Kapotos tešlos rageliai „Marcipanai“. Jolantos Veličkienės nuotr.
Mes juos vadiname Marcipanais, nors su marcipanu jie neturi nieko bendro. Ypatingai skanūs, gardūs, kvapnūs ir lengvai paruošiami kapotos tešlos rageliai su baltyminiu kremu. Sakydavome, kad jie tokie skanūs, kaip Dangaus marcipanai – taip kartais vadiname kažką ypatingai skanaus.
Išmokau juos kepti iš savo kaimynės Olgos, kilusios iš Ukrainos dar mokyklos laikais aštuoniasdešimtaisiais metais. Tuomet šiuo receptu pasidalinau su savo klasiokėmis ir draugėmis. Pamėgome šiuos ragelius ir gamindavome per visas mūsų šventės. Ilgainiui buvau juos pamiršusi, o dabar iš savo pageltusiais lapais senos užrašų receptų knygos, vėl traukiu į dienos šviesą. Jie puikiai tiks prie kavos ar arbatos.
Iš porcijos gauname 32 ragelius
Tešlai: 3 stiklinės miltų (apie 400 g), 250 g sviesto (82% riebumo) arba margarino kepiniams, 100 g grietinės (30% riebumo), 2 kiaušinių trynių (iš baltymų ruošime morenginį įdarą), 2 šaukštai acto, žiupsnelis druskos.
Įdarui: 2 kiaušinių baltymai, 1 stiklinė cukraus, šaukštelis vanilinio cukraus, 100 g razinų.
Miltus sutriname pirštais su pasirinktais (prieš tai juos palaikome šaldytuve) riebalais iki vienodumo. Tinkamai ištrintas mišinys atrodo kaip stambesnės manų kruopos. Labai kruopščiai atskiriame kiaušinių baltymus nuo trynių. Net menkiausias lašelis kiaušinio trynio, patekęs į baltymus, neleis jų taip gerai išplakti iki standžių putų. Po to grietinę, kiaušinių trynius, actą ir druską sumaišome. Sujungiame su miltų mase ir užminkome tešlą, bet ilgai jos minkyti nereikia.
Po to ją palaikome šaldytuve apie valandą arba pusvalandį šaldiklyje. Kol tešla ilsisi, išplakame baltymus. Iš pradžių plakame juos lėtesniu greičiu, pamažu jį didindami ir pildami cukrų. Kai baltymai taps standūs ir žvilgantys, nustojame plakti.
Tešlą daliname į keturias dalis, suapvaliname ir iškočiojame apskritimą. Jį supjaustome rėžtuku į aštuonias dalis. Ant kiekvieno gauto trikampio dedame baltyminio kremo, barstome razinų ir suvyniojame ragelį. Ant ragelio viršaus uždedame likusio kremo. Dedame į paruoštą skardą ir kepame 160-180 oC temperatūroje, kol gražiai apkeps.
Druskos pipirų ir kitų gyvenimo prieskonių pagal skonį…
Jolanta Veličkienė,
Maisto technologė, technologijų edukologė, pedagogė
Amatų mokyklos „Sodžiaus meistrai“ maitinimo paslaugų profesijų mokytoja
2024