Birželio 17 d.
Seime priimtos pataisos, padėsiančios mažinti atliekų kiekį, paverčiant jas ištekliais žiedinės ekonomikos cikluose (https://bit.ly/3xvtEkV). Šios pataisos turi padėti išspręsti įsisenėjusius ginčus tarp savivaldos ir verslo, bei, kaip sako aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas, ir padės pasivyti Europą.
Žiedinės ekonomikos paketo pataisos:
GYVENTOJAMS pagerins atliekų rūšiavimo galimybes;
SAVIVALDYBĖMS palengvins administracinę naštą užtikrinant paslaugą, nes pataisos eliminuoja savivaldybių ginčus su organizacijomis dėl paslaugos apimties ir infrastruktūros plėtros bei priežiūros. Savivaldybės komunalinių atliekų surinkėjus pasirinks savarankiškai;
ORGANIZACIJOMS didėja finansiniai įsipareigojimai ir suteikiama daugiau atsakomybės. Narių įmokos turės būti diferencijuojamos. Tai padės užtikrinti, kad rinką pasiektų patvarūs, pakartotinai naudotini arba perdirbtini gaminiai ir pakuotės;
GAMINTOJAMS reikės transformuotis, kad jų pakuotės ir gaminiai būtų tvarūs – tai yra perdirbami arba pakartotinai naudojami.
Birželio 22 d.
- Seime buvo pateikta Viktorijos Čmilytės-Nielsen pasiūlyta Konstitucijos pataisa dėl tiesioginių merų rinkimų. Labai džiugu, kad Seimo Pirmininkei šiuo klausimu pavyko sutelkti visas frakcijas. Konstitucijos pataisa dėl tiesioginių mero rinkimų yra labai svarbi – nuo 2015 m. galiojanti praktika parodė, kad pradėjus tiesiogiai rinkti merus padidėjo ne tik gyventojų aktyvumas rinkimuose, bet ir pasitikėjimas tiek mero institucija, tiek ir pačia savivalda. Tai rodo ir Lietuvos savivaldybių asociacijos atliktas tyrimas, kurio duomenimis daugiau nei 80 proc. Lietuvos gyventojų pritaria tiesioginiams mero rinkimams.
Iš savo patirties galiu pasakyti, kad iki tiesioginių mero rinkimų įvedimo situacija Trakų rajono savivaldybėje būdavo labai nestabili – dėl nesutarimų taryboje ir politinių peripetijų meras per kadenciją pasikeisdavo ne vieną ir ne du kartus. Tiesiogiai išrinktas meras jaučiasi daug stabiliau ir užtikrinčiau, situacija savivaldybėje taip pat stabilesnė – galima įgyvendinti savo rinkiminę programą, nuosekliai ir kryptingai spręsti strateginius klausimus, priimti ilgalaikius sprendimus.
Dabar Seime dar laukia diskusijos, ar meras turėtų būti vykdančioji, ar atstovaujamoji valdžia, vadovaujanti savivaldybės tarybai. Manau, kad diskusijų bus daug, įvairių ir keliančių politinių aistrų, bet noriu tikėt, kad pavyks rasti bendrą sprendimą, atliepti gyventojų lūkesčius ir merus rinkti tiesiogiai.
- Taip pat Seime priimtas patikslintas 2021 metų valstybės biudžetas – pakeitimai buvo būtini. Manome, kad šis sprendimas – reikalingas, lankstus žingsnis siekiant prisitaikyti prie greitai besikeičiančių Lietuvos epidemiologinių, socialinių, politinių, ekonominių aplinkybių ir taip subalansuoti atsiradusius netolygumus valstybės finansuose. Patikslintas biudžetas sudarys gerokai mažesnį deficitą ir papildomas dėmesys bus skiriamas nacionaliniam šalies saugumui. Esu įsitikinusi, kad tikslinimas teigiamai atilieps šalies gyventojų gerovei ir mūsų šalies ekonomikos augimui.
Edita RUDELIENĖ,
LR Seimo narė
Užs. Nr. 439