Kaip palengvinti darbo paieškas: savybės, kurių tikisi darbdaviai

Parašyta: 2023-11-17 | Kategorija: Darbo skelbimai, Lietuva, Naujienos, Skelbimai, Trakai |

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Šiais laikais įmonės darbuotojus samdo ne vien pagal jų profesinius gebėjimus, bet ir pagal asmenines savybes. Beveik visuose komandos ar įmonės valdymo mokymuose galima išgirsti apie tai, jog itin svarbu, kad kiekvienas darbuotojas galėtų įsitraukti į įmonės kultūrą.

Tam tikrais atvejais geros asmeninės savybės gali net nustelbti profesinius gebėjimus, ypač kai renkamasi tarp dviejų kandidatų. Dėl šios priežasties, nebegalime tikėtis, jog puikus gyvenimo aprašymas ir darbo patirtis atvers visas duris—reikia ir tam tikrų asmeninių savybių norint gauti išsvajotą darbą.

Kokios asmeninės savybės ieškomiausios?

Nors kiekvieno darbdavio suteikiama svarba asmeninėms savybėms bei jų pobūdžiui gali skirtis, vis tiek egzistuoja bendros tendencijos, kurios būdingos visiems. Šias savybes galima suskirstyti į tris dalis—asmeninės, socialinės bei kultūrinės.

Asmeninės savybės

Nepriklausomai nuo pareigybių, keletas savybių yra itin svarbios visiems darbdaviams. Pirmoji iš jų yra vidinė motyvacija. Nors visi suprantame, jog darbas nuo užmokesčio neatskiriamas, darbdaviams svarbu, jog tai nebūtų vienintelė motyvacija.

Jei atlygis yra vienintelė motyvacija, dažnai manoma, jog toks darbuotojas kels problemų ir nebus lojalus įmonei. Visgi, pasitaikius geresniam pasiūlymui toks žmogus greitai norės pakeisti savo darbo vietą, todėl darbdavio laiko, mokymų ir pinigų investicija tam darbuotojui gali nepasiteisinti.

Kita svarbi savybė yra atsakomybė. Gebėjimas prisiimti atsakomybę tiek už klaidas, tiek už pergales gerokai palengvina bendravimą ir tobulėjimo procesą. Darbdaviui taip pat svarbu žinoti kokios klaidos buvo padarytos, kaip jas galima pataisyti. Atsakomybės vengimas tiesiog apsunkina visos įmonės veiklą ir padaro ją mažiau efektyvia.

Galiausiai, dažnai minima asmeninė savybė yra noras mokytis. Nekvalifikuotame darbe tai rečiau pasitaikanti savybė, kadangi užduotys dažnai yra pakankamai paprastos. Tačiau tai yra viena kertinių savybių tokiose industrijose kaip informacinės technologijos. Srityse, kuriose nuolat keičiasi naudojami įrankiai, atsiranda naujos technologijos, nuolatinis mokymasis yra būtinybė.

Socialinės savybės

Net jei žmogus yra motyvuotas ir linkęs mokytis, jis gali vis tiek nebūti tinkamas darbui komandoje. Dažniausiai tai yra pirmoji socialinė savybė, kurią įvardija darbdaviai—gebėjimas dirbti komandoje.

Šią savybę galima išskleisti į kelias kitas, kadangi ji apima daug įvairių aspektų. Pirmiausia, tai gebėjimas mandagiai, racionaliai ir paprastai bendrauti su kolegomis. Nemaža dalis darbo komandoje yra komunikacija, todėl šie gebėjimai yra kertiniai. Geras darbuotojas turi mokėti ne tik aiškiai išreikšti savo mintis bei paaiškinti užduotis, bet ir tai padaryti nesukeliant konflikto.

Kita svarbi savybė yra gebėjimas gražiai išspręsti nesutarimus. Darbe beveik visada kils vienas ar kitas nesutarimas, tad mokėjimas atsitraukti ir neišprovokuoti didesnio konflikto yra norima savybė. Dažniau tai taikoma vadovams, tačiau tai puiki savybė ir paprastam specialistui.

Galiausiai, itin svarbi savybė yra iniciatyvumas reiškiant idėjas ir pasiūlymus. Neretai tiesioginiai vadovai tikisi iš savo pavaldinių, jog jie dalyvaus sprendimų priėmime kartu. Tai nebūtinai taikoma kiekvienai įmonei, tačiau nemažai vadovų tikrai džiaugiasi jei jų darbuotojai gali prisidėti prie įmonės veiklos savo iniciatyva, o ne tik atlieka pavestas užduotis.

Kultūrinės savybės

Kiekviena įmonė skirtingai įsivaizduoja savo vidinę atmosferą ir veiklą. Kultūrinis atitikimas įmonės vertybėms šiais laikais irgi yra tapęs itin svarbiu aspektu. Neretai į tai atskirai atkreipiamas dėmesys samdymo procese.

Kartais šis atitikimas susideda iš socialinių ir asmeninių savybių, tačiau neretai bandoma įvertinti kaip darbuotojas bendrai įsilies į įmonę. Kai kurios įmonės gali reikalauti formalumo—nešioti aprangą, dirbti griežtai nustatytu grafiku, daug svorio skirti žmonių pareigybėms ir panašiai.

Kai kurios įmonės savo kultūrą supranta priešingai—mažai formalumo ir reikalavimų, lankstumas asmeniškai renkantis darbo grafiką ar vietą, mažai dėmesio skirti pareigybėms taip tarsi suvienodinant vadovus ir specialistus.

Prieš darbinantis į bet kokią įmonę, reikia gerai suprasti kokia jos kultūra bei įvertinti ar ji yra tinkama. Darbas įmonėje kurios kultūra neatitinka asmeninių vertybių bus sunkus ne tik darbuotojui, bet ir apsunkins bendrovės veiklą.

Kaip pateikti turimas savybes?

Interviu neretai klausiama apie asmenines ir socialines savybes. Daugelio pirminė mintis yra atsakyti apie numanomas savo savybes, tiesiog jas išvardinant kaip sąrašą. Šis variantas, nors intuityvus, nėra pats geriausias, kadangi darbdaviui tai nepasako nieko informatyvaus ar unikalaus.

Turimas savybes beveik visada geriausia pateikti per pozityvias darbo istorijas. Pavyzdžiui, pavykusius projektus, kuriems reikėjo įdėti daugiau pastangų ar sugalvoti unikalią idėją, komunikacija išspręsti kilusį konfliktą ir panašiai.

Istorijos natūraliai yra įtaigesnės, bet kartu ir parodo jūsų gebėjimus praktikoje. Kai kuriais atvejais darbo istorijos netgi turės atitikmenį įmonėje, kurioje darbinatės, tad tai paliks dar didesnį įspūdį.

Žinoma, šias istorijas reikia pateikti atsargiai ir pamatuotai, nes jos nebūtinai pasakys tik apie pozityvią jūsų savybę. Geriausia, ypač jei situacija buvo konfliktinė, nieko nekaltinti, tiesiog neutraliai papasakoti istoriją ir paaiškinti kaip pasirinkote ją spręsti.

PR


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite