Melagienos internetinėje erdvėje: ar žinojimas apsaugo nuo dezinformacijos spąstų?

Parašyta: 2023-03-27 | Kategorija: Komentarai, Lietuva, Naujienos, Pasaulis, Trakai |

Dr. Nerijus Maliukevičius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas ir tyrėjas

„Mano patirtys yra galbūt šiek tiek juokingos, aš per anksti palaidojau Didžiosios Britanijos karalienę“, – savo patirtimi dalinasi Dr. Nerijus Maliukevičius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas ir tyrėjas.

 

Dezinformacijos pinklės

 

Karas Ukrainoje rodo, kad intensyvios kovos vyksta ne tik valstybės miestuose, laukuose, oro erdvėje ar vandenyse, bet ir kibernetinėje bei informacinėje erdvėse. Kremliaus režimui bandant sėti baimę ir manipuliuoti pasaulio suvokimu apie brutalią invaziją, šiandien kaip niekada svarbu išlikti budriems, gebėti atpažinti ir atremti dezinformaciją bei jos sklaidą. Juk pilietinis atsparumas – valstybės saugumo ir gynybos pamatas.

Tad kas yra į savo spąstus siekianti įtraukti dezinformacija? „Tai sąmoningas melas, turintis tikslą ir siekiantis mus apgauti, priversti abejoti ar nepasitikėti tam tikrais dalykais, kurie vyksta“, – teigia Luka Lesauskaitė – visuomenininkė, istorikė, LRT radijo laidos „Vardan tos“ vedėja ir Lietuvos Raudonojo kryžiaus komunikacijos vadovė. Žinoma visuomenininkė pabrėžia, kad dezinformacija nėra naujas dalykas, tačiau sparčiai tobulėjančių technologijų laikotarpyje ją aptikti bei pastebėti tampa vis sunkiau.

Dr. Nerijus Maliukevičius akcentuoja, kad dezinformacija yra agresyvus būdas, melo pagalba siekiant sau tam tikros naudos, bei pabrėžia, kad net ir labai ilgai ją analizuojant išlieka galimybė būti apgautam, nepriklausomai nuo tavo asmeninių žinių ir patirties informacinės platybės srityje. Informacinių karų ekspertas pasakoja apie savo asmeninę istoriją, susiduriant su melagienomis, kai per klaidą per anksti “palaidojo” Didžiosios Britanijos karalienę. Tam įtaką, kaip teigia N. Maliukevičius,  padarė ir kitų dezinformaciją tyrinėjančių pažįstamų ratas, kurie melaginga žinia apie Didžiosios Britanijos karalienės mirtį pradėjo aktyviai dalintis socialiniame tinkle „Twitter“.

Luka Lesauskaitė, visuomenininkė, istorikė

„Noriu pabrėžti, kad nėra jokio sterilumo, jokio atsparumo manipuliacijoms, turime suprasti, kad tokioje informacinėje aplinkoje galime būti apgauti. To išvengti galime tik tikrindami šaltinius ir skleidžiamą informaciją, tam, kad išvengtume kartais juokingų, o kartais ir labai liūdnų situacijų “ – pasakodamas savo istoriją teigė Dr. Nerijus Maliukevičius.

Vaizdo įrašą su Dr. Nerijaus Maliukevičiaus istorija galite pamatyti ČIA

https://youtu.be/Ew-pBRZr2zw

Pirmieji žingsniai link atsparumo dezinformacijai – jaunimo ugdymas

 

Atsižvelgiant į tai, kad pastaruoju metu daugėja ir prieš Lietuvą bei jos piliečius nukreiptų informacinių atakų, dezinformacijos apraiškų kibernetinėje bei informacinėje erdvėje, VšĮ „Vilniaus jaunimo informacijos ir savanorystės centras“ nacionaliniu mastu įgyvendina projektą „Kritinis mąstymas ir saugus naudojimasis medijomis“.

Siekiant stiprinti jaunų žmonių gebėjimą vertinti informaciją ir jų atsparumą dezinformacijai, netikroms naujienoms medijose, Lietuvos mastu jau buvo įgyvendinta dešimtys diskusijų bei dirbtuvių, kurių metu jauni žmonės susipažinimo su netikros informacijos grėsmėmis bei jos atpažinimo būdais. O jau kovo 31 d. projektą vainikuos jaunimo konferencija „Mano skaitmeninis veidas“, kuriuos metu su ekspertų pagalba bus gilinamasi į asmenų, ne tik kaip skaitmeninės erdvės stebėtojų, tačiau ir kūrėjų poziciją.

Daugiau apie projektą galite sužinoti www.savanoriucentras.lt

Facebook paskyroje „Vilniaus jaunimo informacijos ir savanorystės centras“ bei Instagram paskyroje „savanoriu_centras“ (pridėkime aktyvias nuorodas čia).

Projektas bendrai finansuojamas Europos Sąjungos (2021-2-LT02-KA154-YOU-000040712)

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite