Kaip nepaskęsti žiniasklaidos, interneto ir socialinių tinklų vandenyne? Kodėl reikia tikrinti informacijos šaltinius ir kas tie interneto troliai? Atsakymus į šiuos ir dar daug kitų klausimų rasite užsukę į Lietuvos viešąsias bibliotekas, kurios spalio paskutinę savaitę kviečia švęsti Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę.
Protmūšiai, žygiai, diskusijos
Spalio 24–31 dienomis bibliotekos jau trečius metus iš eilės kviečia dalyvauti Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės renginiuose, visi jie nemokami. Šios savaitės koordinatorė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos atstovė Žydrūnė Tichanavičienė aktyvų laisvalaikį mėgstančius žmones kviečia individualiai arba komandomis spalio 26 dieną dalyvauti nemokamame MIRKT orientavimosi žygyje „Taigi viską žinau…“. Jis vyks net 47 Lietuvos miestuose. „Jo metu ne tik pamatome įdomias Lietuvos vietas, bet ir pasitikriname, kiek žinome apie medijų ir informacinį raštingumą. Orientavimosi žygis stiprina ir bendruomeniškumą, ir atsparumą melagienoms“.
Spalio 26 d., šeštadienį, Trakų viešoji biblioteka kviečia savo lankytojus ir miesto svečius dalyvauti MIRKT orientaciniame žygyje „Taigi viską žinau…“. Šis renginys skirtas Pasaulinei medijų ir informacinio raštingumo savaitei (spalio 24–31 d.) pažymėti. Dalyviams teks lankyti gerai žinomas Trakų miesto vietas ir spręsti užduotis apie medijų ir informacinį raštingumą. Maršrutas įveikiamas per 2–3 val.
Reikalingos priemonės žygiui:
- telefonas;
- internetas.
Daugiau informacijos apie žygį ir registraciją:
https://mirkt.bibliotekavisiems.lt/mirkt-orientacinis-zygis/
Virtualus kambarys ir skaitymo iššūkis
Viena iš labiausiai laukiamų naujovių šių metų MIRKT savaitėje yra virtualus pabėgimo kambarys. Jo dalyviai turi galimybę įveikti įvairias užduotis, tikrinančias jų žinias apie medijas bei informacinį raštingumą. Be to, rengiamas ir netradicinis skaitymo iššūkis, kuris patikrins skaitytojų pastabumą. Organizatoriai atrinko 15 knygų su aprašymais ir viršeliais: reikia atpažinti, kurios jų yra tikros, parašytos rašytojų, o kurių realybėje nėra ir jos tiesiog sugeneruotos dirbtinio intelekto. Dar viena interaktyvi pramoga – kryžiažodis apie medijų ir informacinį raštingumą. Visos šios veiklos dalyviams suteikia galimybę laimėti prizų. Pabėgimo kambario ir skaitymo iššūkio registracijos ieškokite svetainėje mirkt.bibliotekavisiems.lt.
Gyvi protmūšiai su P. Ambrazevičiumi
Bibliotekos kviečia dalyvauti specialiai MIRKT savaitei rengiamuose gyvuose protmūšiuose su laidų vedėju ir protmūšių virtuozu Pauliumi Ambrazevičiumi: spalio 23 d. Marijampolėje, lapkričio 4 d. Ukmergėje, lapkričio 5 d. Mažeikiuose, lapkričio 6 d. Šilalėje, lapkričio 7 d. Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje Vilniuje, lapkričio 8 d. Molėtuose. Registruotis ir dalyvauti gali visi.
Diskusijos ir tiesioginės jų transliacijos
Penki didieji MIRKT savaitės renginiai vyks apskričių bibliotekose: spalio 24 d. 17.30 Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje „MIRKT ir aišku. Autorių teisės muzikoje“. Dalyvauja LRT populiariosios muzikos vyriausiasis redaktorius Ramūnas Zilnys ir muzikos prodiuseris, atlikėjas Leonas Somovas.
Spalio 25 d. 17.30 Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje „MIRKT ir aišku. Ateities įrankiai jau šiandien: kaip dirbtinis intelektas keičia mūsų pasaulį“. Dalyvauja mokslo ir technologijų populiarintojas, dirbtinio intelekto entuziastas Lukas Keraitis.
Spalio 28 d. 17.30 Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje „MIRKT ir aišku. Finansinis raštingumas ir psichologija. Kodėl patikime sukčiais?“ Dalyvauja Lietuvos banko finansinio raštingumo centro vadovė dr. Viktorija Dičpinigaitienė, gydytojas psichoterapeutas Dainius Jakučionis, moderuoja žurnalistas ir radijo laidų vedėjas Darius Matas.
Spalio 29 d. 17.30 Ąžuolyno bibliotekoje Kaune „MIRKT ir aišku. Ar tikrai dezinformacija yra mūsų kasdieninio gyvenimo palydovė?“ Dalyvauja Britų tarybos Lietuvoje vadovė Ona Marija Vyšniauskė, Nara.lt redaktorius ir autorius Karolis Vyšniauskas, mokslo ir technologijų populiarintojas, radijo laidos „Du bitai“ vedėjas Lukas Keraitis, moderuoja Vytauto Didžiojo universiteto doktorantė, projekto DIGIRES komandos narė Patricija Lenčiauskienė.
Spalio 30 d. 17.30 Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje „MIRKT ir aišku. Susitikimas-diskusija kritinio mąstymo tema „Kur yra žodžio laisvės ribos?“. Dalyvauja TV laidų vedėjas, rašytojas Rytis Zemkauskas ir TV laidų vedėjas Algis Ramanauskas-Greitai.
Visos šios diskusijos transliuojamos „Bibliotekos visiems“ Youtube platformoje.
Medijų ir informacinio raštingumo savaitė yra unikali proga stiprinti savo žinias šiuolaikinėje medijų pasaulio aplinkoje. Lietuvos bibliotekos, veikdamos kaip medijų ir informacijos raštingumo centrai, kviečia ne tik gauti naujos informacijos, bet ir ugdyti kritinį mąstymą, analizuoti mus supančią informacijos erdvę bei atsakingai dalintis žiniomis su kitais.
Įgyvendinant veiklas dalyvauja apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos bibliotekininkų draugija ir asociacijos, prisideda akademinės bibliotekos bei nevyriausybinės organizacijos.
Programą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Informacinis rėmėjas – LRT.