Dabar daugelis mūsų skaitytojų žino „Pilialaukio“ restoraną, įsikūrusi šalia kelio Trakai–Vilnius, tačiau už esančio miško Senųjų Trakų seniūnijoje yra garsusis Pilialaukio kaimas. Jo geografi ja yra išsidėsčiusi tiesiai priešais Senųjų Trakų pilį, todėl labai lengva atsekti šio kaimo etimologiją – „pilies kaimas“ arba „kaimas priešais pilį“. Kadaise garsus architektas, Trakų pilių restauratorius Stanislovas Mikulionis yra sakęs, kad archeologams būtina tyrinėti lauką, esantį priešais Senųjų Trakų piliavietę, arba laukus prie Pilialaukio. Ir tikrai bus atrasta naujų archeologinių dalykų. Mus domina šis kaimas ir savo gyventojų sudėtimi, o ypač jų pavardėmis. Ir viena iš tokių pavardžių yra garsi, t. y. Laurukaitis. 1909 m. Senųjų Trakų parapijiečių surašymo sąraše Pilialaukio kaime priskaičiuojamos net 5 Lavrukaičių (Laurukaičių) sodybos. Mokslininkai net neabejoja šių pavardžių lietuviška kilme. Caro ir vėlyvesnių laikų raštininkai nepakeitė šios pavardės struktūros. Ji išliko su galūne -is. Ir kiti Senųjų Trakų parapijos kaimai mirga marga lietuviškomis pavardėmis, pvz., Gaidzis (Gaidys), Žuvialo (Žuvelė), Balionis ir kt. Vieną iš Pilialaukio Laurukaičių šeimų gerai pažįsta ir Trakų rajono gyventojai – tai Marija Laurukaitis-Puč, Trakų rajono savivaldybės mero pavaduotoja, laikinai einanti savivaldybės mero pareigas. Jos seneliai Kazimiera ir Juzef Laurukaičiai turėjo 7 ha žemės, kurią gavo, kai perėjo gyventi į vienkiemį. Šeimoje augo 9 vaikai, o Marijos tėvas buvo vyriausias iš jų.
Marija Puč irgi gimė, užaugo Piliaukio kaime, 1979 m. baigė Senųjų Trakų pagrindinę mokyklą (kai mergaitei buvo ketveri metai, Pilialaukyje veikusi pradinė mokykla buvo uždaryta), o 1982 m. – Trakų vidurinę mokyklą, 1985 m. – Vilniaus aukštesniąją pedagoginę mokyklą (dabar – Vilniaus kolegija) ir įgijo ikimokyklinių įstaigų auklėtojos specialybę, 2005 m. – Mykolo Romerio universitetą ir įgijo viešojo administravimo bakalauro kvalifikacinį laipsnį. 1985–1988 m. dirbo Trakų vaikų lopšelio-darželio „Obelėlė“ auklėtoja, o 1988–2008 m. ėjo Senųjų Trakų vaikų lopšelio-darželio direktoriaus pareigas. Nuo 2008 m. išrinkta Trakų rajono savivaldybės tarybos nare. 2008–2014 m. dirbo LR Seimo nario padėjėja sekretore. 2014 m. rugpjūčio 5 d. išrinkta Trakų rajono savivaldybės mero pavaduotoja.
Primename, kad š. m. balandžio 30 d. mirė Seimo narys prof. Kęstutis Glaveckas. Jo vietą gegužės 11 d. užėmė Trakų rajono savivaldybės merė (2014–2021), LR liberalų sąjūdžio pirmininkės pirmoji pavaduotoja Edita Rudelienė. Gegužės 12 d. Trakų rajono savivaldybės taryba vienbalsiai pavedė eiti mero pareigas vicemerei Marijai Puč. Ji savivaldybei vadovaus, kol bus išrinktas naujas meras. Nauji rinkimai numatyti spalio 10 d. Dabartinė rajono vadovė mielai bendrauja su mūsų redakcija, dalijasi įžvalgomis apie darbus Trakų rajone. Trakų rajono savivaldybės mero pavaduotojai, laikinai einančiai savivaldybės mero pareigas veiklos netrūksta, vasarą niekas nesustoja – organizuojami renginiai, tęsiami projektai ir kt. „Norime įgyvendinti pradėtus darbus, vyksta nemažai statybos darbų. Gyventojai pageidauja, kad visuose kaimuose būtų išasfaltuoti keliai ir įrengta apšvietimas bei žaidimų aikštelės. Galvojame, dėliojame planus, – dėsto Marija Puč. – Šių metų pirmieji 5 mėn. buvo neblogi, nes savivaldybės biudžete yra tik 11 tūkst. eurų deficitas. Liepos 1 d. vykusiame tarybos posėdyje mes dar jį tikslinome, nes reikia atlikti einamuosius remonto darbus rajono ugdymo įstaigose (fasado apdaila, šiltinimas ir pan.). Kur jau vyksta dideli projektai, jie ir toliau tęsiami, pvz., Trakų gimnazijoje, Lentvario pradinėje mokykloje. Taip pat nesustoja intensyvūs Lentvario geležinkelio pervažos darbai.“
Redakcija gauna nemažai klausimų, koks likimas laukia Šventininkų bibliotekos ir jos pastato. Tai yra irgi opi problema, nes gyvenvietė plečiasi. Jei anksčiau ten buvo 250 rinkėjų, tai dabar jų skaičius siekia apie 500. Marija Puč patikino, kad savivaldybėje daug apie tai svarstoma. Galvojama, kad bibliotekos pastatą galima paversti daugiafunkciu, gal net pritaikyti ir vaikams, kur būtų organizuojamas ikimokyklinis ugdymas. Didžiausias rūpestis – lėšų trūkumas. Kol kas nėra galimybių teikti paraiškas kokiam nors projektui finansavimui gauti. Taip pat buvo planuojama kreiptis į draugiją „Wspólnota Polska“, tačiau kadangi tenai keičiasi valdžia, tai kol kas finansavimo negauna net ir mokyklos. Tikimasi, gal pavyks rasti kitų lėšų. Planuojama, kad ten galėtų veikti ir vaikų darželis (iki 60 vietų).
Džiugu, kad rajono valdžia sprendžia ikimokyklinio ugdymo klausimą. „Mes pamatėme, kad Lentvaryje trūksta vietų darželiuose, tad buvo pastatyti moduliniai. Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijoje įsteigėme dar net tris darželinukų grupes. Lentvario pradinėje mokykloje veikė priešmokyklinė grupė. Apskritai paskui paskirstėme taip, kad darželiuose liktų tik mažieji, o jau priešmokyklinukai iškeliautų į mokyklas. Toks pats principas veikia Trakuose ir Senuosiuose Trakuose. Žinoma, visų norinčiųjų poreikių nepatenkinsime, bet galvojame, kaip kuo daugiau pagelbėti gyventojams“, – pasakoja rajono vadovė.
Kalbant su Trakų rajono savivaldybės mero pavaduotoja, laikinai einančia savivaldybės mero pareigas Marija Puč, negalime nepaminėti ir miesto skaudulių – apleistų pastatų ir jų ateities. „Žinoma, mums tai garbės nedaro, tačiau išspręsti šias problemas nėra lengva, tai nepriklauso tik nuo savivaldybės. Buvo įvairių pasiūlymų, ką galima įrengti, pvz., buvusiame Trakų miesto mokyklos-internato pastate – net planuota įrengti sveikatingumo centro kompleksą ar pertvarkyti jį į sanatoriją. Deja, tačiau kol kas planai ir liko planais. Nepamirškime, kad priklausome Trakų istorinio nacionalinio parko teritorijai, todėl nėra lengva rasti investuotojų.
Buvo pasiūlytas puikus projektas ir dėl buvusio Trakų rajkomo pastato – rūsyje įrengti sveikatingumo centro kompleksą, kambarius. Trakų istorinis nacionalinis parkas net suteikė leidimą, bet vėliau atsirado teisiniai ginčai su savininkais ir vėl viskas sustojo“, – paaiškino M. Puč.
Taigi, nuoširdus ir ilgametis darbas atvedė Mariją Puč į Trakų rajono savivaldybės mero kėdę. Ir nors tai yra trumpas laikotarpis – tik pusmetis, kol bus išrinktas naujas meras, tačiau taryba ir gyventojai pasitiki Marija ir jos įgyvendinamomis veiklomis bei darbais.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Nuotr. iš Marijos Puč asmeninio archyvo