Meras A. Šatevičius: „Akivaizdu, kad šiuo metu, kaip ir anksčiau, tiesiog būtina dirbti įprastus darbus“. Sigitos Nemeikaitės nuotr.
Juodi karo debesys, vasario 24-osios rytą užgriuvę Ukrainą, atsirito ir iki Lietuvos. Atsidūrėme naujos rūsčios realybės akivaizdoje. Ir nors nenutrūko įprastas gyvenimas, planai ir darbai, dienotvarkėje ėmė rikiuotis kiti prioritetai, iškilo naujų reikalų, kai tuo tarpu kai kurie įprasti, rutininiai, kėlė mažiau rūpesčių. Akivaizdu, kad šiuo metu, kaip ir anksčiau, tiesiog būtina dirbti įprastus darbus. Esame ir būsime susitelkę, vieningi ir jautrūs karo negandų ištiktos broliškos šalies žmonėms ir jų patirtims.
Tad kaip visada, apžvelgsime praėjusio mėnesio veiklą.
Ištiesėme pagalbos ranką
Vos sužinoję apie Ukrainą ištikusią karinę agresiją, įsijungėme į palaikančias akcijas. Ir ne tik žodžiais, bet realiais darbais. Štai Trakuose turėjusios vykti Užgavėnės tapo šiltu, patriotišku ukrainiečius palaikančiu renginiu, kuriame buvo suaukota miegmaišių, šiltų pledų, surinkta piniginių lėšų. Pagalba Ukrainai ir toliau buvo renkama, o suaukotų medikamentų, reikiamų daiktų siunta jau pasiekė Ukrainą.
Stengėmės pirmiausia padėti miestams partneriams Ivano Frankivskui ir Luckui, su kuriais sieja ilgamečiai tarptautinės partnerystės ryšiai. Logistikos iššūkius, gabenant paramą, padėjo įveikti mūsų partneriai Lenkijoje.
Visokeriopa pagalba ukrainiečiams nuolat koordinuojama rajono savivaldybėje, operatyviai reaguojama į naujus įvykius ir poreikius.
Atkeliavo globojami vaikai
Mūsų rajone apgyvendinta jau ne viena pabėgėlių iš Ukrainos šeima. Praėjusią savaitę Trakus pasiekė 43 vaikų globos namų grupė, apsigyvenusi ant Galvės ežero kranto, kurią aplankė ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, savo akimis įsitikinusi, kad Ukrainos vaikams nieko pas mus netrūksta. Labai džiaugiamės rajono gyventojų geranoriškumu, noru padėti, atjausti ir pasirūpinti nuo karo nukentėjusiais žmonėmis. Beje, jau pasirūpinta ir šių vaikų laisvalaikiu, ir ugdymu.
Rajone yra ruošiama 3 tūkst. kv. m ploto gyvenamosios patalpos, kurias skiriame Ukrainos karo pabėgėliams, kurių sulauksime ir daugiau.
Patvirtintas rajono biudžetas
Vienas svarbiausių savivaldybės gyvenimo įvykių – rajono savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintas 2022 metų biudžetas. Šiemet jis siekia beveik 59 mln. eurų – yra 11 proc. didesnis, nei praėjusių metų. Žymiai padidėjo finansavimas️ švietimui, ūgtelėjo mokytojų padėjėjų etatai mokyklose.
Taip pat padidėjo asignavimai savarankiškoms savivaldybės bei seniūnijų funkcijoms, dalyvaujamajam biudžetui, verslo plėtrai. Daugiau finansinio dėmesio skirsime Trakams, kaip kurortinei teritorijai. Kovą planuojame startuoti su „Trakiečio kortele“, kuri savivaldybės gyventojams vietiniu transportu leis keliauti nemokamai, tęsime vienkartinės 400 eurų paramos teikimą Trakų rajono savivaldybės naujagimiams, ruošiamės paminėti Trakų 700 metų gimtadienį.
Kyla nauja Trakų autobusų stotis
Turime ir daugiau gerų naujienų. Viena jų tiesiog istorinė – pradėta statyti Trakų autobusų stotis. Vis dėlto pavyko susėsti prie bendro stalo skirtingų interesų turinčioms pusėms ir surasti bendrą kalbą, kad pokyčiai ir investicijos į Trakų autobusų stotį yra reikalingos.
Senoji autobusų stotis buvo nugyventa, pasenusi visais atžvilgiais. Naujosios stoties komplekso statyba – reikšmingas pokytis ir miesto, ir viso rajono gyventojams bei miesto svečiams. Trakai yra viena labiausiai lankomų vietų Lietuvos turizmo žemėlapyje, o stotis jos vizitinė kortelė. Svarbu, kad jos statyba vyksta kartu įgyvendinant ir kitus infrastruktūros projektus. Pavyzdžiui, savivaldybė šiuo metu įrengia Bernardinų ir Totoriškių ežerų pėsčiųjų takus. Rangovai stotį ketina baigti statyti ir įrengti dar iki šių metų pabaigos.
Bendromis jėgomis stengiamės, kad senoji sostinė būtų įdomi ne dėl savo istorijos, bet ir patraukli savo šiuolaikiškumu!
Mokyklose bus pokyčių
Rajono mokyklose taip pat netrūksta permainų vėjų. Tikras gerų permainų viesulas neatpažįstamai keičia Trakų gimnazijos veidą. Ji gražėja ne dienomis, o valandomis. Džiugu mokykloje matyti modernias patalpas – šiuolaikiškai įrengtas laboratorijas, valgyklą, galeriją. Mokykla yra visiškai pritaikyta neįgaliesiems. Jau įžengta į antrąjį atnaujinimo etapą – įsisiūbuoja sporto salės rekonstravimo ir įrengimo darbai. Tikimės, kad jie tęsis sklandžiai ir galiausiai Trakai turės labai reikalingą moksleiviams ir miestui daugiafunkcę, 350 žiūrovų talpinančią sporto salę. Pokyčiai neaplenkė ir Aukštadvario gimnazijos. Ilgus metus mokymo įstaigos bendruomenė į valgyklą patekti galėjo tik per lauką. Skyrėme finansavimą ir jau šiais metais baigiame gimnazijos modernios valgyklos įrengimą.
Aukštadvario gimnazijoje aptartos ir vykdomo profesinio mokymo perspektyvos. Planuojama plėsti bendradarbiavimą su verslu, siekiant užtikrinti esamas bei naujas profesinio mokymo programas, apmokamas studentų praktikas ir jiems garantuotas darbo vietas.
Mokyklų pertvarkos iššūkiai
2021 metų Vyriausybės nutarimu, nuo šių metų savivaldybės privalės vykdyti bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarką. Ne išimtis ir mūsų rajono savivaldybė. Pagal Vyriausybės planą mažos mokyklos turėtų tapti didesnių padaliniais, nebelieka jungtinių klasių vyresniems vaikams, drauge bus galima jungti ne daugiau dviejų pradinukų klasių.
Savivaldybės vadovai ne tik diskutuoja su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais, bet ir vyksta į mokyklas, kurias gali paliesti pertvarka ir siekia išgirsti bendruomenių nuomonę, siūlymus dėl optimaliausio galimo varianto siekiant išsaugant švietimo įstaigas, kurios yra svarbūs bendruomenių švietimo bei kultūros židiniai. Pertvarkos procesai aptarti Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio bei Kęstučio pagrindinėse mokyklose, Onuškio Donato Malinausko, Paluknio „Medeinos“ ir Longino Komolovskio gimnazijose.
Medicinos lūkesčiai ir rūpesčiai
Vyko susitikimai su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais dėl planuojamos sveikatos tinklo pertvarkos. Esame pateikę ministerijai savo planą: norime išsaugoti paslaugas savo gyventojams ir norime stiprinti pirminį lygį, kuriam būtina ,,reabilitacija“ ir pastiprinimas, tačiau ministerija atkakliai siūlo tapti vienos iš didžiųjų ligoninių filialu. Turime prisiminti, kad esame kaimiška vietovė, mūsų savivaldybė – ne vien Trakai ir Lentvaris, turime ir toliau nuo centro nutolusius miestelius, kurių gyventojams svarbu pasiekti tiek pirminio, tiek antrinio lygio paslaugas kuo greičiau.
Eilėje – naujos investicijos
Buvo patvirtintas ne tik šių metų mūsų savivaldybės biudžetas, bet ir Vilniaus regiono plėtros tarybos 2022 m. biudžetas. Jis mūsų rajonui palankus.
Paskirstytas finansavimas savivaldybių funkcinėms zonoms, prioritetą teikiant turizmui. Akcentuojame, kad Trakams turizmas ypač svarbus, todėl investicijos į Arakalnio (Rėkalnio) teritorijos sutvarkymą ir pritaikymą rekreacijai ir turizmui – būtinas. Vilniaus regionui skirtas papildomas finansavimas įgyvendinamiems projektams, taip pat ir mūsų savivaldybės vykdomam komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtros projektui.
Trakai – vėl pasaulio irklavimo sostinė ?
Trakai ketina vėl atsidurti pasaulio irklavimo sporto epicentre. Lietuvos irklavimo federacija(LIF) turi ambicijų 2025 metais Trakuose surengti pasaulio jaunių irklavimo čempionatą. Kokios galimybės tai padaryti – buvo aptariama su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos viceministru Linu Obcarsku, aplankiusiu Trakus kartu su Seimo nare Edita Rudeliene. Jeigu šiems planams pritars šalies Vyriausybė, LIF iki š. m. balandžio 15 d. teiks paraišką Tarptautinei irklavimo federacijai.
Akivaizdu, kad turint šių tikslų, būtinas Trakų sporto bazės pastatų ir infrastruktūros atnaujinimas. Ar pavyks to pasiekti iki 2025 m. ? Priklausys nuo projektavimo greičio, rangos darbų spartumo, dokumentacijos rengimo. Svarbu, kad visi supranta poreikį ir mato šio objekto svarbą.
Vienas žingsnis jau žengtas – ką tik atidarytas naujasis sportininkų viešbutis.
Andrius Šatevičius,
Trakų rajono savivaldybės meras