Nuo š. m. gegužės visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose turės būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai, kaip to reikalaus įsigaliosiantys teisės aktai. Ugniagesiai tikisi, kad šis įrenginys laiku įspės apie gresiantį pavojų ir tokiu būdu bus užkirstas kelias nelaimei.
Pernai Trakų rajone gaisruose žuvo trys žmonės, užpernai – vienas. Ugniagesiai teigia, kad šių aukų būtų galima išvengti, jei namuose būtų įrengti dūmų detektoriai. Galiausiai dėl skleidžiamo triukšmo pabustų kaimynai. Nuo vasario 1 d. šalyje vyksta prevencinė akcija „Gyvenkime saugiai“. Jos metu valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai ir ugniagesiai gelbėtojai aplankys apie 100 tūkst. gyvenamųjų būstų. Gyventojai bus supažindinti su priešgaisrinės saugos reikalavimais, bus įvertinamas jų būstas ir konsultuojama, kaip būtų galima pagerinti jo kokybę saugumo atžvilgiu. „Vilniaus apskrityje planuojama per metus patikrinti apie 19 600 gyvenamųjų būstų, Trakų rajone – 1 600, – sako Trakų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Kęstutis Kirsnauskas. – Tokia prevencinė akcija, pvz., Trakų rajone, yra vykdoma jau ne pirmus metus. Ir pernai važinėjome po rajoną, aplankydami socialinius būstus (ypač, kur gyvena vaikai), aiškinome apie gaisrų kilimo priežastis ir dovanojome dūmų detektorius. Juos mums parūpina Trakų rajono savivaldybė. Pvz., pernai ji mums skyrė 150 dūmų detektorių, šiemet gavome per kelis šimtus. Savaime suprantama, kad ugniagesiai negali visų aprūpinti šiais prietaisais, todėl gyventojai raginami įsigyti juos patiems.“ Pareigūnas tikina, kad gyventojai, kurie gegužės 1-ąją nebus įsirengę dūmų detektorių, nebus baudžiami. „Mes neturime tokių įgaliojimų, – sako K. Kirsnauskas. – Mes vyksime konsultuoti.“
Dažnai gyventojai klaidingai mano, jei jų gyvenamasis būstas yra tvarkingas, jiems nereikia dūmų detektorių. „Jūsų būstas gali būti tvarkingas, tačiau kaimyno – ne. Jei pas jį kils gaisras, dūmų detektorius Jus perspės apie gresiantį pavojų, ypač tai aktualu naktį, kai visi miega, – aiškina Kęstutis Kirsnauskas. – Geriausia būtų, jei kiekvienoje gyvenamojo būsto patalpoje būtų po dūmų detektorių, tačiau dėl finansinių aplinkybių, žinoma, ne visi gali tai sau leisti. Svarbiausia, kad gyventojai įsirengtų prietaisus ten, kur miega. Įrengti virtuvėje detektoriaus nerekomenduojama, nes šie prietaisai yra labai jautrūs ir gali suveikti nuo garų, gaminant maistą.“
Nuo gegužės 1 d. po rajoną važinėsiantys ugniagesiai ne tik konsultuos apie dūmų detektorių būtinybę, bet ir pasakos apie Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą, kai gresiant ar susidarius ekstremaliai situacijai, siekiant kuo greičiau bei tiksliau informuoti visuomenę apie atsiradusią grėsmę ir pateikti rekomendacijas, kaip elgtis vienu ar kitu atveju, gyventojai į savo mobiliuosius telefonus gali gauti trumpąsias žinutes.
Kokį dūmų detektorių rinktis?
Renkantis autonominį dūmų detektorių, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų sertifikuotas, t. y. paženklintas CE ženklu, tai užtikrins, kad įsigijote kokybišką daiktą. Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį, pvz. 10 metų. Dūmų detektoriai su keičiamais maitinimo elementais yra pigesni, tačiau reikalauja daugiau priežiūros (kas metus būtina keisti maitinimo elementus). Todėl autonominius dūmų signalizatorius galite rinktis atsižvelgdami į savo poreikius ir galimybes.
Ugniagesiai sako, kad dūmų detektorių kaina siekia 5–15 EUR. Juos įsigyti galima didžiosiose elektronikos parduotuvėse, internetinėse parduotuvėse. Trakų rajono gyventojai dūmų detektorius gali nusipirkti ir vietinėse parduotuvėse. „UAB „Trakų kooperacijos prekyba“ jau prekiauja dūmų detektoriais ne tik „Senukuose“ (Trakai), bet ir visose jai priklausančiose kaimo parduotuvėse. Jų kaina yra 6,99 EUR, – informavo UAB „Trakų kooperacijos prekyba“ direktorė Adelė Gedminienė. – Tiesa, komplekte nėra baterijos, kurios kaina yra apie 1 EUR, bet ją taip pat galima įsigyti pas mus.“
Manoma, kad visuose būstuose įrengus dūmų detektorius ir tinkamai juos prižiūrint žmonių žūčių Lietuvoje sumažėtų apie tris kartus.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Autorės nuotr.