Viena svarbiausių šeimos švenčių metuose – Kūčios ir Kalėdos – mums suteikia ramybės, vieningumo ir saugumo pojūtį. Tai – magiškas laikas, leidžiantis kiekvienam suvokti, kokie svarbūs yra artimieji, kiek stiprybės teikia jų meilė. Tai yra kur kas svarbiau nei išorinis Kalėdų blizgesys. Kalėdų išvakarės – Kūčios – tai kūdikėlio Jėzaus gimimo išvakarės. Tai – dvasinio susitelkimo diena, kuomet grįžtama mintimis į tai, kas jau nuveikta, su viltimi ir tikėjimu žvelgiant į ateinantį Išganytoją, į būsimus metus.
Dažnai akcentuojama, kad vienas svarbiausių mūsų kultūros bruožų – pagarba tradicijoms ir archajiškų papročių laikymasis. Būtent apie tai byloja geriausiai išsilaikęs paprotys – Kūčių vakarienė. Tai – tradicija, kurios laikomasi beveik kiekvienoje krikščioniškoje šeimoje. Taip pat Kalėdų papročiuose vienodai reikšmingos ir šventės išvakarės, ir dvi dienas trunkanti pati Kalėdų šventė, ir visi šventvakariai iki pat Trijų karalių.
Kūčių ritualiniam valgymui nuo seno skirta ypač didelė reikšmė, kiekvienas patiekalas turėjo savo sakralinę paskirtį ir buvo augalinės kilmės, išskyrus žuvį ir medų. Kalbant apie patiekalams naudojamų produktų simboliką, dauguma jų kilę iš biblinių siužetų ir priklauso senovinėms liaudies papročiams. Kviečiai – tai skalsos simbolis. Jie yra valgomi, kad visus metus būtų duonos. Kviečiai nuo Kristaus laikų buvusi kasdienė žmonių duona. Žirniai, pupos, riešutai, javai simbolizuoja derlingus metus, obuoliai – Rojaus medį, Adomo ir Ievos išvarymą iš Rojaus, nuodėmės atėjimą į pasaulį. Medus – šviesos ir sveikatos simbolis. Kūčiukai – tai paskutinės vakarienės duona, simbolizuoja agapę – meilės vakarienę, žvejus apaštalus – žuvis ir silkė. Spanguolės simbolizuoja gyvybę, sveikatą, turėjimą jėgų ištverti negandas, drąsą.
Daugelis papročių jau yra sunykę, nes paprotys reikšmingas tiek, kiek atspindi gyvenimo aktualijas ir neša tam tikrą naudą. Kad ir kaip bebūtų, žmogus palaiko paprotį tol, kol jis šiam tarnauja. Tradicinių patiekalų atnaujinimui didelę įtaką daro gerėjančios gyvenimo sąlygos ir jo suteikiamos galimybės. Tradicijas labiausiai keičia spartus gyvenimo tempas, dėl kelionių ir informacijos išsiplėtęs akiratis, produktų pasirinkimo gausa. Tendencingai gaminame mėgstamus, tradicinius patiekalus, primenančius senelės bei mamos virtuvę, ir intensyviai ieškome naujienų, kurie neatitoltų nuo tradicijų, tačiau pasižymėtų naujais skoniais. Svarbiausios tradicijos liko gyvos ir saugomos žmonių, tiesiog dabar jas papildo ir daugiau lankstumo suteikia naujos galimybės, dabar dažnas papročius interpretuojame individualiai ir šiuolaikiškai.
Apie tradicinius patiekalus jau rašiau ne vienerius metus. Tačiau neseniai sulaukiau klausimo, kaip paruošti vieno kąsnio užkandėlių, tinkančių Kūčių stalui? Patarimais, kaip pagaminti, laikantis tos dienos pasninko tradicijų, tačiau naujoviškai, noriu pasidalyti ir su Jumis. Manau, tai sudomins nuolatinius bei jaunus ir išradingus mūsų skaitytojus. Pateikiu įvairių, greitai paruošiamų, dailiai atrodančių ir labai gardžių užkandžių!
Lašišos ir ryžių kamuoliukai
Jums reikės. 200 g ryžių (lipniai virtų, geriausiai tinka skirti sušiams), 100 g sūdytos ar šaltai rūkytos lašišų filė, 50 g saulėje džiovintų pomidorų aliejuje,
1 šaukštelio grūdėtų garstyčių,
1 žiupsnelio maltų juodųjų pipirų, pagal skonį druskos, pagal poreikį sezamo sėklų arba pakepintų ir pasmulkintų riešutų, ar net susmulkintų žalumynų apvoliojimui, poros krapų šakelių, citrinos.
Gaminimas. Lašišą ir saulėje džiovintus pomidorus kuo smulkiau supjaustome, tada išmaišome su ryžiais. Įberiame smulkintus krapus, prieskonius. Atsižvelgiant į ryžių lipnumą, dedame porą šaukštų aliejaus (iš pomidorų stiklainiuko) ir garstyčių. Masė turi būti ne sausa, bet lipnoka. Viską išmaišome ir palaikome apie 15 min. pastovėti šaldytuve, kad masė šiek tiek sutvirtėtų, ryžiai sugertų padažą. Iš ryžių masės formuojame graikinio riešuto dydžio kamuoliukus, apvoliojame ir vėl bent pusvalandžiui dedame į šaldytuvą, kad sutvirtėtų. Po to puošiame žalumynais ir citrina.
Užkandėlė su lašiša
Jums reikės. 200 g rūkytos lašišos filė (arba sūdytos lašišos), 50 g žemės riešutų sviesto (jis yra augalinės kilmės, drąsiai naudokite per pasninką), šiek tiek citrinos sulčių, baltos duonos.
Gaminimas. Lašišos filė sudedame į virtuvinį smulkintuvą, ten pat dedame riešutų sviestą, įspaudžiame šiek tiek citrinos sulčių. Viską sutriname iki vientisos masės. Beje, trinti galima ir rankiniu elektriniu trintuvu. Duoną supjaustome riekelėmis, trumpai paskrudiname sausoje keptuvėje ar orkaitėje. Galima ir neskrudinti, bet paskrudinus sumuštinukai bus traškesni. Lašišos užtepėlę konditeriniu maišeliu gražiai išspaudžiame ant duonos riekelių arba tiesiog užtepame peiliu, ar uždedame šaukšteliu. Sumuštinukus galime papuošti kaparėliais, citrinos arba žaliųjų citrinų riekelėmis ir žalumynais.
Rūkytos žuvies ir anakardžių riešutų užkandis
Jums reikės. 300 g saldžių bulvių, 100 g rūkytos žuvies, 100 g anakardžių riešutų, 1 šaukšto žaliųjų citrinų sulčių, druskos ir žiupsnelio pipirų bei rūkytos paprikos, petražolių.
Gaminimas. Anakardžius užpilame karštu vandeniu ir paliekame bent 2 val. išbrinkti bei suminkštėti. Po to išbrinkusius reikia nusunkti. Saldžiąsias bulves nuskutame, pašlakstome aliejumi, pabarstome prieskoniais ir pakepiname orkaitėje iki al dente (apykietės būsenos). Atvėsiname. Po to į trintuvą dedame suminkštėjusius anakardžių riešutus, rūkytą žuvį ir citrinų sultis. Triname nedideliu greičiu, vis nustumdami ingredientus nuo sienelių trintuvo ašmenų link. Masę triname iki norimos konsistencijos. Užtepėlę tepame ant orkaitėje keptų saldžių bulvių riekelių, apibarstome rūkyta paprika, smulkintais riešutais ir žalumynais.
Vieno kąsnio užkandėlės su keptais burokėliais
Jums reikės. Prancūziško batono, virtų burokėlių (4 vnt.), 100 g tofu (sojos) sūrio, 2 valgomųjų šaukštų medaus, alyvuogių aliejaus, 2 valgomųjų šaukštų balzaminio Modenos acto, šviežių čiobrelių ir šalavijų lapelių, žiupsnelio kmynų, 2 skiltelių česnakų, Šaloto svogūnų (2 vnt.), po šaukštą aliejaus ir rudojo cukraus (karamelizuotiems svogūnams).
Gaminimas. Burokėlius supjaustome griežinėliais ir išdėliojame kepimo skardoje. Nedideliame indelyje sumaišome medų, balzaminį actą, aliejų, čiobrelius, kmynus, smulkintus česnakus, gautu padažu apšlakstome burokėlius ir kepame juos karštoje orkaitėje apie 15 min. Kol burokėliai keps, paruošiame svogūnus: juos nulupame, supjaustome plonyčiais griežinėliais ir pakepiname aliejuje su cukrumi tol, kol jie dailiai pagels. Prancūzišką batoną supjaustome riekelėmis, jas paskrudiname sausoje keptuvėje, tada ant kiekvienos riekelės tepame tofu sūrį (galima ir be jo), dedame po keptą burokėlio griežinėlį ir krečiame šaukštą svogūnų. Keptuvėje įkaitiname porą šaukštų alyvuogių aliejaus, kepame su juo šalavijo lapus iš kiekvienos pusės apie 30 sekundžių, kol šalavijo lapeliai taps traškūs. Iškepusius dedame ant virtuvinio popieriaus, kad nuvarvėtų aliejus. Apiberiame druska. Ir puošiame užkandėles.
Vėrinukai ant iešmelio
Iš duonos su formele išpjaustome apskritimus ar kitos formos norimus gabaliukus, dedame parinktus maisto produktus, žalumynus ir perveriame iešmeliu. Verinukus gaminkite su įvairiais tinkančias pasninkui produktais: duona, skrebučiais, sveikuoliškais traškučiais, silke, šprotais, krabų lazdelėmis, lašiša, krevetėmis, menkių kepenėlėmis, vaisiais, daržovėmis, keptais ar raugintais burokėliais, karamelizuotomis morkomis ar batatais, džiovintais pomidorais ar marinuotais grybais. Užverkite marinuotų svogūnėlių, kaparėlių ar kaparių, alyvuogių, marinuotų agurkėlių ar jalapenų, vyšninių pomidorų ar net virtas pupeles. Duonai užtepti naudokite žemės riešutų sviestą, pesto padažą, tofu sūrį, apelsinų arba pomidorų džemą, pomidorų ar kitus augalinės kilmės padažus.
Pateikiame keletą pavyzdžių.
Vėrinukai su silke ir raugintais burokėliais
Jums reikės. Poros riekelių juodos duonos su saulėgrąžomis, 100 g silkių filė, poros mažų raugintų burokėlių, saujelės šviežių spanguolių ar šilauogių.
Jums reikės. Poros riekelių juodos duonos, indelio krevečių iš surimo, vaisių: braškių, kivi ar greipfruto, žalumynų.
Vėrinukai su lašiša
Jums reikės. Poros riekelių baltos duonos, sūdytos lašišos, citrinos, kaparėlių.
Verrine
Tai dar vienas dailiai atrodantis užkandžių patiekimo būdas. Visa šio patiekalo esmė – dailus ingredientų sluoksniavimas stikliniame inde ir spalvinguose sluoksniuose. Sluoksniuokite viską, kas tinka Kūčioms.
Avokadų ir lašišos verrine
Jums reikės. Vieno sunokusio avokado, gabalėlio rūkytos lašišos, citrinos (1/2) sulčių, kelių svogūnų laiškų, druskos, pipirų.
Gaminimas. Į trintuvą dedame avokadą, pasūdome, pagardiname pipirais ir suriname. Tuomet visą tai sumaišome su smulkintais svogūnų laiškais. Avokado masę įdedame į taurę. Lašišą supjaustome gabalėliais ir dedame ant viršaus. Papuošiame svogūnų laiškais.
Menkių kepenėlių verrine
Jums reikės. Indelio menkių kepenėlių, pakelio burokėlių lapelių, kaparėlių ir burokėlių traškučių.
Gaminimas. Viską sluoksniuojame turimoje taurėje. Ant viršaus dedame burokėlių traškučius. Kadangi ir kaparėliai, ir menkės jau sūdytos, tai prieskonių nenaudojame.
Krevečių su citrusiniais vaisiais verrine
Jums reikės. 200 g virtų krevečių, apelsino, greipfruto, šaukšto alyvuogių aliejaus, šaukštelio grūdėtų garstyčių ir medaus, citrinos, mėtų lapelių. Citrusinius vaisius nuvalome ir juos supjaustome (norimo dydžio), krevetes išverdame ir išlukštename arba naudojame jau virtas (šaldytas atšildome).
Padažui. Išplakame alyvuogių aliejų, medų, garstyčias ir citrinos sunką iki emulsinės konsistencijos. Gražiai sluoksniuojame inde. Puošiame apelsinų žievelių drožlėmis ir mėtomis.
Bokšteliai su džiovintais baravykais
Jums reikės. Geltonos ar žalios cukinijos, 50 g grikių, pusės mažo indelio džiovintų pomidorų, po 2 valg. šaukštus džiovintų jūros kopūstų ir baravykų, aliejaus, druskos, pipirų, Provanso žolelių.
Gaminimas. Baravykus ir grikius (tik atskirai) pamerkiame per naktį, nuplauname ir išverdame. Tuomet susmulkiname grybus, džiovintus pomidorus ir 15 min. pamirkytus jūros kopūstus. Pagal skonį pasūdome. Pagardiname žolelėmis ir pipirais, sumaišome su grikiais ir aliejumi. Cukiniją supjaustome išilgai plonomis juostelėmis. Suformuojame bokštelius ir įdarome paruošta mase.
Šaukštas menkių kepenėlių
Jums reikės. Indelio menkių kepenėlių, burokėlių daigų, indelio alyvuogių, įdarytų su ančiuviais, kaparėlių, žalumynų, vieno kąsnio šaukštelių.
Gaminimas. Viską sudedame į vieno kąsnio šaukštelius ir dekoruojame.
Visiems, kas nuo mažumės kasmet laukia Kūčių vakaro, linkiu skanių ir išradingų idėjų bei tradicijų prasmės suvokimo.
Jolanta VELIČKIENĖ,
maisto technologė, technologijų edukologė