Laisvi vaikai, arba patarimai iš savo vaikų gyvenimo akimirkų

Parašyta: 2018-07-23 | Kategorija: Mokyklos, Naujienos |

Aukštadvario seniūnijoje, Ubiškių kaime, birželio 17–22 d. buvo surengta vaikų „Gamtos ir laisvės stovykla kaime“ pas „Laisvus vaikus“, kurios viena iš iniciatorių – Eligija Suchockienė, jau žinoma Lietuvoje įvairių kūrybinių pamokėlių vaikams, sąmoningumo stovyklų ir seminarų moterims organizatorė bei lektorė, sveikos gyvensenos šalininkė, laidos „Žalias skonis“ vedėja. „Trakų žemė“ pateikė Eligijai keletą klausimų.

Vaikų poilsis vasarą ypač svarbus tėvams ir mūsų bendruomenei, todėl reikia sveikinti ir džiaugtis tokia iniciatyva, nes Jus su vyru Sauliumi drauge auginate tris vaikus: Ąžuolą, Liepą ir Kedrą. Kaip gimė vaikų poilsio idėja?
Sumanymas atsirado netikėtai, besikalbant su bendraminčiais; norėdami pabūti ne tik su savo vaikais, juos labiau pažinti, iš jų pasimokinti, paįvairinti aplinką savo atžaloms, o ypač miesto vaikams suteikti daugiau laisvės, padėti pažinti pasaulį ir save per gamtą, gyvūnus, labiau susidraugauti su ja, atrasti savo stiprybes ir autentiškumą, pailsėti nuo miesto šurmulio, nuolatinių taisyklių, draudimų, sociumo.
Tačiau šioje stovykloje aš buvau tik savanorė, didžiausią darbą čia padarė ir pagrindinį vaidmenį atliko Violeta Didikė, dviejų vaikų mama, sveikos gyvensenos šalininkė, VŠĮ „Laimės sodas“ įkūrėja, gamtos darželio Marijampolėje steigėja, gamtos ir atradimų stovyklų vaikams ištisus metus organizatorė, bei Tadas Norkaitis, projekto „Ted bricks“ įkūrėjas ir vystytojas, lego robotikos mokytojas, techninio vaikų švietimo entuziastas, kurie drauge yra suorganizavę daugybę „Vaikų atradėjų“ stovyklų vaikams visoje Lietuvoje (Violetos kuruojamą internetinę svetainę galite rasti: https://www.facebook.com//vaikustovyklos/). Kuo išskirtinės Violetos ir Tado stovyklos? Būdami su mumis vaikai patiria visišką laisvę, kūrybos džiaugsmą ir atranda gamtą. Mes jiems padedame labiau pažinti save, atsisakyti baimių, gėdos, skatiname ugdyti pasitikėjimą savimi, atrasti savo galias. Žygių metu vaikai ne tik susipažįsta su gamta, bet ir ją pajaučia bei sustiprėja fiziškai, taip pat ugdo savo kantrybę ir ištvermę, mokosi bendradarbiauti, suprasti ir pajausti draugą, ištiesti jam pagalbos ranką, o iškylos metu su džiaugsmu dalijasi savo skanumynais.

Kas tie „Laisvi vaikai“? Kokia Jūsų filosofija?
„Laisvi vaikai“ – tai mano kuruojama socialinio tinklo „Facebook“ paskyra, kuriame kartais dalijuosi savo suvokimais, nuotraukomis, patarimais iš savo vaikų gyvenimo akimirkų, gyvenant išvien su gamta, laisvai, bet kartu ir atsižvelgiant į kito, net mažiausio padarėlio poreikius ir laisvę. Juk mes visi esame didesnio paveikslo dalis ir kiekvienas savaip svarbus, naudingas. Net ir visų nemylimi parazitai tik atlieka savo vaidmenį, gyvendami ir daugindamiesi jiems sukurtose palankiose sąlygose bei naikindami tik tai, kas nebereikalinga, nusilpę ar nenatūralu. Jei tokių sąlygų nėra, jie net neturi galimybių daugintis ir plisti. Tai papraščiausi visatos dėsniai, kurie galioja, nesvarbu, ar tu juos žinai, ar ne, ar dėl to pyksti, priešiniesi ar priimi. Todėl mes pirmiausia žiūrime į priežastis, jas tvarkome, o ne kovojame su pasekmėmis. Ir savo vaikus siekiame užauginti galbūt ir ne visiškai palankias sistemai, tačiau nepalaužtas, laisvas, kūrybingas, sąmoningas, atsakingas, savarankiškas, draugiškas sau ir aplinkai, adekvačias, mąstančias savo galvą, , mylinčias gamtą, visatą, save ir visus kitus, laimingas, drąsias, žingeidžias ir darančias tai, kas Joms patinka, kuriančias savo svajonių gyvenimus, asmenybes. Žinome, tikrai ne viskas dar pavyksta taip, kaip galbūt norėtume – juk vis dar mokomės ir mokomės (plačiau apie „Laisvus vaikus“ galite rasti: https://www.facebook.com/laisvivaikai/). Stovykloje norėjome pasidalyti bent truputėliu tuo, kuo gyvename ir su kitais vaikais. Tiek mūsų, tiek Violetos ir Tado gyvenimo filosofija, siekiai sutapo, todėl kartu dirbti buvo ne tik kad lengva, bet ir labai smagu.

Kokias galima daryti išvadas iš Jūsų sumanymo? Kaip vaikai pailsėjo?
Ne tik mes, bet ir tėveliai bei patys vaikai yra labai labai patenkinti visu tuo, kas vyko stovykloje – kaip keitėsi vaikai, kokie atvažiavo ir kokie išvažiavo. Sulaukėme labai daug teigiamų atsiliepimų. Vaikai ne tik gerai praleido laiką, atsipalaidavo, pailsėjo, bet ir išdrąsėjo, išlaisvėjo, sustiprėjo, daug sužinojo ir išmoko, parvežė savo tėveliams dovanų, įspūdžių ir geros nuotaikos.
Buvome numatę pilną programą, bet vaikai ją laisvai įtakojo, kūrė savo veiklas, rinkosi kokiose dalyvauti, kokiose ne, keitė net valgiaraštį. Patys rinko gamtiniame darže sau maistą, gamino, kūrė laužą, žvejojo savo gamybos meškerėmis, šaudė iš savo rankomis darytų lankų nendrines strėles, lakstė laukais miškais, šokinėjo batute, maudėsi prūde, ėjo į žygius, prie ežero, kūrė rėmelius iš kriauklyčių, akmenėlių, vėrė apyrankes, auskariukus, rašė draugam laiškus, klausėsi pasakų, šoko, kūrė vakaro pasirodymus, važinėjosi traktoriuku, leido į dangų ir gaudė droną, žaidė įvairius žaidimus, įveikė savo baimes, atrado stipriąsias puses, susidraugavo su varlytėmis, vabaliukais, drugeliais ir net bimbalais. Pas ūkininkus Malijauskus jodinėjo poniais, išmylavo viščiukus, ančiukus, putpeliukus, pozavo su ypatigu vienišu gaidžiu, paragavo net stručio kiaušinio. Sunku viską net ir išvardyti. Dar kartą nuoširdžiai dėkojame gerb. Sigitai Malijauskienei, jos šeimynai ir augintiniams už draugišką ir šiltą priėmimą bei dovanas. Kaip mums sekėsi, galite matyti socialine tinkle „Facebook“ – https://www.facebook.com//vaikustovyklos/.

Ar bursite vaikus kitais metais?
Dėl kitų metų dar pasitarsime, bet šiemet rugpjūčio 19–24 d. organizuosime dar vieną „Gamtos ir laisvės“ stovyklą, kurioje bus dar smagiau, nes prie mūsų prisijungs ir Marijampolės Aikido klubas „Aikivaras“, kurio treneris Giedrius Baliūnas mokys vaikus vieno iš gražiausių rytų kovos meno – Aikido. Treniruotės vyks kartą per dieną, gamtoje, ant treniruotėms pritaikytų kilimėlių. Judesiai, sudarantys aikido pratimus ir techniką, padės vaikams koreguoti laikyseną, skatins išmokti koncentruoti savo dėmesį į atsipalaidavimą ir kvėpavimą, nepasiduoti įtampai ir kitoms neigiamoms emocijoms, natūraliai ir ramiai reaguoti bet kurioje situacijoje. Plačiau apie šią stovyklą rasite socialiniame tinkle „Facebook“, „Laisvi vaikai“ arba „Vaikai atradėjai“ paskyrose.

Ką norėtumėte palinkėti vaikams?
Linkime mažiesiems džiaugtis kiekviena diena, kiekviena akimirka, nesvarbu, koks nebūtų oras, nebijoti patirti nuotykių, naujų atradimų, patiems ieškoti atsakymų į kylančius klausimus, diskutuoti, drąsiai reikšti savo nuomonę, jausmus, kuo dažniau būti gamtoje, ją tyrinėti, pažinti, atrasti, kurti, konstruoti iš viso to, kas aplink, svajoti žiūrint į debesis, juoktis bėgiojant paskui drugelius, susidraugauti su varlytėm, pakalbinti skruzdelytes ar medžius, basomis pėdutėmis paglostyti Motulę Žemę, išragauti visas jos teikiamas gėrybes, prisipildyti gamtos gerumo, dosnumo ir kiekvieną dieną, su dėkingumu leistis į naujus, dar nepatirtus nuotykius.

Dėkojame už atsakymus.

Kalbėjosi Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite