Gražūs, gardūs, sotūs ir nekasdieniški Velykų patiekalai paprastai džiugina ir akį, ir gomurį. Įprasta šiai šventei ruošti daug įvairių mėsos valgių. Lietuvos regionuose Velykų pirmąją dieną populiariausi kiaulienos patiekalai – kepta ir virta kiauliena, suktos ir slėgtos karkos, šaltiena, virti ir kepti šonkauliukai, mėsos vyniotiniai bei virtos dešros.
Dažnai Velykų dieną patiekiami ir paukštienos valgiai. Jei norite lengvo, skanaus ir akį džiuginančio patiekalo – raginame pagaminti maltos mėsos kepalą su kiaušiniu. Virto kiaušinio pridėjimas šiam patiekalui suteikia velykinį akcentą ir gali būti dedamas ant stalo šalia kitų šios šventės patiekalų. Man jis žinomas, kaip Pieczeń rzymska (lenk.), tačiau tai nėra tipiškas lenkiškas patiekalas. Šis patiekalas dažniausiai patiekiamas Vokietijoje, Skandinavijoje, Belgijoje ir Nyderlanduose, bet žinomas beveik visuose žemynuose – tai Romėniškas kepsnys.
Romėniškas, nors iš Vokietijos – taip teigia gastronomijos istorikai. Jis populiarus ir sulaukė pripažinimo kone visame pasaulyje. Hackbraten, Meatloaf, Polpettone, Stefánia szelet, Pieczeń rzymska – tai vis to pačio patiekalo pavadinimai. Tradiciškai romėniškas kepsnys gaminamas iš maltos kiaulienos ir jautienos su svogūnais. Mano variante pateikiu receptą iš maltos kalakutienos. Mėsos kepalą galima patiekti kaip šaltą užkandį su majonezu, salotomis ir raugintais agurkais, arba kaip karštą su bulvių koše ir pievagrybių padažu arba bruknių uogiene.
Gaminame:
Reikės: 800 g maltos kalakutienos, pora žalių kiaušinių, 5 kietai virtų kiaušinių, 4-5 skiltelių česnako, svogūno, morkos, po šaukštą aliejaus ir sviesto, porą riekelių mirkyto batono, šaukšto garstyčių, sauja smulkintų šviežių mairūnų arba šaukštas džiovintų, šaukštelis druskos ir pipirų, 1/2 arbatinio šaukštelio paprikos miltelių.
Prieskonines daržovės (česnaką, morką ir svogūną) nuvalome, susmulkiname ir pakepiname aliejuje bei svieste. Nukeliame nuo ugnies ir atvėsiname. Maltą mėsą dedame į dubenį. Įdedame prieskonines daržoves ir mirkytą batoną. Įmušame kiaušinius, dedame prieskonius ir pagal skonį pagardiname druska ir pipirais (galima naudoti savo mėgstamus prieskonius, o tinkamai parinktos žolelės suteikia išskirtinį skonį).
Minkome pakankamai ilgai, kad gautume vientisą masę. Į masę galima įdėti ir kitų norimų ingredientų, tokių kaip: alyvuogės, marinuoti grybai, įvairios daržovės bei džiovinti vaisiai. Apytiksliai 30 cm ilgio kekso formą ištepame riebalais ir pabarstome džiūvėsėliais arba išklojame kepimo popieriumi. Į formą dedame pusę mėsos masės. Per vidurį nuluptus kietai virtus kiaušinius, švelniai įspaudžiame į masę. Tuomet uždengiame likusia mėsa, stengiamės užpildyti visus tarpus, ir suformuojame kauburėlį. Viršų aptepame garstyčiomis ir pabarstome kmynais. Pašauname į įkaitintą iki 180 C orkaitę ir kepame apie 50 minučių. Jei patiekalas bus patiekiamas karštas, sudėkite jį į lėkštę ir supjaustykite porcijomis, jei patiekiate kaip šaltą užkandį, palikite formoje atvėsti ir dėkite į šaldytuvą, o prieš valgant supjaustykite.
Druskos pipirų ir kitų gyvenimo prieskonių pagal skonį…
Jolanta Veličkienė
Maisto technologė, technologijų edukologė, pedagogė
Amatų mokyklos „Sodžiaus meistrai“ maitinimo paslaugų profesijų mokytoja
Autorės nuotraukos
2023