Pareigūnų atstovai į VRM keliauja su 5 opiausiomis problemomis

Parašyta: 2022-06-30 | Kategorija: Naujienos, Policija, Trakai |

Penktadienio rytą Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) atstovai Vidaus reikalų ministerijoje susitiks su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite.

LTPF pirmininkė Loreta Soščekienė pabrėžia, kad į susitikimą einama su penkiais konkrečiais klausimais, kuriems būtini sprendimai jau šiemet. Tai – darbo užmokestis, važiavimo išlaidų kompensavimas, pareigūnų reabilitacija, komandų nesukomplektavimas ir būtinybė pareigūnus aprūpinti NATO standartus atitinkančiais ginklais bei amunicija, – rašoma pranešime spaudai.

„Ypač dabar pareigūnai pelnytai giriami, jiems oficialiai dėkojama, visgi iš veiksmų nematome, kad „gerbiami“ ir „brangūs“ pareigūnai išties būtų branginami“, – ironizuoja LTPF pirmininkė.

 

Būtina gerinti apmokėjimą

Menkas darbo užmokestis – įsisenėjusi visų statutinių struktūrų problema. Atrodo, iš statutinių pareigūnų tikimasi, kad jie dirbs vien iš pašaukimo. Visgi patriotiškumas sąskaitų neapmoka, o valstybė turėtų būti suinteresuota tokius žmones tinkamai aprūpinti bei išlaikyti sistemoje.

Pareigūnų atlyginimų kėlimas gerokai atsilieka nuo bendrų tendencijų šalyje. Pradedančio dirbti pareigūno darbo užmokestis tesiekia 900-950 eurų, o Vidaus tarnybos statutas vertinimus numato kaip vienintelę galimybę kelti algą.

„Ką tai reiškia? Esminėse struktūrose trūksta žmonių ir sudėtinga pritraukti naujų perspektyvių pareigūnų. Oksimoronas – pareigūnais valstybė kliaunasi labiausiai ir jie yra pirmoji linija krizėse, bet jais pačiais niekas tinkamai nepasirūpina. Tai yra ne tik bloga vadyba, bet ir grėsmė saugumui“, – akcentuoja LTPF pirmininkė.

LTPF pozicija čia aiški: pradedančio dirbti pareigūno darbo užmokestis turėtų būti ne mažesnis kaip vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje, o atlyginimų didinimo klausimą galima išspręsti susitariant šakos kolektyvinėse sutartyse. Įstatymai tai leidžia, svarbu, kad būtų politinės valios.

Pareigūnų trūkumas      

Su mažomis algomis glaudžiai susijęs nuolat augantis pareigūnų trūkūmas. Kai „žirklės“ tarp krūvio, atsakomybių bei atlyginimo didėja, vis sunkiau išlaikyti pareigūnus. Kartu tai reiškia daugiau darbo liekantiems dirbti sistemoje.

„Daug kas pavargę ir nusivylę. Pareigūnai daro daug, dažnai atlieka ir papildomas funkcijas, bet nuolat atsimušama į tą pačią kliūtį – sunku gauti papildomų lėšų net tam, kam priklausytų. Be šių žmonių neišsiversime, tad saugokime, o ne prisigalvokime visokių reformų, teatnešančių chaoso, o ne teigiamų rezultatų“,  – prideda L. Soščekienė.

                                                                                                                                                

Kompensavimo tvarka atsilikusi

Trečias klausimas – važiavimo išlaidų kompensavimas. Pareigūnams važiavimo išlaidų kompensavimo tvarka neperžiūrėta nuo 2016 m. Ypač „skauda“ kalbant apie kilometro kuro įkainį. Jis tėra 0,08 euro – nekeičiamas jau 6 metus. LTPF nuo 2021 m. gruodžio VRM teikia siūlymus dėl važiavimo išlaidų kompensavimo kaštų didinimo, reakcijų jokių.

 „Atrodo, kad VRM pasirinko taupyti pareigūnų atlyginimų sąskaita. Gana daug pareigūnų į darbą važinėja iš toliau: jų ir taip menka alga dar sumažėja dėl neadekvataus važiavimo išlaidų kompensavimo. Ši problema matoma visose statutinėse struktūrose ir, turint dabartinę ekonominę situaciją, ją turime spręsti. Nenuostabu, kad Vilnius su šia bėda susiduria aštriausiai, o juk būtent sostinėje būna daugiausia įvykių.“

 

Aprūpinimas nepakankamas

 

Nepakankamas pasienio pareigūnų aprūpinimas NATO standartus atitinkančiais ginklais ir amunicija yra itin jautrus klausimas. Visi suvokia, kas yra Lietuvos kaimynai. Tikrai turėjome laiko pasimokyti iš keleto pastarojo metų krizių ir išspręsti senas bėdas, bet to padaryta nebuvo.

„Suprantame neeilinius iššūkius, bet nesuvokiame, kodėl jie nepriveda prie realių pokyčių. Darbai jau turėjo būti atlikti. Negalime teisintis, kad mūsų kaimynai ar jų sąlygojamos krizės mums buvo staigmena. Nenoriu vartoti žodžio „apsileidimas“, vis tik visi suprantame, kad pasienio pareigūnai šiandien itin svarbūs. Pasinaudokime proga ir susitvarkykime“, – ragina LTPF pirmininkė. – Baltarusijoje – represijos ir chaosas, Rusija nepaliauja siaubti Ukrainos, grasina Vakarams – negi reikia dar priežasčių, kad pasirūpintume sienos ir ją saugančių pareigūnų saugumu? Galima suprasti, kad trūksta pinigų, bet čia tikrai ne ta vieta, kur protinga taupyti.“

                                                                                    

Reabilitacijos galimybės

Pernai išgirdome, kad VRM atsisako jai nebūdingų funkcijų, taip pat – ir reabilitacijos centrų, kur dalis statutinių pareigūnų gaudavo sveikatinimo paslaugas („Dainavos“ Druskininkuose ir „Pušyno“ Palangoje).

Kol kas paslaugos teikiamos, o toliau – migla. Pareigūnai gauna prevencinę reabilitaciją VRM Medicinos centre (apie 40 pareigūnų vienu metu), bet neinformuojama, kaip kas klostysis su jo filialu Trakuose. Teigiama, kad reabilitacijos poreikis kasmet siekia apie 2500 pareigūnų, bet LTPF nerimauja, kad jis nepatenkinamas (juolab, kad dar netrūksta ankstesnių paslaugų „įsiskolinimų“ pareigūnams).

„Neseniai minėjome Pasienio pareigūnų profesinę šventę. Vietoj skambių linkėjimų suteikime jiems tai, ko tikrai reikia, – geras darbo sąlygas“, – apibendrina L. Soščekienė.

vrm.lrv.lt nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite