Kariesu (ėduonimi) vadinamos susidariusios ertmės dantyse, kurios atsiranda, kai burnoje esanti rūgštis suardo dantų emalį. Jų negydant atsiranda dantų skausmas bei infekcijos, kurių pasekme gali tapti indikacija danties šalinimui.
Ši problema neaplenkia jokios amžiaus grupės. Teisinga dantų priežiūra, įskaitant valymąsi šepetėliu, siūlu, irigatoriumi ir reguliarius dantų patikrinimus – padeda užkirsti kelią dantų ėduoniui. Be to, sumažinimas veiksnių, kurie yra tiesioginės dantų gedimo priežastys, atitolins karieso atsiradimą.
Kaip dažnai diagnozuojama ši liga?
Daugiau nei 80% amerikiečių, sulaukę 30-ies, turi bent vieną ėduonies pažeistą dantį. Tai viena iš labiausiai paplitusių lėtinių ligų, kurios paveikia bet kokio amžiaus žmones, tačiau dėl mitybos įpročių dažniau pasitaiko vaikams. Pastarieji ne visada tinkamai išsivalo ir vartoja daugiau saldžių maisto produktų bei gėrimų. Tačiau suaugusiųjų dantenos yra linkę dažniau atsitraukti, taigi dėl to apatinėse dantų dalyse kaupiasi ertmes sukeliančios apnašos.
Kas sukelia ėduonį?
Daugybė skirtingų veiksnių turi įtakos tam atsirasti. Tačiau paprastai vyksta tokiu principu:
- Burnoje esančios bakterijos minta saldžiu, krakmolingu maistu ir gėrimais (vaisiais, saldainiais, duona, dribsniais, sultimis, pienu, gaiviaisiais gėrimais) bei paverčia šiuos angliavandenius rūgštimis.
- Bakterijos, rūgštis, maisto likučiai ir seilės susimaišo sudarydamos apnašas. Ši lipni medžiaga padengia dantis.
- Kruopščiai nevalant ir nenaudojant priemonių tarpdančiams, apnašose esančios rūgštys tirpdo danties emalį, sudarydamos ertmes.
Kokie yra rizikos veiksniai?
- Sjogreno sindromas arba vaistai, tokie kaip antidepresantai, kurie sukelia burnos džiūvimą.
- Saldžių, krakmolingų maisto produktų ir gėrimų vartojimas bei nuolatinis užkandžiavimas tarp valgių;
- Genetika;
- Recesija;
- Taikyta spindulinė terapija galvos arba kaklo vėžiui gydyti.
Kokie yra ligos simptomai?
Kol dantų ėduonis yra tik ant išorinio emalio paviršiaus, skausmo ar simptomų, labai tikėtina, nepajusite. Tai atsiras tik tuomet, kai ėduonis pereis į dentiną ar pasieks šaknį. Pagrindiniai požymiai, signalizuojantys kariesą:
- Nemalonus skonis burnoje ar kvapas, sklindantis iš jos;
- Dantenų kraujavimas bei kiti dantenų ligų požymiai;
- Veido patinimas;
- Dantų/burnos skausmas;
- Dantų jautrumas karštam ar šaltam maistui/gėrimams;
- Paraudimas burnos viduje.
Kaip diagnozuojamas ėduonis?
Du kartus per metus atliekami dantų patikrinimai yra geriausias būdas laiku pastebėti dantų ėduonį. Apžiūrai odontologas gali naudoti įvairius instrumentus. Zondavimo metu, pažeistas dantis bus minkštesnis. Taip pat viena iš diagnostikos priemonių – rentgenografija. Rentgeno spinduliai parodo ertmes, kol nėra akivaizdžiai matoma irimo.
Koks yra karieso gydymas?
Gydymas priklauso nuo danties pažeidimo laipsnio.
- Kuomet kariesas pastebimas anksti, gydymas fluoru (remineralizacija) gali atkurti danties emalį. Šis gydymas apima tiek namuose naudojant fluoru prisotintą dantų pastą ir burnos skalavimo skystį bei atliekamą odontologo kabinete.
- Dantyje susidarius ertmei, gydytojas pašalina suirusius danties audinius ir užpildo specialia medžiaga.
- Šaknies kanalas. Ši procedūra gydo skausmą, atsiradusį dėl šaknų irimo proceso. Ją atlieka endodontologas, kuris procedūros metu pašalina suminkštėjusius audinius, kuriuos yra skausmą sukeliančių nervų galūnėlių.
- Danties pašalinimas. Jei šaknies kanalo gydymas neįmanoma, gydytojui gali tekti išrauti dantį ir jį pakeisti implantu.
PR