Ji rašo dailiai, vos pirštu
prilietus,
palenkus galvą ties balta dėme
ir jau matai – mažai beliko
vietos
tam baltume…
(D. Bozytė)
Tai žodžiai, kurie tinka apibūdinti Maskvos Didžiojo teatro prima ballerina assoluta, étoile (pr. žvaigždė), Trakų rajono garbės pilietę, Trakų festivalio sumanytoją ir globėją, kraštiete tapusia ir taip mylėjusia Lietuvą asmenybę –
Mają Pliseckają. Prieš 90 – metų atėjusi ČIA, žemėn, lapams krintant (gimė 1925 m. lapkričio 20 d. Maskvoje) lyg tam, kad atslinkus tamsos (stalinizmo) metui suteiktų viltį ir kreiptų – keltų žvilgsnį į esmę … Ir.. grįžusi TEN… tyliai, kukliai (mirė 2015 gegužės 2 d. Miunchene), medžiams sprogstant ir žydint gegužę – v maje (rusų k. Maj – Maja – gegužė), lyg prisidengusi žemę pripildančios gamtos grožio šydu, kad netrikdytų aplinkui kylančios gyvybės virsmo, bet neretai ir gaivališkumo, tuštybės (суеты), triukšmo… „Не люблю суеты. Ни на сцене, ни в жизни… Лишние слова тоже не нужны… “ (Nekenčiu tuštybės. Nei scenoje, nei gyvenime… Nereikalingų žodžių taip pat nereikia…) /M. Pliseckaja/.
Balerina, stebinusi ir žavėjusi scenoje meno žinovus, diletantus, prezidentus ir diktatorius, gebėjusi šokio metu tapti esmių esme –
meile – siela – muzika – aistra. M. Pliseckaja – Žmogus, gyvenimo kolizijų, likimo smūgių akivaizdoje išlaikiusi būties ČIA egzaminus ir likusi savimi, išsaugojusi pirmapradį sielos nekaltumą, drąsą ir tyrumą… Ir Maja – mylinti ir mylima moteris…
Apie visa tai Trakų viešoji biblioteka, pagerbdama iškilią asmenybę, paruošė parodą „Aš, Maja Pliseckaja“/M. Pliseckaja/, kurioje, pasitelkus TVB kraštotyros fondo medžiagą ir ne tik, Jūs, gerbiami kraštiečiai kviečiami susipažinti, pasigrožėti – menininkų užfiksuotomis Majos šokio poezijos akimirkomis, Lietuvos ir Trakų periodu Majos Pliseckajos gyvenime, biografijos detalėmis, gyvenimo patirties padiktuotomis sentencijomis… Ir pasitelkus TVB šiuolaikinės technikos galimybes (kiekvienam pageidaujančiam straipsnio autorė tai pažada asmeniškai!) prisiliesti ir išvysti jaudinančius, nepakartojamus, Majos Pliseckajos scenoje atliekamų vaidmenų epizodus, iškalbingas, rankomis tapomas arabeskas, profesionalumo viršūnę pasiekusias, virtuoziškai atliekamas pas de deux, fuete skambant genialiai Ž. Bizė, P . Čaikovskio, K. Sen Sanso, R. Ščedrino muzikai…
Mėgstamiausias vaizdas pro langą – „…rudeninis saulėlydis pro mūsų namų langus Lietuvoje…“ ir „…jeigu žemėje yra rojus, tai jis čia…“ kalbėdama apie Trakus užsiminė Maja Pliseckaja dar 1998 m., o viename iš interviu pasakojo, kad kiekvieną kartą, atvykus jai į savo sodybą Kozelkiškėse (beje, mados žinovas ir istorikas A. Vasiljevas yra užsiminęs apie muziejaus viziją) Kalėdoms, ją kas kart pasitinka atskrendančios gulbės, gruodį! Jos atskris ir šiais metais… atskris tam, kad liktų kartu amžinai… kaip „Gulbių ežero“ idėja ir akordai, pasklidę visatoje, primindami mums amžiną Majos – Maja – gegužės tobulą, be tuštybės ir triukšmo žydėjimą…
Trakų viešojoje bibliotekoje literatūros ir kraštotyros paroda „Aš, Maja Pliseckaja“/M. Pliseckaja/, skirta Trakų garbės pilietės, balerinos Majos Pliseckajos 90-osioms gimimo metinėms veiks iki sausio 12 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.
Rasa SELICKAITĖ,
Trakų viešosios bibliotekos
vyr. bibliografė