Narmin Aliyeva
Leidimus gyventi Lietuvoje 2025 m. pradžioje turi beveik 220 tūkstančių užsieniečių. Augantys migrantų skaičiai kelia diskusijas – kokią įtaką atvykstantieji daro visuomeniniam šalies gyvenimui ir ekonomikai?
Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM Lietuva) įkurto migracijos informacijos centro „MiCenter“ veiklos apima užsieniečių konsultavimą, integracinius renginius ir veiklas, informacijos teikimą vieno langelio principu. Projekto „MiCenter“ vadovė Aistė Kasperė įsitikinusi, kad auganti imigracija suteikia prielaidas teigiamiems pokyčiams šalies gyvenime:
„Lietuvoje gyvenančių migrantų geografija plečiasi – vis daugiau žmonių atvyksta ne tik iš Europos, tačiau ir Afrikos, Azijos. Tą aiškiai matome ir mūsų organizuojamose iniciatyvose: kalbos klubuose, istorijų vakaruose, kalėdinėje mugėje renkasi pačių įvairiausių tautybių užsieniečiai. Čia jie ieško ne tik bendraminčių, tačiau ir erdvės savo verslo, kultūros idėjoms vystyti. Džiugu matyti, kad šiose iniciatyvose noriai dalyvauja ir lietuviai. Čia turime galimybę pažinti migrantus, kurie noriai integruojasi į vietos bendruomenę, kuria verslus ir palaiko vieni kitus. Nuo kilimų audimo iki pyragų kepimo, nuo eilėraščių iki kalbos klubų organizavimo – visiems svarbu būti bendruomenės dalimi.”
Socialinės iniciatyvos ir protmūšiai
Azerbaidžanietė Narmin Aliyeva – socialinių iniciatyvų renginių, viktorinų, protmūšių vedėja, „Speak Lithuania“ ir „Quiz with Narmin“ įkūrėja. „Speak“ – platforma, sujungianti vietinius ir migrantus, siekiančius mokytis kalbų bei susipažinti su įvairiomis kultūromis. Už šios iniciatyvos atnešimą į Lietuvą Narmin pelnė Prezidento iniciatyvos „Lietuvos galia“ apdovanojimą.
Narmin dalinasi: „Kai atvykau į Lietuvą prieš 11 metų, nieko nepažinojau, nemokėjau kalbos ir neturėjau aplinkinių rato, kuris padėtų integruotis. Susidūriau su daugybe iššūkių, bet supratau, kad mano situacija nėra išskirtinė – kiekvienas, atvykęs į svetimą šalį, išgyvena panašius jausmus. Panorau palengvinti integraciją kitiems. Taip įkūriau „SPEAK Lithuania“. Bendruomenės veikla prasidėjo Kaune, kur ėmė rinktis ne tik lietuvių tačiau ir kitų kalbų klubai, vykti kultūriniai vakarai, netrukus iniciatyva atėjo iki Vilniaus ir kitų Lietuvos vietovių.
Narmin žinoma ir kaip viktorinų vedėja: „Savo šalyje buvau viktorinų entuziastė ir būtent tokiuose renginiuose man atrodė lengviausia megzti pažintis. Tad įsidrąsinau ir ėmiau protmūšius organizuoti Lietuvoje. Taip savo aistrą paverčiau galimybe suburti žmones. Renginių metu kuriu tokią atmosferą, kurioje kiekvienas atėjęs gali atsipalaiduoti, susipažinti ir tuo pačiu išmokti kažką naujo“.
Lietuvoje Narmin teigia pastebinti daug teigiamų pokyčių ir progreso: „Lietuva tampa vis labiau pažangi ir svetinga šalis. Migrantams patarčiau neatvykti tuščiomis: atsivežkite savo idėjas, čia tikrai rasite erdvės kūrybai“.
IOM Lietuva organizuojamuose renginiuose Narmin ne naujokė – jos vedami protmūšiai pritraukia gausų būrį užsieniečių ir vietos lietuvių.
Inovatyvi mobilioji programėlė
Pernai Lietuvos pilietybę gavęs Eduard Titov – vis labiau atpažįstamas veidas Lietuvos žiniasklaidoje. Jo sukurta programėlė „Joiner“ suburia lietuvius ir užsieniečius, ieškančius kompanijos kartu eiti į renginius bei įvairias veiklas. Paklaustas, ar užsieniečiui lengva integruotis Lietuvoje, jis neslepia: dauguma Lietuvoje ir svetur sutiktų užsieniečių pirmuosius 6-9 mėnesius jaučiasi socialinėje atskirtyje: „Esu gyvenęs skirtingose šalyse ir žinau, ką reiškia būti migrantu – pradžia visada sunki ir pirmus kelis mėnesius vienatvė yra neišvengiama. Galbūt ši patirtis ir paskatino sukurti „Joiner“.
Eduard Titov
E. Titov dalinasi: „Mūsų programėlė įgyja vis didesnį populiarumą Lietuvoje ir už jos ribų, nes žmonės ieško draugų ir turiningo laisvalaikio – pažinčių svetainės to negali suteikti. Pats savo ateitį ir karjerą matau Lietuvoje, manau, kad tai puiki šalis verslui plėtoti, tik dažnai pajuokauju, kad iki pilnos laimės dar beliko sukurti programėlę, kuri padės sumedžioti saulėtą orą!“
Užsieniečių iniciatyvos – lietuvių kalbos klubai ir kultūriniai vakarai
Šalyje gyvenančių užsieniečių veiklos ir poreikiai gerai pažįstami IOM Lietuva komandai. Anot Aistės Kasperės, atvykusiųjų integracija skatinama įvairiais būdais: „MiCenter“ teikiame nemokamas paslaugas Lietuvoje gyvenantiems užsieniečiams: integracijos, teisines, psichologines, karjeros konsultacijas, kviečiame į renginius, mokymus ir kitas iniciatyvas. Tai, kas vyksta po mūsų stogu – nebūtinai mūsų pačių inicijuotos veiklos. Lietuvoje gyvenantys užsieniečiai ateina su idėjomis, kurias palaikyti mums atrodo itin prasminga – taip prasidėjo pačių užsieniečių įkurto lietuvių kalbos klubo „Let’s Learn Lithuanian“ užsiėmimai, centre surengtas ne vienas kultūrinis vakaras su eilėmis, pasakojimais, šokiais ir egzotiškos muzikos garsais. Renginiuose lankosi ir lietuviai – atvykusiųjų integracija yra abipusis procesas“.
Aistė Kasperė
IOM Lietuva migracijos informacijos centro paslaugos prieinamos ir gyvai, ir nuotoliu – aktualiausia informacija apie gyvenimą Lietuvoje teikiama svetainėje MiCenter.lt lietuvių, anglų ir rusų kalbomis.
Tarptautinės migracijos organizacijos IOM Lietuva pranešimas