Trakų, Varėnos ir Elektrėnų rajonus jungiantis edukacinis kino projektas „Mano kadras“ pristatė sukurtus filmus, kurie buvo įvertinti profesionalų bei žiūrovų.
Gegužės 20-birželio 6 dienomis Varėnoje, Rūdiškėse, Elektrėnuose ir Trakuose buvo viešai pristatyti edukacinių filmo kūrimo dirbtuvių ,,Mano kadras“ metu 13-19 m. jaunimo kurti penki filmai. Keturis mėnesius trukusiose dirbtuvėse dalyvavo apie 60 jaunuolių iš Rūdiškių, Varėnos, Elektrėnų, Trakų, Onuškio ir Lentvario. Kiekviename minėtame mieste ar miestelyje susiformavo kūrybinės grupės, kurios kūrė filmus nuo idėjos iki visiško įgyvendinimo. Procese padėjo ir dirbtuvėms vadovavo šio projekto idėjos autorius režisierius Antanas Gluskinas. Premjerų metu kūrybinės grupės ne tik pristatė savo sukurtus filmus, bet ir atsakė į žiūrovų klausimus apie kūrybos procesą.
Birželio 6 dieną, Trakų atviros jaunimo erdvės vasaros terasoje, buvo paskelbti specialiai projektui suformuotos kino profesionalų komisijos filmų vertinimai. Komisija, sudaryta iš režisierės ir scenaristės Eglės Vertelytės, montažo režisieriaus Danieliaus Kokanauskio, garso režisieriaus Vyčio Purono, prodiuserės Jurgos Gluskinienės, operatorės Kristinos Sereikaitės išrinko tris geriausius filmus. Labiausiai patikusį rinko ir žiūrovai.
,,Iš tiesų, visi dirbtuvių dalyviai yra laimėtojai, – sako dirbtuvių vadovas Antanas Gluskinas. – Vien dalyvauti tokiose dirbtuvėse yra iššūkis žmonėms, kurie niekada nėra susidūrę su filmo kūrimu realiai ir iš arti. Visus filmus jie sukūrė patys, aš tik juos supažindinau su kino kūrimo taisyklėmis, o nuo idėjos iki galutinio montažo dalyviai padarė patys. Ir tai jau pergalė“.
Pirmą vietą laimėjo bei tobulu kūriniu buvo pripažintas filmas „Finalas“ (rež. Rytis Skamarakas, Varėna). Drama pasakoja apie suaugusių ir bendraamžių formuojamus stereotipus bei kaip su jais bando kovoti pagrindinis herojus 17-metis Mykolas (vaidino Edgaras Radevičius). Jaunuoliui tenka visiems įrodinėti, kad jis ne tik gali puikiai žaisti krepšinį, bet ir skaityti poeziją.
Antrą vietą laimėjo bei puikiu kūriniu buvo pripažintas filmas „Ir taškas“ (rež. Dainora Balašaitytė, Rūdiškių ir Onuškio jungtinė komanda). Kriminalinė komedija pasakoja apie 16-metę paauglę Atėnę (vaidino Gabriele Ilgavyžytė), siekiančią savo gyvenimo svajonės – tapti mafijos bose. Ar tai lengva padaryti, kai tavo tėvas mafijos galva? Trečią vietą laimėjo bei geru kūriniu buvo pripažintas fantastikos žanro filmas „Kitoks pasaulis“ (rež. Matas Žilionis, Elektrėnai), pasakojantis apie 16-metę Saulę (vaidino Justina Bendinskytė), gyvenančią urbanistiniame pasaulyje, kuriame trūksta nuoširdaus bendravimo. Ar pavyks jai atrasti kitokį, geresnį pasaulį, nei tas, kuriame ji gyvena?
Per visus keturis seansus žiūrovai galėjo balsuoti už patikusį filmą ir juo tapo komedija „Ra(i)štelis“ (rež. Aneta Vaškelytė, Trakai), pasakojanti apie 17-metį vaikiną Martyną (vaidino Vidmantas Moisevičius), kuriam senokai nusibodo rūpestingoji mama bei juokdarys tėtis. Jaunuolis nusprendžia išeiti iš namų ir pradėti savarankišką gyvenimą. Penktas filmas „Žvaigždė“ (rež. Austėja Dobrovolskaitė, Lentvaris) – drama, pasakojanti apie vis dar mokyklose aktualias patyčių problemas, su kuriomis susiduria aštuntokė Neringa (vaidino Saulė Dobrovolskaitė). Mergaitė ateina į naują klasę, kur ją visi atpažįsta kaip žinomą influencerę, turinčią 350 000 sekėjų. Ar bus lengva įsitvirtinti mergaitei naujoje klasėje, kuri jau turi savo „žvaigždę“?
Filmo kūrimo dirbtuvių ,,Mano kadras” metu jaunimas ne tik išmoko „skaityti“ filmų kadrų potekstes ir kino dramaturgijos, bet ir įgijo praktinių žinių apie kino gamybos procesą. Taip pat jaunimas užmezgė pažintis su savo bendraminčiais, mylinčiais kiną, iš kitų miestų. Tai labai svarbi projekto dalis, skatinanti tarprajoninį bei tarpmiestinį jaunimo bendradarbiavimą.
Tarprajoninį kino projektą sugalvojo teatro ir kino režisierius, visoje Lietuvoje pastatęs kelias dešimtis spektaklių, kategorijoje „Teatras vaikams“ gavęs Auksinį scenos kryžių, daugybės edukacinių kino projektų lektorius ir vadovas A. Gluskinas, o idėją įgyvendinti padėjo Rūdiškių kultūros centras (projekto vadyba Joana Giedraitytė), kurio internetiniame puslapyje bei socialinio tinklo Facebook paskyroje galite susipažinti su visa projekto eiga. Projekto rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba, Trakų rajono savivaldybė, asociacija LATGA, picerija ,,Picų lobynas“, partneriai – Trakų kultūros rūmai, Lentvario kultūros rūmai, Elektrėnų kultūros centras, Varėnos kultūros centras.
Rūdiškių kultūros centro inf.
Joanos Giedraitytės nuotr.