Jauniems ūkininkams be paramos kurti ūkį sudėtingiau

Parašyta: 2021-06-18 | Kategorija: Naujienos, Trakai, Žemės Ūkis |

Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą (KPP) iki liepos 30 dienos galima teikti paraiškas pasinaudoti Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos valstybės biudžeto parama jauniesiems ūkininkams įsikurti. Ja ankstesniais metais pasinaudoję ūkininkai pažymi, kad būtent ši parama lėmė tvirtą pagrindą ūkio plėtrai, modernizavimui ir žemės ūkio veiklų gyvybingumui regionuose.

 

Remigijus Preibys nuo vaikystės žinojo, kad bus ūkininkas. Gauta parama labai prisidėjo prie svajonės įgyvendinimo

 

Gautos paramos lėšos Robertui Plauškai padėjo sustiprinti ūkį: įsigytas galingesnis traktorius, nauja pašarų ruošimo, žemės dirbimo technika

Galimi paramos gavėjai

Pagal KPP priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ remiama žemės ūkio produktų gamyba, taip pat prekinių žemės ūkio produktų, pagamintų (išaugintų) jaunojo ūkininko valdoje, apdorojimas, perdirbimas bei tiekimas rinkai. Taip siekiama visuose regionuose didinti visų žemės ūkio veiklų gyvybingumą ir konkurencingumą, skatinti inovacines ūkių technologijas.

Paraiškas galima teikti iki liepos 30 d. Šiam paraiškų priėmimo etapui skirta 14 892 726 Eur.

 

Kriterijai siekiantiesiems paramos

Dėl paramos kviečiami kreiptis ne vyresni nei 40 metų (paraiškos teikimo metu dar nėra suėję 41 metai) ūkininkai, įregistravę žemės ūkio valdą ir ūkį savo vardu bei pirmą kartą besisteigiantys žemės ūkio valdoje ir ūkyje kaip ūkio valdytojai. Jaunasis ūkininkas turi būti įgijęs (arba iki verslo plano įgyvendinimo pabaigos įsipareigoja įgyti) bent vieną iš šių profesinių įgūdžių bei kompetencijų: profesinį žemės ūkio srities išsilavinimą arba žemės ūkio srities profesinę kvalifikaciją, aukštąjį žemės ūkio ir (arba) veterinarijos srities išsilavinimą, būti išklausęs jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo programą.

Paramos siekiančių ūkininkų valdos ekonominio dydžio potencialas (planuojamas VED) turi būti ne mažesnis kaip 8 000 Eur ir ne didesnis kaip 70 000 Eur per metus, o, pakoregavus įgyvendinimo taisykles, nustatytas atskiras reikalavimas pienininkyste užsiimantiems jauniesiems ūkininkams – jų planuojamas pieninių veislių melžiamų karvių vidutinis metinis skaičius turi būti ne mažesnis kaip 10.

Ūkiai – ne senesni nei 2-ejų metų

Pareiškėjo ūkis ir valda paramos paraiškos pateikimo metu turi būti įregistruoti ne anksčiau kaip prieš 2 metus. Kaip ir ankstesniais paraiškų priėmimo etapais, paramos suma vienam jos gavėjui siekia 40 000 Eur, kompensuojant 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Dokumentai priimami Nacionalinės mokėjimo agentūros Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento teritoriniuose paramos administravimo skyriuose. Paraiškas bus galima teikti ir naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacine sistema (ŽŪMIS) adresu www.zumis.lt.

Lengviau, greičiau, perspektyviau

Pasak Klaipėdos rajone ūkininkaujančio Remigijaus Preibio, parama pagal veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ leido žengti tvirtus žingsnius siekiant įgyvendinti savo svajonę.

„Nuo vaikystės žinojau, kad būsiu ūkininkas. Reikia pripažinti, kad savo jėgomis įkurti progresyvų ūkį – itin sudėtinga. Tad labai džiaugiuosi, kad mums, jauniesiems ūkininkams, parama leidžia optimistiškai žvelgti į priekį, modernizuoti ūkius, tapti konkurencingais. Praėjusiais metais gauta parama sėkmingai įsisavinta – atnaujinome šienavimo įrangą. Dabar pašarus gyvuliams jau galime pasiruošti patys. Drąsiai galiu teigti, kad paramos priemonės pradedantiems ūkininkauti leidžia lengviau, greičiau, perspektyviau vykdyti žemės ūkio veiklą“, – pasakojo R. Preibys. Jis šiuo metu augina apie 100 avių, 20 galvijų bei turi 35 ha dirbamos žemės.

Stipri paspirtis

R. Preibiui antrino ir Tauragės rajone šiuo metu apie 200 galvijų auginantis ir 150 ha dirbamos žemės turintis Robertas Plauška.

„Ūkininkauju jau 10 metų. Pradėjau nuo kelių veršelių. Atkakliai dirbau, ieškojau būdų, kaip tapti stipriu ūkininku. Paieškos davė rezultatų. 2013-aisiais metais teikiau paraišką ir gavau paramą pagal veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. Už gautas lėšas įsigijau savo pirmąjį traktorių. Tai buvo stipri paspirtis. Džiaugiuosi, kad pasekiau tėvų pėdomis ir ryžausi užsiimti žemės ūkio veikla“, – dėstė R. Plauška.

Pašnekovas pasinaudojo ir kitomis KPP paramos priemonėmis. Tai leido jaunam vyrui modernizuoti ūkį: jis įsigijo galingesnį traktorių, naują pašarų ruošimo, žemės dirbimo techniką. „Jei ne parama, būtų žymiai sudėtingiau. Norėčiau paraginti jaunus žmones, kurie nori sėkmingai ūkininkauti, pasinaudoti galimybe ir teikti paraiškas“, – akcentuoja ūkininkas.

Nuotraukos iš asmeninio archyvo

Užs. Nr. 418

 

 

 

 

 

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite