Kretinga atsigręžia į upę: Akmenos pakrantės taps miesto pažiba

Parašyta: 2025-04-11 | Kategorija: Ekonomika, Europos pulsas, Gamta, Lietuva, Pasaulis, Trakai |

By Žemaitijos kelias – Own work, CC BY-SA 4.0

Kretinga ruošiasi ryškiam pokyčiui – miestas pradeda didelio masto projektą, kuris ne tik pakeis Akmenos upės veidą, bet ir iš esmės atvers naujas galimybes bendruomenės gyvenimui, laisvalaikiui bei turizmui.

Akmenos upė, iki šiol tarsi kukliai slėpusis nuo miesto kasdienybės, netrukus taps viena ryškiausių Kretingos traukos vietų. Įgyvendinus projektą, vaizdinga, bet anksčiau sunkiai prieinama pakrantė virs modernia, patogia ir visiems prieinama erdve. Beveik 3,5 kilometro ilgio pėsčiųjų takas jungs miesto centrą su Kretingos muziejumi, o net 2,4 km šio tako drieksis virš vandens, suteikdami vaikščiojimui unikalią patirtį.

„Tai – daugiau nei infrastruktūros projektas. Tai – miesto grįžimas prie gamtos ištakų ir ryšio su upės istorija atkūrimas“, – pabrėžia Kretingos rajono meras Antanas Kalnius. Pasak jo, šis projektas taps nauju Kretingos identiteto elementu ir vieta, kurioje galės susitikti įvairių kartų žmonės – nuo senjorų iki jauniausių šeimos narių.

Takai, skverai ir pramogos – visiems metų laikams

Projekto esmė – patogumas ir universalumas. Planuojama įrengti penkias temines poilsio zonas: nuo ramių kampelių su gultais, sūpynėmis ir pavėsinėmis iki žaidimų aikštelių vaikams bei aktyvaus laisvalaikio zonų. Bus sukurta infrastruktūra ir neįgaliesiems, šeimoms su mažais vaikais – visi takai pritaikyti įvairiems judėjimo poreikiams.

Šaltinių skveras taps tikru miesto akcentu – čia trykš fontanai, tekės upelis, žvilgės tvenkinėlis. Visa tai sukurta taip, kad ši erdvė galėtų tarnauti ir renginiams, ir jaukioms šeimos iškyloms. Greta Žuvinės tilto bus įrengta apžvalgos aikštelė, leis iš naujo pamatyti pažįstamą miesto kraštovaizdį. Špitolės skveras kvies pasinerti į meną – čia bus eksponuojamos vietinių kūrėjų skulptūros.

Upė, jungianti istoriją ir šiandieną

Akmena turi istorinę reikšmę Kretingai – nuo pat miesto įkūrimo 1609 m. ši upė buvo svarbi ne tik kaip gamtos elementas, bet ir kaip urbanistinis orientyras. Kretingos miestas augo aplink Akmeną – net dvaras, kuris šiandien yra viena lankomiausių vietų, iš pradžių buvo statytas atsižvelgiant į šios upės tekėjimą. Manoma, kad prie Akmenos krantų veikė pirmieji vandens malūnai, kurie aprūpindavo miestelį gyvybiškai svarbia energija.

Be to, Akmena nuo seno buvo susijusi su krašto religiniu gyvenimu – šalia upės stovinti Viešpaties Apreiškimo bažnyčia iki šiol išlieka svarbi dvasinė ašis, o ateityje ši simbolinė jungtis tik dar labiau sustiprės, kai pakrantės taps laisvai prieinamos visiems lankytojams.

Atgaivinama gamta ir išsaugota tapatybė

Svarbus šio projekto aspektas – pagarba gamtai. Kuriant naujas erdves nebus pamirštas ekologinis jautrumas: paliekama kuo daugiau natūralios augalijos, papildomai sodinami medžiai, krūmai ir sezono gėlės. Pakrantė bus apšviesta šiuolaikišku, estetišku apšvietimu, o viešose erdvėse bus įrengtas nemokamas Wi-Fi.

Planuojama, kad takas taps ne tik vieta pasivaikščiojimams, bet ir edukacijos bei kultūrinės veiklos ašimi – čia galėtų vykti parodos, ekskursijos, gamtos pažinimo užsiėmimai. Tai erdvė, kuri keisis kartu su metų laikais ir bendruomenės poreikiais.

Naujos galimybės dvaro teritorijoje

Dar viena svarbi projekto dalis – Kretingos dvaro teritorijos įveiklinimas. Šiuo metu mažai kam prieinamas tvenkinys bus atvertas, jame suplanuotas pusmėnulio formos pontoninis tiltas, o greta įsikurs jauki poilsiavietė. Taip pat planuojama nauja prieplauka – atsivers galimybės plėtoti vandens pramogas, pavyzdžiui, pasiplaukiojimą baidarėmis ar nedidelėmis valtelėmis.

Investicija į miesto ateitį

Projektas įgyvendinamas dviem etapais: pirmuoju bus tvarkoma teritorija nuo Žuvinės tilto iki Šaltinių skvero, antruoju – nuo Šaltinių skvero iki Dvaro tilto. Pirmojo etapo darbus planuojama baigti iki 2027-ųjų pabaigos. Statybos finansuojamos iš Europos Sąjungos fondų bei Kretingos rajono savivaldybės biudžeto.

Architektai iš UAB „Maspro“, rengę projektinius pasiūlymus, taip pat įvertino potvynių rizikas – pagrindinis takas ir kitos erdvės bus įrengtos aukščiau už įprastą upės lygį. Su projektiniais sprendiniais galima susipažinti iki balandžio 15 d. Vilniuje bei internete.

Daugiau nei infrastruktūra – naujas žingsnis Kretingos vizijoje

Šis projektas – tai ne tik techninis miesto atnaujinimas, bet ir svarbus žingsnis įgyvendinant Kretingos, kaip atviro, žaliuojančio ir kultūriškai gyvo miesto viziją. Įrengus naujas pakrantės erdves, miestas taps patrauklesnis ir vietiniams gyventojams, ir turistams iš visos Lietuvos ar net užsienio.

Kretinga jau seniai garsėja savo vienuolynu, žiemos sodu, muziejumi bei turtingu kultūros paveldu. Vis dėlto iki šiol trūko vieno esminio elemento – organizuotos viešosios erdvės, kuri jungtų gamtą su miesto centru. Dabar, kai Akmenos upės pakrantė bus prikelta naujam gyvenimui, Kretinga įgaus dar vieną stiprų akcentą savo turistiniame žemėlapyje.

Tai taip pat galimybė skatinti smulkųjį verslą – šalia tako gali kurtis kavinukės, meno dirbtuvės, sezoniniai renginiai, orientuoti į vietos amatininkus. Šis projektas keis miesto atmosferą, skatins bendruomeniškumą, kvies leisti laiką lauke, bendrauti ir pažinti savo miestą iš naujo.

https://www.kretinga.lt/naujienos/keisis-kretingos-veidas-bus-atvertos-vaizdingosios-akmenos-upes-pakrantes

www.europospulsas.lt


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite