Velykų rytas simbolizuoja naują pradžią ir viltį. Pagrindinis Velykinio stalo simbolis – dažyti kiaušiniai – margučiai, nuo kurių prasidėda velykiniai šeimos pusryčiai. Ne ką mažiau svarbus ir mielinis kepinys – Velykų boba. Ant stalo tradiciškai dedama įvairios keptos, virtos bei rūkytos mėsos, salotų, pyragų.
Šafraninė Velykų boba
Tešlai reikės. 500 g miltų,
60 g presuotų mielių, stiklinės cukraus, stiklinės pieno,4 kiaušinių trynių,
120 g sviesto, 1 pakelio vanilinio cukraus, žiupsnelio šafrano, razinų, trupučio romo.
Glajui reikės. Cukraus pudros, citrinos sulčių, maistinių dažų.
Eiga. Mieles ištriname su šaukštu cukraus, įpilame porą šaukštų šilto pieno ir tiek pat miltų. Paliekame šiltai, kol mielės pakils.
Trynius ištriname su likusiu cukrumi, supilame likusį šiltą pieną (du šaukštus pieno paliekame šafranui ištirpinti), miltus, gerai išmaišome. Įdedame pakilusias mieles.
Šafraną užpilkome dviem šaukštais karšto pieno. Kaip ištirps, supilame į bendrą masę. Dadame vanilinį cukrų, ištirpintą sviestą ir viską gerai išminkome. Paliekame tešlą šiltai, kad pakiltų.
Maždaug po pusantros valandos tešlą vėl išminkome ir sudedame rome išmirkytas razinas. Razinas būtų gerai pavolioti miltuose – tuomet jos vienodai pasiskirstys tešloje. Dar kartą viską išminkome.
Dedame tešlą į sviestu išteptas formas ir paliekame pakilti. Pakilusios tešlos kiekis padvigubės, tad formas reikėtų pripildyti iki pusės.
Kai tešla pakils, kepame 160–170 laipsnių orkaitėje apie 40–50 minučių. Pradėję kepti pusvalandį jokiu būdu neatidarome orkaitės, kitaip kepiniai sukris.
Kol kepiniai vės, paruošiame glajų – cukraus pudrą, citrinos sultis ir mažą lašelį maistinių dažų sumaišome iki grietinės tirštumo konsistencijos. Atvėsusias bobas aptepame glajumi ir papuošiame.
Kepta antis
Ingredientai. 1,5–2 kg anties,0,5–1 l šviesaus alaus, 4–6 obuolių, 2–3 šaukštų alyvuogių aliejaus, 10–15 juodųjų pipirų žirnelių, 5 g kalendrų sėklų, apie 40 g druskos.
Eiga. Antį pusvalandį palaikome kambario temperatūroje. Nuplauname ir nusausiname rankšluosčiu. Prieskonius ir druską užpilame aliejumi ir sutriname grūstuvėje. Šiuo mišiniu įtriname antį iš vidaus ir išorės. Obuolius supjaustome skiltelėmis ir kemšame antį. Tada dedame į specialų anties kepimo indą ir apdėliojame likusiais obuoliais. Alų pilame taip, kad antis būtų beveik apsemta. Orkaitę įkaitiname iki 180 °C. Uždengę indą kepame 1–1,5 val., tada antį apverčiame ir neuždengtą kepame dar apie pusvalandį. Jei norime patiekti su obuoliais, juos reikia iškepti atskirai, nes tie, kurie kepė su antimi, neskanūs. Jie skonį suteikė ančiai. Taip pat labai tinka patiekti su bruknių uogiene ar džemu.
Įdaryta višta
Ingredientai. 1,5–2 kg vištos,
300 g šviežių lašinukų, 4 kiaušinių,
200 ml 30 proc. riebumo grietinėlės,
200 g manų kruopų, 150 g krakmolo, 200 g džiovintų slyvų ir 200 g džiovintų abrikosų arba 400 g migdolų, vištienos prieskonių, druskos, pipirų, kmynų, česnakų.
Eiga. Pirštais ir peiliu nulupame vištos odą pradėdami nuo uodegos, palikdami sparnelius ir šlauneles. Mėsą atskiriame nuo kaulų. Krūtinėlę supjaustome juostelėmis. Likusią vištieną sumalame su lašinukais, įdedame supjaustytą krūtinėlę, įmušame kiaušinius, supilame grietinėlę, suberiame manus ir krakmolą, sudedame džiovintas slyvas ir persikus arba nuplikytus ir nuluptus migdolų riešutus, prieskonius, druską, pipirus. Viską gerai išmaišome ir palaikome apie valandą. Išbrinkęs įdaras geriau suteiks formą gaminiui. Gauta mase prikemšame vištos odą. Vištos odą įtriname smulkintais česnakais, druska, pipirais, kmynais. Vištą ne guldome kaip įprasta, o pasodiname. Taip įdomiau. Į skardą įpilame šiek tiek vandens ir vištą įkaitintoje orkaitėje kepame apie 1,5–2 valandas. Iškeptą vištą atvėsiname ir papuošiame. Tinka įvairūs padažai.
Pyragas „Juoda balta“
Tešlai. 1,5 stiklinės cukraus, 250 g sviesto, 2 kupinų šaukštų kakavos, 0,5 stiklinės vandens, 350 g miltų,1 šaukštelio kepimo miltelių arba 0,5 šaukštelio sodos, 3 kiaušinių.
Varškės masei. 0,6 kg varškės, 0,5 stiklinės cukraus, 2 šaukštelių vanilinio cukraus, 1 apelsino, 1 pakelio vanilinio pudingo (galima pakeisti 2 šaukštais krakmolo), 3 kiaušinių.
Tešlos paruošimas. Cukrų, sviestą, kakavą ir vandenį užviriname ir atvėsiname. Baltymus atskiriame nuo trynių. Trynius sumaišome su atvėsinta mase, supilame iki standžių putų išplaktus baltymus ir viską išmaišome. Tada sumaišome su miltais ir kepimo milteliais. Lėtai plakdami pilame miltus. Miltų dedame tiek, kad masė primintų tirštą grietinę.
Varškės masės paruošimas. Į pertrintą arba sušaldytą ir atšildytą varškę (šį būdą atradau, kai iš kaimo atsivežėme daug varškės; nespėjome jos sunaudoti, kol buvo šviežia, todėl sušaldžiau, o kai atšildžiau, ji buvo kaip pertrinta) beriame cukrų, vanilinį cukrų, supilame trynius ir išplaktus baltymus, suberiame pudingo miltelius arba krakmolą, įtarkuojame apelsino žievelę ir išspaudžiame sulčių. Viską išmaišome.
Patarimas. Visus baltymus (tiek tuos, kuriuos dedu į varškės masę, tiek skirtus tešlai) plaku kartu, o dėdama daliju maždaug pusiau. Skardą ištepame aliejumi ir pabarstome džiūvėsėliais, supilame tamsią masę, tada ant viršaus šaukštu atskiromis krūvelėmis, kad jos nesusijungtų, dedame varškės masę. Kepanttamsi masė iškyla, o varškės „salelės“ skęsta.
Kepame 170–180 0 C temperatūroje apie 40–50 min., kol iškils ir apskrus. Jei paspaudus pirštu tešla vėl iškyla, vadinasi, pyragas iškepęs. Iš karto pyrago geriau nejudinti, kitą dieną jis sutvirtės ir subręs, tuomet bus nepakartojamas.
Jolanta VELIČKIENĖ,
Senieji Trakai