Lietuvos jūrų muziejus. Autorius Algirdas. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index
Per pastaruosius penkerius metus Lietuvos jūrų muziejus Klaipėdoje nuosekliai atnaujino savo infrastruktūrą, plėtė veiklas ir įtraukė lankytojus į jūrinės kultūros pasaulį. Muziejus, pasinaudojęs Europos Sąjungos finansavimu, įgyvendino reikšmingus projektus, kurie pakeitė tiek muziejaus vidų, tiek jo išorinę veiklą, stiprindami muziejaus, kaip kultūrinės ir edukacinės įstaigos, vaidmenį.
Vienas iš svarbiausių naujų muziejaus projektų – 2022 metais atidarytas Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras. Šis centras, kurio bendros investicijos siekė beveik 3 milijonus eurų, iš jų daugiau nei 1,9 milijono eurų finansavo Europos Sąjungos Sanglaudos fondas, suteikia specialų prieglobstį sužeistiems ir nusilpusiems Baltijos ruoniams ir paukščiams. Reabilitacijos centre yra šeši vidiniai baseinai, keturi lauko baseinai, taip pat baseinas paukščiams. Tai leidžia per sezoną padėti iki 40 ruoniukų, kuriems suteikiama reikiama pagalba ir vėliau jie paleidžiami atgal į jūrą. Centras taip pat atlieka mokslinius tyrimus, tiria Baltijos jūros gyvūnų būklę ir padeda skleisti žinias apie gamtos apsaugą.
2023 m. muziejus pradėjo administracinio pastato rekonstrukcijos projektą, kuris taip pat finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų. Šis 15,8 milijono eurų vertės projektas pavers pastatą modernia jūrų gamtos ir kultūros paveldo ekspozicijų erdve. Po rekonstrukcijos pastatas bus tris kartus didesnis ir jame atsiras daugiau vietos saugykloms, parodų salėms ir administracijai.
Be infrastruktūros atnaujinimų, muziejus ypatingą dėmesį skiria edukacijai ir lankytojų įtraukimo į jūrų kultūrą veikloms. 2024 metais muziejus pristatė naują ekspoziciją „Jūros ir Lietuva: 793–1918 m.“, kuri pasakoja apie Lietuvos jūrinės istorijos ištakas ir raidą. Ši paroda, iš dalies finansuojama Europos Sąjungos lėšomis, yra skirta lankytojų smalsumui sužadinti ir kviečia susipažinti su senovės jūrinėmis tradicijomis. Per pastaruosius metus muziejus taip pat įgyvendino edukacinę programą „Draugiški pojūčiams“, kurios tikslas – padidinti muziejaus ekspozicijų prieinamumą žmonėms su negalia. Programa apima specialias garso, vaizdo ir liečiamas instaliacijas, pritaikytas universalaus dizaino principams.
Lietuvos jūrų muziejus didžiuojasi ir atnaujintais delfinų bei kaliforninių jūrų liūtų pasirodymais, kurie pritraukia lankytojus iš visos Lietuvos ir užsienio. Po pandemijos pertraukos 2021 m. šie pasirodymai vėl buvo atnaujinti, pritaikius saugos reikalavimus, kad lankytojai galėtų saugiai mėgautis šiais įspūdingais reginiais.
Šiuo laikotarpiu muziejus ne tik tapo technologiškai modernus, bet ir suformavo stiprų socialinį bei edukacinį vaidmenį. Kartu su Europos Sąjungos finansine parama Lietuvos jūrų muziejus galėjo realizuoti savo siekius ir toliau gilinti visuomenės supratimą apie jūros kultūrą ir gamtos apsaugą.
„Europos Pulso“ informacija