Išlikime budrūs poilsiaudami ir vandenyje

Parašyta: 2024-07-16 | Kategorija: Naujienos, Sveikata, Trakai |

Vasara. Rasos Jakubauskienės nuotr.

Maudymosi sezonas jau gerokai įpusėjo. Deja, šiais metais jis yra kur kas tragiškesnis nei praėjusiais – per birželio mėnesį šalyje nuskendo beveik dvigubai daugiau žmonių nei pernai per tą patį laikotarpį. Tiesa, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenimis, Trakų rajone šį laikotarpį ugniagesiai gelbėtojai nebuvo gavę iškvietimų atlikti gelbėjimo darbų vandenyje. 2023 metų birželį Trakų rajone atlikti 2 gelbėjimo darbai vandenyje, nuskendusių ir išgelbėtų gyventojų nebuvo fiksuota.

Trakų rajono priešgaisrinės gelbėjimo įstaigos parengties užtikrinimo specialistas Andrej Stankevič pasidžiaugė, kad Trakų rajono priešgaisrinės gelbėjimo įstaigos gelbėtojams, budintiems Akmenos paplūdimyje, šiais metais dar neteko gelbėti skęstančiųjų.

Saugiausia maudytis Akmenos paplūdimyje

Paklaustas, kokiuose ežeruose ir vandens telkiniuose Trakų rajone yra pavojingiausia maudytis, o kokiuose saugiausia, pareigūnas sakė: „Saugiausia maudytis yra Akmenos paplūdimyje, kadangi visu maudymosi sezono metu, t.y. nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 15 d., nuo 10.00 val. iki 20.00 val., jame budi mūsų gelbėtojai. Akmenos ežere įrengtos maudynių zonos“.

Pasidomėjus, ar gelbėtojų požiūriu, žmonės prie vandens telkinių tampa sąmoningesni, ar vis dar nepaiso saugumo taisyklių ir kartais elgiasi lengvabūdiškai, pašnekovas teigė, jog žmonių sąmoningumui gilinti yra skiriama daug dėmesio.

„Daugelyje vietų vykdoma vis daugiau švietimo prevencijų apie vandens saugumą, tai padeda didinti žmonių sąmoningumą ir rezultatas tikrai pastebimas, – kalbėjo A. Stankevič. – Pastaruosius trejus metus Trakų rajono priešgaisrinė gelbėjimo įstaiga su Trakų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru vykdo prevencines programas apie saugų elgesį šalia vandens ir vandens telkiniuose prieš kiekvieną maudymosi sezoną Trakų rajono mokyklose. Tokios prevencijos apima informaciją apie maudymosi taisykles, pirmąją pagalbą ir rizikos valdymą.“

 

Pavojai, tykantys ne vandenyje

Parengties užtikrinimo specialistas taip pat pažymėjo, jog neskaitant nelaimių vandenyje, poilsiautojų vasaros sezono metu tyko ir kiti pavojai bei nelaimės:

Apsinuodijimas maistu. Nešvarūs arba netinkamai laikomi maisto produktai.

Vabzdžių – bičių, vapsvų, uodų, erkių – įkandimai ir alerginės reakcijos.

Augintinių pavojai. Apleisti gyvūnai

Keliaujant su augintiniais, svarbu užtikrinti, kad jie nebūtų palikti karštuose automobiliuose arba nesusitiktų su laukiniais gyvūnais, kurie gali būti pavojingi.

Eismo įvykiai. Dviračių ir paspirtukų avarijos

Didesnis aktyvaus poilsio populiarumas didina dviračių ir paspirtukų eismo įvykių skaičių.

Pėsčiųjų saugumas

Vasarą gatvėse ir keliuose būna daugiau žmonių, todėl didėja pėsčiųjų nelaimių rizika.

Gamta ir oro sąlygos. Audros ir žaibai. Miškų gaisrai.

Kempingų ir stovyklavimo pavojai. Gaisrai ir nudegimai.

Saugumas gamtoje

Gyvatės, laukiniai gyvūnai, pavojingi augalai ir nelygios žemės gali sukelti įvairias traumas.

Sporto traumos

Daugiau laiko praleidžiant lauke, padidėja traumų rizika dėl sporto ir aktyvios veiklos, pvz., bėgimo, plaukimo, žygių.

Paplūdimio ir baseinų ligos

Netinkamai prižiūrimi paplūdimiai ir baseinai gali būti įvairių infekcijų šaltiniai.

Netinkama vaikų priežiūra

Vaikai, palikti be priežiūros prie vandens telkinių ar žaidimų aikštelėse, gali patirti įvairių nelaimių.

Kad atostogos ir laisvalaikis nevirstų nelaime ar net tragedija, specialistai Trakų rajono gyventojams ar poilsiaujantiems svečiams pataria:

maudytis oficialiai įrengtuose paplūdimiuose, kur yra gelbėtojai;

stebėkite vaikus – vaikai visada turi būti prižiūrimi prie vandens;

venkite alkoholio – alkoholio vartojimas prie vandens yra pavojingas ir gali sukelti nelaimes;

naudokite apsaugos nuo saulės priemones – tepkite kremą nuo saulės ir dėvėkite skrybėles bei saulės akinius;

gerkite daug vandens – hidracija yra labai svarbi, ypač karštomis dienomis;

rinkitės tinkamą laiką – venkite būti lauke per didžiausią karštį, nuo 11 iki 15 valandos;

naudokite repelentus – apsaugokite save nuo vabzdžių, ypač miškuose ir prie vandens;

Nepervertinkite savo plaukimo įgūdžių ir venkite rizikingų veiklų, tokių kaip šokinėjimas nuo tiltų.

Šalies statistika

PAGD duomenimis, šių metų birželio mėnesį 56 kartus ugniagesiams gelbėtojams teko dirbti šalies vandens telkiniuose. Šių darbų metu jie ištraukė 20 skenduolių, tarp jų 1 vaiką, bei išgelbėjo 4 gyventojus, iš jų 1 vaiką.

2023 metais birželio mėnesį 41 kartą ugniagesiai vyko atlikti gelbėjimo darbų vandenyje. Jų metu jie ištraukė 13 skenduolių (vaikų žūčių išvengta), bei išgelbėjo 4 žmones.

Per pirmąjį 2024 metų pusmetį ugniagesiai gelbėtojai jau 199 kartus vyko teikti pagalbą vandenyje ar ant ledo. Šių darbų metu jie ištraukė 59 skenduolius, tarp jų 1 vaiką, bei išgelbėjo 17 gyventojų, iš jų 3 vaikus. Daugiausia skenduolių ištraukta Kauno ir Vilniaus apskrityse (po 14). Dažniausiai skenduolius ugniagesiams gelbėtojams teko traukti iš tvenkinių. Vyrų iš vandens telkinių ištraukiama 5 kartus daugiau nei moterų, o nuskendusiųjų amžiaus vidurkis – 58 metai. Trakų rajone per šį laikotarpį ugniagesiai gelbėtojai atliko 4 darbus vandenyje, jų metu ištraukė 3 skenduolius ir išgelbėjo 1 žmogų.

Rasos JAKUBAUSKIENĖS informacija


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite