Karaimų vaikų dienos stovyklai „Kujaščech“ – 5!

Parašyta: 2024-07-31 | Kategorija: Karaimai, Kultūra, Naujienos, Renginiai, Seniūnijos, Trakai |

Kibinų gaminimo edukacija

Liepos 8–12 d. Trakuose jau penktą kartą vyko Lietuvos karaimų vaikų dienos stovykla „Kujaščech“ (liet. „Saulutė“) 5–12 m. vaikams. Didžioji dauguma jų dalyvavo nebe pirmą kartą, o kai kurie – ir visus penkis kartus.

 

2020-aisiais karaimų bendruomenės nariai nusprendė atgaivinti vaikų dienos stovyklos idėją. „Vaikystėje mums tėvai organizuodavo tokias pat stovyklas. Iki šiol esame išsaugoję gražius, šiltus prisiminimus, tad nutarėme, kad tai būtų puiki mintis kažką panašaus surengti ir mūsų vaikams, dukterėčioms ir sūnėnams bei perduoti tą patirtį, kurią esame įgiję patys, – apie stovyklos atgaivinimo idėją pasakojo viena iš jos organizatorių Viktorija Narmontienė. – Džiugu, kad šią iniciatyvą labai palaiko visa Lietuvos karaimų bendruomenė.“

Pagrindinis stovyklos tikslas – išsaugoti ir puoselėti karaimų kalbą ir kultūrą. „Norime skatinti ir ugdyti tautinę bendrystę, mokyti vaikus protėvių kalbos bei tiesiog burtis į bendruomenę, – atskleidžia Viktorija Narmontienė. – Jaunajai kartai reikia progų tai daryti. Ten mezgasi draugystės, vaikai bendrauja ir už stovyklos ribų, kasmet jos laukia.“

Jaunuosius stovyklos dalyvius karaimų kalbos moko mokytoja Diana Lavrinovič

Siekiant išlaikyti balansą tarp pramogų ir mokymosi, stovyklos organizatoriai parengė atraktyvią ir įdomią penkių dienų programą. Kiekvieną rytą vaikai pradėdavo nuo mankštos. Po to jie būdavo padalijami į dvi grupes. Kol vienus mokytoja Diana Lavrinovič mokė karaimų kalbos, kiti buvo pasinėrę į šokio discipliną su mokytoja Diana Fedorovič. Po priešpiečių grupės susikeisdavo vietomis. Pasibaigus pietums vaikams būdavo rengiamos pramogos. Pavyzdžiui, jiems daug linksmų emocijų sukėlė DJ dirbtuvės, kurių metu jie mokėsi miksuoti mėgstamiausius muzikinius kūrinius su profesionalia didžėja Monika Seta. Taip pat stovyklos metu vaikams vyko ir kibinų kepimo edukacija.

Karaimų kalbos pamokoje kartu su vienu iš stovyklos organizatorių Garriu Babadžan

Trakai garsėja nuostabiu kraštovaizdžiu, ežeringomis vietomis ir visur jaučiama istorine atmosfera, tad nenuostabu, kad vieną dieną stovyklautojai turėjo pramoginę išvyką į Užutrakio dvaro parką.

Ne ką mažiau įsimintina buvo ir kelionė į Energetikos ir technikos muziejų Vilniuje bei edukacija Virsmo salėje, kur vaikai nemažai sužinojo apie elektros gamybos būdus. Jie taip pat išmėgino šiuolaikiškas interaktyvias priemones ir judriuosius žaidimus.

Priešpaskutinė stovyklos diena buvo daugiau skirta pasiruošti kitą dieną vykstančiam stovyklos baigiamajam renginiui – buvo dėliojama programa. Taip pat visi apsilankė kenesoje. Nors vaikai ir taip dažnai lankosi maldos namuose, bet karaimų tautos atstovas Jurij Špakovskij papasakojo plačiau, kaip reikia čia elgtis, kaip melstis ir atskleidė kitus svarbius dalykus.

Šokio pamoka su mokytoja Diana Fedorovič (dešinėje)

Liepos 12-ąją vyko stovyklos uždarymo koncertas. Vakare visa karaimų bendruomenė susirinko Trakų Pusiasalio pilies kieme, už ką yra dėkingi Trakų istorijos muziejaus administracijai (direktorė Alvyga Zmejevskienė), kad juos įleido ir buvo galima surengti koncertą tokioje gražioje aplinkoje. Pagrindinis dėmesys uždarymo programoje buvo skirtas karaimų liturginėms šventėms. Vaikai pasakojo apie jų svarbą, karaimų kalba deklamavo eilėraščius ir dainavo. Vienas dalyvis labai gražiai griežė smuiku. Taip pat tą vakarą debiutavo ir naujai suburtas karaimų vaikų šokio kolektyvas (vadovė Katerina Voropaj). Visi kolektyvo nariai buvo ir stovyklos dalyviai. Taip pat renginyje dalyvavo ir animatorius, kuris buvo parengęs vaikams edukaciją, kurios metu jie turėjo surasti lobį.

Apsilankymas Energetikos ir technikos muziejų Vilniuje

Bet koks puikus sumanymas reikalauja tiek žmogiškųjų, tiek finansinių išteklių. „Labai didelę moralinę paramą jautėme iš visos bendruomenės ir pačių tėvų. Kaskart, kai organizuojame stovyklą, nors ir nėra lengva, būna smagu jausti tėvų palaikymą ir jų džiaugsmą, kad tokia iniciatyva vyksta. Tai mus labai motyvuoja kiekvienais metais vis organizuoti ir ieškoti būdų, kaip visus suburti. Daug morališkai ir finansiškai prie stovyklos organizavimo prisidėjo Lietuvos karaimų kultūros bendrija (vadovė dr. Karina Firkavičiūtė) ir Lietuvos karaimų religinė bendruomenė (vadovas Jurij Špakovskij). Taip pat esame dėkingi už finansinę paramą „Fundacja Karaimskie Dziedzictwo“, Tautinių mažumų departamentui prie LR Vyriausybės. Vaikus visą stovyklos laiką maitino karaimų tautinių patiekalų restoranas „Kybynlar“. Taip pat mus rėmė UAB „Vilniaus citma“, UAB „Osama“. Dar kartą norime padėkoti už bendradarbiavimą Trakų istorijos muziejaus administracijai“, – pasakojo Viktorija Narmontienė.

Stovyklos dalyviai ir organizatoriai įsiamžino bendroje nuotraukoje

Savaitė vaikams buvo labai intensyvi ir nuotaikinga. Jie ne tik puikiai praleido laiką, bet ir pasisėmė naujų žinių bei įgūdžių. Stovyklos organizatoriai tikisi, kad šie šilti prisiminimai stovyklautojus lydės dar ilgą laiką, o užsimezgusios draugystės niekada nenutrūks.

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ

Nuotraukos iš karaimų vaikų dienos stovyklos archyvo


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite