„Rūdninkų poligono atkūrimas – kone didžiausias šio dešimtmečio Lietuvos kariuomenę sustiprinsiantis projektas. Dabar galėsime visavertiškai užtikrinti augantį Lietuvos kariuomenės ir į valstybės gynybos sistemą integruotų NATO sąjungininkų karinį rengimą. Kartu poligono atkūrimo procesas parodė, kaip greitai gali būti įgyvendinami net ir biurokratiniai sprendimai, bendradarbiaujant su įvairiomis institucijomis, piliečiais ir siekiant vieno bendro tikslo – mūsų visų saugumo. Jei ne visa tai – šiandien čia nebūtume susitikę, geriausiu atveju dar po penkerių metų“, – teigė pirmose Rūdninkų poligone vykusiose šaudymo pratybose dalyvavęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Birželio 2 d. Rūdninkų poligonas oficialiai paskelbtas atidarytu – šiandien jame įvyko pirmosios šaudymo pratybos, o susirinkusiems svečiams, prisidėjusiems prie spartaus poligono įsteigimo, pristatyta poligono vizija, įgyvendinami ir būsimi projektai, infrastruktūra.
Poligone jau pradėti ir artimiausiu metu bus pradėti vykdyti šie darbai: teritorijos išminavimas, išmiškinimas būtiniausiose infrastruktūrai reikalingose vietose (iki 8,7 proc. visos poligono teritorijos), elektros tinklų pajėgumų didinimas, mobiliojo ryšio tinklų praplėtimas, infrastruktūros kūrimas.
Poligone bus kuriama apgyvendinimo ir administracinė infrastruktūra, daugiafunkcinė, pėstininkų kovos mašinų ir šaulių ginklų šaudyklos, granatų mėtymo laukai, „mūšis mieste“ kompleksas. Taip pat bus įrengtos karinės technikos ir transporto aikštelės, remonto dirbtuvės, sporto ir laisvalaikio kompleksas bei kita infrastruktūra, reikalinga užtikrinti aukščiausią kovinį rengimą.
Sukūrus reikiamą infrastruktūrą, poligone vienu metu galės treniruotis iki 3 tūkst. karių, t.y. bus užtikrintas visapusiškas bataliono kovinės grupės karinis rengimas. Šią dieną tokios galimybės sudarytos tik Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje. Pasikeitusi saugumo situacija regione lėmė išaugusį pratybų ir sąjungininkų, integruotų į bendrą Lietuvos gynybos sistemą, skaičių. Naujasis poligonas užtikrins išaugusių pajėgumų karinį rengimą, Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų sąveiką.
Atsižvelgiant į gamtosauginius reikalavimus ir sprogmenimis užterštas teritorijas, poligone vykdyti lauko taktines pratybas kariai gali jau dabar, nuo liepos – planuojamos ir didesnės šaudymo pratybos.
Ne pratybų metu Rūdninkų poligono teritorija ir toliau liks atvira ir saugi gyventojams lankytis, uogauti ar grybauti.
Įrenginėjant poligoną bus atnaujinama kelių infrastruktūra, reikalinga karinės technikos judėjimui į Rūdninkų poligoną. Planuojama rekonstruoti kelio atkarpą Pirčiupiai – Jašiūnai ir ieškoti optimaliausio geležinkelio atšakos praplėtimo poligono link.
Poligono administracinių ir kariniam rengimui reikalingos infrastruktūros objektų steigimas ir aptarnavimas sukurs iki 100 darbo vietų. Besiribojančiose seniūnijose išaugs maitinimo, laikino ir nuolatinio apgyvendinimo, statybos, teritorijų priežiūros poreikis. Poligonų plėtra pritrauks šalies ir užsienio investicijas į regioną, skatins vietinį verslą, vietos produkcijos ir paslaugų vartojimą, stiprins socialinį dialogą su bendruomenėmis. Kuriama infrastruktūra taip pat pagerins ir vietos gyventojų susisiekimą.
Vyr. srž. Arno Čemerkos nuotraukos