„Žmogaus sveikata susideda ne tik iš jo fizinės gerovės, socialinės aplinkos, bet didelę įtaką jo sveikatai daro ir psichologinė būsena, kartais mes čia (Aut. past. gydytojo kabinete) padainuojam“, – publicistikos laidai „Lietuvos Hipokratas“ pasakos šeimos gydytoja Jurga Dūdienė, dirbanti Trakų rajono Aukštadvario miestelyje. Ar kas nors iš jūsų skaičiavote, kiek minučių užtrunkate pas šeimos gydytoją? Kiek minučių valstybė skiria gydytojui apžiūrėti pacientą, išrašyti vaistus, su juo pabendrauti? Kiek tas žmogus, vilkintis baltą chalatą, jums atviras, kad galėtumėte atsiverti ir jūs patys?
Šeimos gydytojo instituciją, sukurtą prieš 30 metų, SAM vadina prioritetine sritimi sveikatos priežiūros sistemoje. Vakarų Europos šalyse ir Šiaurės Amerikoje šeimos gydytojų komandos išsprendžia apie 80 proc. pacientų problemų. Deja, Lietuvoje ši gydytojo specializacija vis dar tebėra nuvertinta, prasčiausiai finansuojama, o gydytojas priverstas daugiausia laiko skirti ne pacientui, o kompiuteriui.
Ir vis tik, kol vienų rajonų gydymo įstaigų vadovai suka galvas, kaip pritraukti jaunus specialistus į mažesnius Lietuvos miestelius dirbti, kitur – sostinėje gimę ir sėkmingą karjerą iki šiol darę medikai patys emigruoja į miestelius, ieškodami lėtesnio gyvenimo tempo ne tik sau, bet ir šeimos nariams.
„Kai kraustėmės iš Vilniaus, žinojau, kad čia, Aukštadvaryje, rasiu mažą bendraminčių bendruomenę, tačiau nepagalvojau, kad čia gyvena tiek daug veiklių, dainuojančių ir šokančių žmonių“, – neslėps nustebimo gydytoja Jurga Dūdienė, kuri, beje, pati yra itin aktyvi bendruomenės narė, senovinių autentiškų folkloro dainų atlikėja. Tuo įsitikinome ir mes, „Lietuvos Hipokratas“ kūrėjai, laidos filmavimo metu išgirdę iš aukštadvarietės, bendruomenės narės senjorės Veronikos Pilipavičienės dzūkiškai dainuojamas senųjų laikų liaudies dainas. „Vietoj gyvendama, galiu patirti tą ekspedicijos dvasią, išmokti autentiškų dainų, kurias prieš šimtą ir daugiau metų dainuodavo mūsų protėviai“, – džiaugsis atradimu gydytoja Jurga.
„Aukštadvario gamtos grožis ugdo čia gyvenančių žmonių taurumą, pareigą, sąžiningumą. Labai daug žmonių grįžta į Aukštadvarį baigę mokslus, todėl neverta stebėtis, kad čia gyvena daug meną kuriančių žmonių“, – taip Aukštadvarį TV laidoje pristatys verslo pasaulio atstovas Mečislovas Rondomanskas, šiame miestelyje praleidžiantis itin daug laiko, pažįstantis beveik kiekvieną aukštadvarietį.
Šeimos gydytojai folkloras – tarsi antroji profesija, gelbstinti nuo perdegimo. Tačiau be meilės folklorui gydytoja turi dar vieną aistrą, kurią įvardina tikra „džiaugsmo dovana“. Paklausta apie karjeros galimybes mažame miestelyje, gydytoja sako jų dar neišsėmusi. Džiaugiasi galinti tarptautinėse konferencijose remtis realiais gyvenimiškais pavyzdžiais.
Apie telemedicinos proveržį Lietuvoje ir itin inovatyvius ligų diagnozavimo būdus, vadinamus ateities medicina Lietuvos miesteliuose, žmogiškąjį ryšį su pacientais, pirmuosius gydytojus Trakų rajone – jau šio šeštadienio laidoje „Lietuvos Hipokratas“, 10.00 val. per BTV televiziją. Po transliacijos laidą rasite lnk.lt mediatekoje. Laida kuriama bendradarbiaujant su Lietuvos medikų sąjūdžiu.
Danguolė BUNIKIENĖ,
žurnalistė