų metų festivalio estafetė. Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Keizik įteikė TRANS/MISIJŲ statulėlę Žešuvo V. Semaškovos teatro vadovui Janui Novarai. 2021 m. festivalis keliasi į Lenkijos miestą Žešuvą. Taip pat į paskutinį festivalio spektaklį atvyko daug garbių svečių. Scenoje kalbėjusi Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė padėkojo Edvardui Keizik ir Editai Tamulytei už jų triūsą organizuojant tokio masto renginį, kaip padėką įteikdama jiems gėlių. Taip pat tokio masto renginiu pasidžiaugė ir atvykusi kultūros ministro patarėja Karolina Narkevič. Ji sakė prieš trejus metus netikėjusi, kad TRANS/MISIJOS vis dėlto bus surengtos Trakuose, tačiau džiaugėsi, kad viskas puikiai pavyko ir palinkėjo festivaliui plėstis. V. Semaškovos teatro vadovas Janas Novara pažadėjo visiems pritraukti kuo daugiau naujų šalių į festivalį. Jam ypač smagu, kad šiemet prie TRANS/MISIJŲ prisijungė latviai. Tad festivalio formatas pamažu kinta jau dabar ir kis ateityje. Sveikinimo žodį tarė ir Latvijos valstybinio Daugpilio teatro direktorius Olegas Sapošnikovas, lietuvių kalba visiems padėkojęs už šilumą, artumą ir kvietimą dalyvauti festivalyje.
Taip pat tą vakarą kalbėjęs Trakų kultūros rūmų vadovas Edvard Keizik padėkojo žiūrovams, kurie lankėsi TRANS/MISIJŲ renginiuose. Tačiau bet koks festivalis reikalauja ir rėmėjų, partnerių, tad jis dar kartą tarė padėkos žodžius visiems, kurie prisidėjo prie to, kad festivalis įvyktų ir Lietuvos publika galėtų mėgautis aukštos kokybės menu: „Pagrindiniai festivalio organizatoriai – Trakų kultūros rūmai, Vilniaus lenkų teatras „Studija“, o kartu ir organizatoriais, ir rėmėjais yra Trakų rajono savivaldybė ir garbės globėja merė Edita Rudelienė, LR kultūros ministerija ir jos globėjas ministras dr. Mindaugas Kvietkauskas. Mūsų partneriai yra Lenkijos, Vengrijos, Ukrainos, Slovakijos, Čekijos, Latvijos Respublikų ambasados, su kuriomis mielai bendradarbiavome, organizuojant festivalį. Taip pat norėtume padėkoti mūsų rėmėjams iš Orlen Lietuva, AB Lietuvos draudimas, AB Lietuvos geležinkeliai bei UAB Nemuno banga ir Lenkijos fondui Pomoc polakom na Wschodzie su Lenkijos premjero kanceliarija. Taip pat norėtume tarti ačiū mūsų žiniasklaidai – leidiniui 7 meno dienos, portalams 15min.lt, Wilnoteka, zw.lt, laikraščiams Trakų žemė, Kurier wileński, Gazeta Świętojańska, TV kanalui TVP Wilno, radijo stotims Extra FM, Radio Znad Wilii. Taip pat dėkojame ir tiems žmonėms, kurie mus rėmė ir su kuriais kartu organizavome festivalį – Trakų istorijos muziejui, Vilniaus lenkų kultūros namams, Trakų rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, Trakų istoriniam nacionaliniam parkui. Dėkojame visiems visiems už pagalbą ir bendradarbiavimą“.
Galiausiai kaip ir visi festivalio vakarai, taip ir šeštadienio vakaras buvo užbaigtas restorane „Pilialaukis“. Čia susirinkusius žiūrovus uždegė muzikos grupės „Black Biceps“ atliekama muzika.
Spaudos konferencija Trakų Salos pilyje
Vakar, rugsėjo 20 d., Trakų Salos pilyje buvo surengta atvira spaudos konferencija, kurioje Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Keizik, festivalio koordinatorė Edita Tamulytė ir Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė pasidalijo mintimis apie įvykusi festivalį, pasidžiaugė, kad pavyko surengti tokio masto renginį Trakuose. Taip pat jie išreiškė viltį, kad ateityje panašaus pobūdžio renginių bus ir daugiau. Kaip sakė Alvyga Zmejevskienė, labai svarbu skatinti gyventojus domėtis kultūra nuo mažų dienų ir pateikė užsienio šalių vykdomą praktiką. Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Keizik džiaugėsi puikiu bendradarbiavimu su Trakų istorijos muziejumi ir įteikė jos vadovei Alvygai Zmejevskienei simbolišką TRANS/MISIJŲ statulėlę.
Festivalis baigėsi, tačiau malonūs įspūdžiai, puikūs koncertai, įtaigingi teatrų pasirodymai dar ilgam išliks mūsų širdyse.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Autorės nuotr.